Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Yenilenebilir enerji kullanımı artırılmalı!

07.03.2018 - 14:18

AVM içerisinde enerji verimliliğini sağlamak adına yaptıkları çalışmalardan bahseden Novada Menemen AVM Yatırımcısı Hacı Ali Demir, yeni nesil AVM’lere enerji verimliliği için yapmaları gereken yatırımlar hakkında önerilerde bulundu.

Alışveriş merkezleri satışı artırmaya yönelik aydınlatmaların çokça kullanıldığı, ısıtma ve soğutma sistemlerinin yaz kış devrede olduğu kuruluşlar… Bu yüzden AVM’ler son zamanlarda hem tasarruf hem de doğa içi yatırımlarını enerji verimliliğine doğru kaydırmaya başladı. Peki, AVM’lerde enerji verimliliği nasıl sağlanabilir?

AVM’lerde enerji verimliliğinin sağlanmasında en önemli konulardan biri tam teşekküllü bir bina otomasyon sisteminin kurulması, dolayısıyla mekanik ve elektrik sistemin kumandasında insan odaklı hata minimuma indirilerek oldukça iyi tasarruf sağlanmasıdır. Bunun yanı sıra AVM iç, dış aydınlatmasının tamamı LED aydınlatma ürünleri ile aydınlatılarak birçok alanda enerji verimliliği sağlanabilmektedir.

Siz enerji verimliliğini sağlamak adına neler yapıyor, hangi sistemleri kullanıyorsunuz?

Novada Menemen AVM olarak iç ve dış cephe mantolama yaparak iklimlendirme kaçaklarını asgariye indiriyoruz. İklimlendirmede ve aydınlatmada otomasyon kullanarak sistemi anlık kontrol edip verimliliği sağlayabiliyoruz.

AVM içerisinde hangi bölümlerde, nasıl tasarruf yapılıyor?

AVM genelinde aydınlatmada tasarruflu ampüllerin kullanılması, iklimlendirmede izolasyon yapılarak verimliliğin artırılması, sistemlerin otomasyon ile takibinin sağlanması ve ısı geri kazanım cihazları kullanıp iklimlendirme verimliliğinin artırılması ile bir çok alanda tasarruf yapabiliyoruz. 

AVM’lerde enerji verimliliği sağlamanın yatırımcıya ve çevreye ne gibi katkıları oluyor? 

Enerji verimliliği ile aynı enerji girişini kullanarak daha fazla üretim ve hizmet sağlanıyor veya aynı üretim daha az enerji girişiyle sağlanıyor. Örnek verecek olursak, LED ampullerden geleneksel akkor ampullere kıyasla aynı seviyede ışık alıyoruz ancak yaklaşık yüzde 80 daha az enerji kullanıyorlar ve çok daha uzun ömre sahipler. Genel alanda LED ampul kullanımının uzun ömürlü olup daha az enerji harcaması yatırımcıda maddi kazanç sağlamaktadır. Enerji verimliliği dünyanın korunmasında önemli bir adımdır. Enerji kullanımı, çevresel etkileri ve sürdürülebilir gelişme açısından değerlendirildiğinde aralarında güçlü bir ilişki olduğu açıktır. Sürdürülebilirliğin oluşabilmesi için yenilenebilir enerji kaynak kullanımının artırılması, çevre kirliliğinin azaltılması, enerji kaynaklarının verimli kullanılması gerekiyor. Enerjinin üretim ve tüketim esnasında ortaya çıkan çevresel problemler en aza indirgenmeli, kaynakların ekonomik ve güvenilir bir şekilde optimum planlaması yapılmalıdır.

Özellikle yeni nesil AVM’lerde bunun için ne gibi yatırımlar yapılmalı?

Yeni nesil AVM’lerde verimlilik anlamında, ısıtma suları güneş panellerinden kullanılabilir. Enerji panalleri kullanılarak enerji üretimi yapılabilir. İklimlendirmede ön ısıtma ve soğutma doğa kaynakları kullanılarak enerjide tasarruf sağlanabilir. Bunun gibi yapılacak olan çalışmalar yeni nesil alışveriş merkezleri için faydalı olacaktır.

nb

Yukarı