Ana içeriğe atla

nr

“2017 daha zor bir yıl olacak!” / “2017 will be a little more difficult year!”

16.11.2016 - 15:23

Kent Meydanı AVM Genel Müdürü Cemal Tuzcuoğlu: “Barış ve huzurun sürekli olduğu ekonomilerde plan yapmak çok daha kolay. Biz kısa vadeli planlama hamleleri yaparak ilerliyoruz” dedi. 

“It is much easier to make plans in economies, where peace and tranqulity are sustained. We make our moves through short term plans,” said Kent Meydanı Shopping Center General Manager Cemal Tuzcuoglu.

Kent Meydanı AVM 2016’da yaşanan krizleri iyi bir şekilde yönetmek adına neler yaptı? Özellikle pek çok AVM sosyal sorumluluk anlamında etkinlikler gerçekleştirdi. Peki, sizin de buna yönelik bir çalışmanız ya da projeniz oldu mu?
2016 yılı henüz bitmedi, özellikle bu yılın ikinci yarısını çok da kötü geçirmiyoruz. Ziyaretçi sayılarımız geçen yılların yüzde 4 üzerinde seyrediyor. Ciro kıyaslamasında ise geçen yıla göre yüzde 18 büyüme ile kapatacağız. Evet, çok zor aylar geçiriyoruz ancak tüketicinin tercih sıralamasında ilk akla gelmek çok önemli… Bunun için reklam bütçemizde her hangi bir kısıntıya gitmedik. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerinde her daim aktif olmaya özen gösteriyoruz.

Söz konusu durumlar hedeflerinizi ne ölçüde etkiledi? Hedeflerinizin hangilerini gerçekleştirebildiniz ya da gerçekleştiremediniz?
Bu gibi dönemlerde toplum barışı çok daha önem arz ediyor. Barış ve huzurun sürekli olduğu ekonomilerde plan yapmak çok daha kolay. Biz kısa vadeli planlama hamleleri yaparak ilerliyoruz. 2017 yılı bence daha zor bir yıl olacak.

Sizce AVM’ler krizlere önceden hazırlanabilir mi ya da bu krizleri önceden tahmin etmek mümkün müdür? Krizlere yönelik ne gibi tedbirler alınabilir?
Bu konuda tüketici güven endeksi size çok şey söyler. Kısa vadede bir takım kararları almanıza destek olur. Halkın tüketime eğilimi yavaşlama gösteriyorsa bu durumda çok daha agresif algı yönetimini devreye alırız. Kampanyalarımızı çok daha cazip hale getiririz. Ayrıca perakendecinin bu gibi ortamlarda alacağı duruş da çok önemli... Sonuçta bizim tek başına algı yönetimini yapmamız da bir yere kadar etkili oluyor.What did Kent Meydanı shopping center do to manage the crisis well, which occurred in 2016? Many shopping centers held activities, especially in the social responsibility activities field. Have you had any activity or project of this kind?
2016 is not over yet, we are not doing that badly during the second part of the year. Our number of visitors are 4 per cent higher than that of last year. When revenues is compared, we will end this year with an 18 per cent growth. Yas, we are going through difficult months but it is very improtant to be thought of first in customer’s order of preference… Therefore, we did not make any restrictions in our advertising budget. Besides, we always strive to be active with social responsibility projects.

How much have you been affected by the situations in question? Which one of your goals have you or have you not reached?
Social peace is much more important during these times. It is much easier to make plans in economies, where peace and tranqulity are sustained. We make our moves through short term plans. I think 2017 will be a more difficult year.

Do you think that shopping centers can prepare for crises in advance or is it possible to predict these crises? What kind of precautios can be taken against crises?
Consumer confidence index tells you many things in this regard. It helps you make some decisions for the short term. If the consumption trend of public slows down, we engage in a much more aggressive perception management. We make our campaigns much more attractive. Another issue is the position, retailer is going to assume in such cases... Ultimately, our perception management by itself is effective up to a certain period.

nr

Yukarı