Ana içeriğe atla

yu7676

MALLREPORT

YATIRIM İÇİN TÜRKİYE HALA POTANSİYEL!

10.04.2017 - 16:36

“2017’de AVM sayısının 385 olacağını öngörüyoruz” diyen AYD Başkanı Hulusi Belgü, Türkiye’de hala AVM yatırımı açısından potansiyel olduğunu dile getirdi. Ayrıca Belgü, yatırım potansiyelinin daha çok, Anadolu şehirlerine kaydığının da altını çizdi.

AVM yatırımlarının geldiği son durumu değerlendirir misiniz? AVM yatırımları açısından 2017 nasıl bir yıl olacak? Türkiye’de hala AVM yatırımları konusunda yeni fırsatlar var mı? 
Ülkemizde şu anda 379 AVM faaliyet gösteriyor. Türkiye’de sadece AYD’ye üye 124 AVM, 53,5 milyar dolarlık bir yatırımı ve 480 bin nitelikli istihdamı temsil ediyor. YASED verilerine göre son 10 yılda yabancı yatırımcıların gerçekleştirdiği 150 milyar dolarlık yatırımın 14 milyar dolarını AVM’lerin oluşturduğunu görüyoruz. 2017’de AVM sayısının 385 olacağını öngörüyoruz. Avrupa ülkeleri ile Türkiye’deki kiralanabilir alanları kıyasladığımızda Türkiye’de hala AVM yatırımı açısından potansiyel olduğu aşikar. Yatırım potansiyelinin de daha çok Anadolu şehirlerine kaydığını ifade edebiliriz. 

İstanbul’daki alışveriş merkezi enflasyonunu değerlendirmenizi istesek, neler söylersiniz?
İstanbul’da mevcut AVM sayısı 108. İstanbul yaklaşık 15 milyon nüfusu olan çok büyük bir şehir. Dolayısıyla böylesi büyük ve gelişimin devam ettiği bir şehirde oluşan talep doğrultusunda AVM yatırımları da devam edecek. Bunun yanı sıra Türkiye’de caddelerde mağaza açmaya uygun şehirleşmenin olmaması nedeniyle AVM yatırımları bu yönüyle de bir ihtiyaçtan kaynaklanmakta.
İstanbul için alışveriş merkezi enflasyonundan çok belli bölgelerde yoğunlaşmadan söz etmek mümkün olabilir. Büyümenin ve şehirleşmenin devam ettiği bölgelerde ise yatırımlar sürecek. 

IX. AVM Yatırımları Konferansı’nda tartışılan bir konuda AVM’lerin TL’ye geçmesi üzerineydi. Sizce bu düzenleme ne kadar mümkün? Bunun için öncelikle yapılması gerekenler sizce neler?
Elbette ki biz yatırımcılar da TL ile işlem yapmayı arzu ederiz. Her fırsatta belirttiğim üzere AVM yatırımcıları bu yatırımları banka kredileri kullanarak hayata geçirdi. Yatırımcıların ciddi bir bölümü döviz ile kredi ödüyor. Banka bizim ayrılmaz bir parçamız. 
Bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor, kur fixleme, vade uzatılması gibi konular konuşuluyor. Ancak öncelikle bankaların da tavsiye ettiği perakendecinin hedge ile dövizdeki dalgalanmaya karşı kendilerini korumaları. Yoksa biz de TL’ye dönmeyi arzu ederiz ama bunun tek muhatabı biz değiliz, bankalar da bu konuda önemli.
Son olarak 2008 yılından bu yana sektörün nabzını tutan ve bu ay 100. sayısını çıkartan Mall Report dergisi hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Mall Report dergisinin başarılı yayın hayatını kutluyor ve devamını diliyorum. Zengin içeriği ile bizim de başvurabileceğimiz bir bilgi kaynağı niteliğinde. Emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum.

AVM sektörünün yaşadığı temel sorunlar neler? Bu konu ya da konularda ne gibi çözüm önerileri sunabilirsiniz? 
AVM yatırımları yapılırken yatırımcılarının çok ciddi KDV alacağı birikiyor. Burada devletimiz bize yardımcı olabilirse bu gelirden elde ettiğimiz, tabii ki önce tahsil ettiğimiz için faiz avantajımız olacaktır. Bunu perakendeci ile her zaman paylaşmaya hazırız. Aynı şekilde perakendecilerimizin ödediği kiraların KDV miktarının tekrar gözden geçirilmesinin hepimiz için faydalı olacağını düşünüyoruz. Son günlerde sektörümüzde çok konuşulan konulardan biri de ortak giderler konusu. Bu konuyla ilgili hem perakendeciyi hem de AVM yatırımcısını memnun edecek şekilde yeniden düşünüleceğine ve bir orta yol bulunacağına inanıyoruz. Doğru olduğuna inandığımız sistem, tüm dünyada uygulanan daha önce de federasyonda 5 dernek tarafından imzalanan sistemdir.
Perakendeci ile biz ortak çözümler üretmeliyiz, daha sık bir araya gelmeliyiz. AVM yatırımcısı elinden geldiği kadar perakendeciye kur sabitleyerek, indirim yaparak yardımcı oluyor, ama bir noktada herkesin bir sınırı var. Perakendeci o senenin karlılığına odaklanmış durumda oysa AVM yatırımcısı 15 yıllık gelirlerine odaklanıyor. Örneğin sıkıntılı dönemde 1 sene indirim verilebilir ama sonrasında perakendeci 5 yılda 10 yılda geri ödeme şeklinde kiralarında bir artışı kabul edebilir.  
Önemli konulardan biri de ticari gayrimenkul ve konut kiraları aynı kanunda aynı şekilde olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Konutta devlet bireyleri korumak zorunda… Oysa biz ticari gayrimenkullerle ilgili kiralamalar yaptığımızda devletin her iki ticaret adamına eşit uzaklıkta olması gerektiğini düşünüyoruz. Bir de perakendenin çok dile getirdiği AVM’lerden erken çıkış konusu var. Bu konuda oturup uzlaşmak lazım… Belki yarı yarıya belki 3’te 2’de uzlaşılabileceğini düşünüyorum.

,

Yukarı