Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

Yatırımların sürdürülebilir olması gerekiyor

16.11.2016 - 09:45

KENT KİMLİĞİNDEN SOSYAL VE KÜLTÜREL YAPIYA KADAR HAYATIMIZDA BİRÇOK ALANDA KÖKLÜ DEĞİŞİMLERE YOL AÇAN AVM’LER KENTSEL DEĞİŞİME ÖNCÜLÜK YAPIYOR. BU DÖNÜŞÜM İÇERİSİNDE TÜRKİYE’NİN PEK ÇOK FARKLI BÖLGESİNDE GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ PROJELERLE NTS DANIŞMANLIK KURUCUSU BEHİYE SAVAŞKAN BU SÜREÇTE KENT KİMLİĞİNİN KORUNMASINDAN YANA.

Alışveriş, eğlence ve yaşam anlayışımıza farklılık getiren alışveriş merkezleri kimine göre kenti gittikçe betonlaştırıyor, kimine göre de doğru lokasyonlarda yapılanırsa ekonomiyi kayıt altına alarak istihdama ciddi katkılar sağladığını belirten Savaşkan “Bu nedenle öncelikle AVM’lerin belli standartlarda yapılanması gerekir. Artık günümüzde alışveriş merkezleri daralan kent yaşamında ihtiyaçlara kolay, zamanında ve kaliteli ulaşım açısından ciddi olanaklar sağlıyor. Bunun dışında ise insanların sosyalleşme için tercih ettikleri en önemli mekanlar.” dedi
“Türkiye’de AVM kültürü yaşam biçimimizi, alışkanlıklarımızı, şehir dokumuzu hızla değiştiren bir fenomen haline geldi” diyen Behiye Savaşkan sözlerine şöyle devam etti: “Hızlı şehirleşmenin ve tüketim ekonomisinin hayatımıza soktuğu bu mekanlar, pek çok şeyi aynı anda bulup daha fazla ve hızlı tüketebilmesi üzerine kurgulanmış. Birbiri ardına açılan AVM’ler pek çok parametre aracılığıyla şehrin yeni cazibe merkezleri haline geliyor. Bu süreç aynı zamanda alışveriş merkezlerini alışveriş yapılan yer anlayışından çıkararak yaşam merkezi haline getirdi. Önceleri belli lokasyonlarda birkaç alışveriş merkezi vardı ve İstanbul’un farklı noktalarından ziyaretçiler  geliyordu. Şimdi AVM’lerin her yerde yaygınlaşması söz konusu, herkesin kendi yaşam alanında tercih ettiği AVM’ler oluştu. Alışveriş ve eğlence alışkanlıklarımızda köklü değişimlere yol açan AVM’ler kentsel dönüşümde de sürece ciddi katkıda bulunuyor. Bulundukları bölgelerde köklü kimlik değişimine yol açan AVM’lerin kent kimliğine kalite getirmesi için yatırımların sürdürülebilir olması gerekiyor.

nr

Yukarı