Ana içeriğe atla

ggh

AVM’ler tüketiciye nasıl ayak uyduruyor?

17.11.2017 - 14:31

Hayatımıza girdiği zamandan bu yana pek çok alışkanlığı yeniden tanımlayan alışveriş merkezleri artık alışverişten ziyade sosyal yaşam ve deneyim merkezi haline gelmiş durumda. Başta çocuklu ailelerin ve gençlerin sosyal hayatlarını değiştiren AVM’ler artık tüketiciye ayak uydurmak zorunda… Her geçen gün değişen tüketici ihtiyaçlarını, beklentileri, teknoloji ve hızı müşterisine sunmakta geç kalan alışveriş merkezlerinin müşteri kaybı ise kaçınılmaz. Bu doğrultuda sektörde sınıfta kalmak istemeyen AVM’ler neler yapıyor? Bu ayki Kasım sayımızda bu konuyu irdeleyerek, AVM’lerin Genel Müdürlerinden yanıtlar almaya çalıştık. Yanıtların değerlendirmesi ise şu şekilde;
Günümüzde süre gelen teknolojik gelişmelere paralel olarak tüketicilerin satın alma davranışları da değişim göstermektedir. Bu değişim sürecinde alışveriş merkezleri sosyal medya gibi mecraları dinamik olarak kullanarak, iş ortakları ve tüketiciler arasında köprü oluşturmayı hedeflemektedir.
Mobil araçların tüketiciye zaman ve mekandan bağımsız ulaşılmasını mümkün kılan bir yol olduğu düşünüldüğünde, bu kanalı AVM olarak verimli şekilde kullanmak daha akıllı, etkili, verimli deneyim yaşatabilme, hizmet sunabilme ve müşteri memnuniyeti sağlayabilme anlamında fırsatlar yaratıyor.
Ayrıca alışveriş merkezleri, ziyaretçilerine geniş bir atmosferde zaman geçirilebilecek ortam oluştururken, onlara zengin ürün çeşitliliği ve kaliteli hizmet sunarak tatmin edici bir alışveriş deneyimi yaşatmaya çalışıyor.
Bir de düzenli olarak gerçekleştirilen çekiliş kampanyaları, konserler ve imza günleri, sergi ve sosyal sorumluluk projeleri,  özel gün etkinlikleri ile alışveriş merkezleri, her daim ziyaretçilerin buluşma noktası olma özelliğini koruyor.  
Bunların yanı sıra ziyaretçiyi ele aldığımızda, iyi planlanmış, keyifli, uygun, ulaşımı kolay, etkinlik, eğlence ve ihtiyaç yönetimini iyi organize eden, temiz ve güvenli bir yapı ve özenli bir yönetim sunulduğunda ziyaretçilerin de memnuniyeti artıyor. Artan ziyaretçi memnuniyeti iş ortaklarının da verimliliğini ve memnuniyetini artırıyor. 

nb

Yukarı