Ana içeriğe atla

ggh

Çeyrek asırlık marka büyümeye devam ediyor

06.10.2017 - 15:16

Yüksek kaliteli saf kaşmir ve ipekten hazırlanan evrensel koleksiyonları olduğuna değinen Silk and Cashmere CEO’su Ayşen Zamanpur, koleksiyonlarını dünyanın seçkin noktalarındaki müşterilerle buluşturarak büyüme stratejisi izlediklerini ifade etti.

Firmanızın büyüme ve sürdürülebilirlik stratejilerinden kısaca bahseder misiniz? 
Silk and Cashmere olarak büyüme stratejimizde, yüksek kaliteli saf kaşmir ve ipekten hazırlanan evrensel koleksiyonumuzu sadece dünyanın en seçkin noktalarında değerli müşterilerimizle buluşturmaya devam ettirmek var. Bunu yaparken karlılığımızı artırmak ve marka değerimizi gittikçe yükseltmek de önceliğimizdir. Hem kendi açtığımız mağazalar, hem bayilerimiz hem de cornerlarımızla ilk günkü heyecanımızı korurken büyüme hızımızı da her geçen gün artırıyoruz. 

Franchise sistemiyle büyüme yöntemini tercih etme nedeniniz nedir? Sistemin franchise veren firmaya sağladığı katkılar neler? 
2017‘de bayilerimizin özellikle kar marjı ve ödeme planlarını kazan-kazan yaklaşımıyla onlar için çok avantajlı hale getirdik. Bunu yapmamızın nedeni mevcut mağazalarımıza ek olacak olan yeni mağazalar için seçici franchise ile büyüme kararımızdır. Bu karar sonrasında da geçtiğimiz yıl boyunca tecrübeli ve kuvvetli yatırım ortaklarımızın çeyrek asırlık bu gururun bir parçası ve ortağı olması için gereken altyapıyı özenle hazırlayarak hayata geçirdik. 

Yurt içi ve yurt dışı şube yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz? Neler planlanıyor?
Yurt dışında Almanya, Belçika, Avusturya, İskandinav ülkeleri, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kanada, Katar ve Kıbrıs’a bayilik verilmesi hedefleniyor. Yurt içinde ise Emaar, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Adana, Antalya ve Mersin mağaza açılması planlanan şehir ve lokasyonlar arasında bulunuyor. Ayrıca yurt dışında çalıştığımız yatırım ortakları 5 sene içinde sağladıkları avantajlı yatırım geri dönüşleri ile mağaza adetlerini artırabilme olanağına sahip olabilirler. 

Girişimcilerin sizi tercih etme sebepleri neler? Girişimcilere sunmuş olduğunuz olanaklardan bahseder misiniz?
Bayilik bedelinin ödeme koşullarını oldukça uzatmış, giriş bedelini ise minimuma indirmiş bulunmaktayız. Corner bayiliği 20 bin dolardan başlarken, büyük bir mağazanın açılış maliyeti ise metrekare başına 700 dolar olarak belirlenmiştir. Bayiler sezonluk ortalama 60 bin ile 80 bin dolar arasında ürün alımı yapabilirler, bununla birlikte ortalama bir mağaza 130 bin dolara açılabilir.
Ürünlerimizin metrekare verimlilikleri sektör ortalamalarının çok üstünde olduğundan, giderleri gayet optimum seviyelerde olan 45-65 metrekare arasında mağazalar çok uygun ve verimli olmaktadır.

Son olarak firmanızın franchise koşullarından bahseder misiniz? Girişimcilerden beklentileriniz neler?
Bayilik verirken söz konusu ülkenin koşullarına göre koleksiyonumuzdan seçimler hazırlanıyor ve bu paketler halinde bayilere sunuluyor, hatta sadece bunun için bir ekip kurduk. Perakendede deneyimli ve güvenilir kişilerle çalışmaya özen gösteriyoruz ve kendileri için ciddi avantajlı ödeme koşulları oluşturduk. Ayrıca 25. yılımızı gururla kutladığımız bu senede özel bayilik giriş koşullarımızı yatırımcılarımız için optimum seviye getirirken,  çeyrek asırlık markamızı bizimle birlikte ileriki dönemlere başarı ile taşıyacak değerli iş ortaklarımızla iş birlikteliklerimizin sağlam temellerini atmak üzere görüşmelerimiz devam etmektedir.

nb

Yukarı