Ana içeriğe atla

nr

2017 için hedef; 10 mağaza yatırımı / Target for 2017: 10 new stores investment

16.11.2016 - 14:54

Daffari Genel Koordinatörü Harun Karakaya: “Önümüzdeki yıla yönelik olarak, bize uygun olan lokasyonlarda mağaza açma planlarımız devam ediyor. Şu an için düşüncemiz 10 mağaza daha açarak 2017’yi bitirmek” dedi.

Daffari General Coordinator Harun Karakaya: “For the next year, we are maintaining our plans to open stores at locations that suit us. For now, we think that we will open 10 more stores and finish 2017”.

2016 yılı Türkiye için oldukça krizlerle dolu bir sene oldu. Peki, Daffari bu olaylardan ne yönde etkiledi? 2016 yılı krizlerini başarıya dönüştürebilmek için neler yaptınız?
Biz dünyada birçok markaya üretim yapan bir firma olduğumuz için gelen üretim taleplerinin artmasından ya da azalmasından bu tip krizleri kısmen önceden anlayabiliyoruz. Bize gelen üretim talepleri doğrultusunda krizleri görebilmek bizlere mağazacılıkta bir avantaj sağlarken kriz yönetimimizde de etkili oluyor. Bu nedenle 2016’nın ikinci yarısında planladığımız birçok yatırımımızı 2017’nin ikinci yarısına bıraktık.

Sizce firmalar krizlere önceden hazırlanabilir mi ya da bu krizleri önceden tahmin etmek mümkün müdür? 
Hazır giyim sektörü dünyada ve Türkiye’de oluşan birçok olaydan en hızlı etkilenen sektördür. Günümüz koşullarında krizleri önceden tahmin etmek deneyimleriniz ve firmanızın kapasitesiyle alakalı bir konu. Her firmanın kendine göre acil durum planları mutlaka ki vardır. Bizde Daffari olarak bu tür planları öncesinde hazırlayarak uygulamaya çalışıyoruz.

Gelecek sezona ilişkin yeni plan ve projeleriniz neler? Yeni mağaza açılışları olacak mı? Ayrıca ürün bazında bizi 2017’de neler bekliyor?
Önümüzdeki yıla yönelik olarak, bize uygun olan lokasyonlarda mağaza açma planlarımız devam ediyor. Şu an için düşüncemiz 10 mağaza daha açarak 2017’yi bitirmek. En önemli nokta yeni mağazaların bulunacağı noktaların kendimizi ifade edebileceğimiz noktalar olması. 
Erkeklerin modaya ilgisinin her sezon daha da arttığı bir gerçek… Alışverişi ihtiyaç duyduğu için değil, zevkli giyinmekten mutlu oldukları için yapan erkeklerin sayısı da gün geçtikçe çoğalıyor. Buna karşılık da erkek modası her sezon daha cesur renkler ve tasarımlarla şekilleniyor. Daffari erkek modası için hazırladığı yeni koleksiyonunda, özgün tasarımlardan oluşan bir koleksiyon sunuyor.

 

The year 2016 was a year that was full of crises for Turkey. So, how was Daffari influenced   by these events? What did you do to be able to turn the 2016 crises into succeed?
Since we are a company that makes production for many brands in the world, we can partially predict these types of crises because of the increase or decrease in the demand for production. While  being able to foresee  the crises   in line with  the demand for  production we  receive gives  an advantage  in retailing,  it  also affects  our crisis management. For this reason, we have postponed many of our investments that had been planned to be realized   in the second half of 2016 to the second half of 2017.

Do you think the companies can be prepared for the crises beforehand or is it possible to anticipate such crises beforehand?
Readymade garments sector is the fastest-hit sector by many events in the world and in Turkey. To predict the crises in today’s conditions is a matter related to your experience and the capacity of your company. Every company certainly has its own emergency plans. We, as Daffari, are trying to prepare and implement such plans beforehand.

What are your new plans and projects for the upcoming season? Will there be new store openings? Also, what can we expect   from 2017 in terms of products?
For the next year, we are maintaining our plans to open stores at locations that suit us. For now, we think that we will open 10 more stores and finish 2017”. The most important point is that the points where new stores will be located are the locations where we can express ourselves.
It is a fact that men’s interest in fashion increases every season... The number of men who make shopping not only because they need it, but because they are happy to be dressed up tastefully is increasing day by day. In parallel, men’s fashion is shaped by bold colors and designs every season. Daffari presents a collection of original designs in his new collection for men’s fashion.

nr

Yukarı