Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

YALOVA GROUP OLARAK AİDİYETE ÖNEM VERİYORUZ

06.01.2022 - 16:15

 Akasya, Begonya ve Semt 77 Alışveriş ve Yaşam Merkezi Projeleri ile Yalova’da büyük bir değişim başlatan Yalova Group, şehri Türkiye’nin en sağlıklı büyüyen ili yapma hedefiyle çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Yalova Group Yönetim Kurulu Başkanı Orbay Sabri Tuna ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Tuna; aidiyete önem vererek projelerini hayata geçirdiklerini ifade etti.

Yalova Group’u dinleyebilir miyiz, bünyenizde hangi projeleri hayata geçiriyorsunuz?

 Yalova Group, gayrimenkul sektöründe 2007 yılından beri yer alıyor. Biz işin inşaat yapan kısmında değildik. Fakat daha sonra bunun bir ihtiyaç olduğunu, artık bizim inşaat yapan kısımda da olmamız gerektiğini hissettik. Farklı modeller geliştirdik. Bunlardan biri olan Begonya Projesi, aslında otel-ev tarzında bir proje. Biliyorsunuz artık aileler çok çekirdekleşti, bireysel yaşam arttı. Bu insanların da bir yaşam merkezine ve yaşam alanına ihtiyacı var. Hatta bizim geliştirdiğimiz Begonya konseptinde tek çocuklu aileler de 1+1 daire alıp yaşamayı tercih ediyor, çünkü genelde çiftler çalışıyor, çocuklar da kreşte oluyor. Bütün bu yeni yaşam tarzını dikkate alarak Begonya Projesi’ni geliştirdik ve tahminimin ötesinde bir talep oldu. Ben bunun Yalova’da 2. ve 3. Etabını da yapmayı planlıyorum. Yalova Group’un ve Semt 77’nin konsepti bu olacak; 1+1, 1+0 yaşamı kolaylaştıran konut satacağız. Otel-ev konseptine; İzmir, Bursa, Antalya ve Ankara’da da ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Yalova, önümüzdeki 5 yılda Türkiye’nin en hızlı ve en sağlıklı büyüyen ili olacak.

Akasya, Begonya ve AVM konseptlerinden bahseder misiniz?

Akasya Projesi; daha çok ailelere hitap eden, ailelerin yaşantısını kolaylaştıran bir konseptti. Salonlarımız çok büyük değildi, ama insanların özel günlerde ihtiyaçlarını karşılayabileceği çok büyük bir davet odası koyduk; çok odalı evler yapmadık, ama ihtiyaç halinde kullanabilecekleri misafir odası koyduk. Otel odası konseptinde, 2 tane site sakinleri tarafından kiralanabilecek suit oda var. Yoğun iş hayatı olmayan insanlara ofi s odası gibi kullanabilecekleri, ihtiyaç halinde kiralayabilecekleri ofis odaları yaptık. Ama şunu gördük; Yalova’da kat yüksekliği olmadığı için müteahhit açısından çok avantajlı bir iş değildi. Bu nedenle biz çok karlı çıkmadık bu işten. Sonra dedik ki; biz de para kazanalım, metrekareyi biraz daha ufaltalım, biraz daha ucuz yapalım diye düşünerek 1+1, 1+0’a geçtik ve Begonya Projesi’ni geliştirdik. Begonya, daha çok çekirdek aile ve yalnız yaşayan insanlara hitap ediyor. Begonya’da 80+1 odalı otelimiz de var. 34 tane bağımsız ünite ticari alanımız var; restoran, cafe, market gibi. Kısacası Begonya’da cep AVM konsepti var.

 AVM’ye geldiğimizdeyse; otel, açık AVM, Yaşlı Yaşam Merkezi yer alıyor.1+0,1+1 dairelerimiz ve ofi s blokları olacak. Bu proje, 270.000 metrekare; 70.000 metrekaresi AVM, 15.000 metrekaresi otel, 15.000 metrekaresi Yaşlı Yaşam Merkezi, 50.000 metrekare sosyal donatı alanı ve geri kalanını ofis ile daireler oluşturacak. Otoparka kargo şirketlerinin ve internet alışveriş sitelerinin TIR’larının yanaşacağı bir alan yaptık. Bunun yanı sıra ekstrem sporları da içinde barındıran bir spor merkezi ve çok iyi bir SPA merkezi yaptık. Aslında AVM kısmında, Begonya’nın çok daha geniş bir halini oluşturduk. Begonya’da yapmış olduğumuz 650 daire; hastane, emniyet müdürlüğü ve kamu binalarına hitap edecek şekilde planlandı. AVM tüm Yalova’ya, hatta bölgeye ve İstanbul’a hitap edebilecek. Şubat-Mart gibi AVM’nin yapımına başlamayı planlıyoruz, maksimum 30 ay bitim süresi var. Nisan – Mayıs gibi de Begonya Projesi faaliyete geçiyor. Bizim bütün bu projelerimiz tek bir cadde üzerinde yer alıyor. O caddeyi, Türkiye’nin konsept caddesi yapmayı düşünüyoruz. Bu cadde bitince, Yalova’nın çiçekçilikteki ve gastronomisindeki başarısını da görecekler.

Bir sonraki yatırımınız için hangi bölgeyi tercih etmeyi düşünüyorsunuz?

 Bir gölet yapmayı düşünüyorum ve bu gölde yüzen tiny house’lar yapmayı planlıyorum. Yeri kiraladık; bir kısmı kendi tapulu arazimiz, bir kısmını da devletten kiraladık. Mimarlarımız bu proje üzerinde çalışıyor. Doğal malzemeyle yapılacak 180 tane tiny house koyacağımız bir proje olacak. Biz çok güzel bir ülkeyiz, o güzelliği bozmadan ne kadar güzel olduğumuzu göstermemiz lazım. Yalova Group bir proje yapıyorsa, kendine ait bir kimliği olacak. Biz ortaya güzel olan Yalova’yı koyacağız. Yalova Group olarak, bir projeyi geliştirirken aidiyete önem veriyoruz. Akasya Projesi’nde yaşayan herkesin Akasya’yı çok sevmesi lazım. Eğer Akasya’yı çok severse Yalova’yı çok sever; Yalova’yı çok severse Türkiye’yi çok sever. Benim hayat felsefem bu.

Basketbol, futbol ve voleybol takımlarınız var. Bu sürecin nasıl başladığından bahseder misiniz?

 Amatörce başladık ama inandık. Çizgimizi hiç bozmadan hep planlı gittik. Ne çok açıldık ne de kontrolü kaybettik. Bugün Semt 77 Yalovaspor’un kuruş borcu yoktur. Geçen hafta çok iyi bir basketbolcu transfer ettik. Ama hiçbir zaman boyumuzu geçebilecek yatırımlara girmedik, hep planlı bir bütçe esası aldık kendimize. Basketbolda Bölgesel Lig’den başladık, 7 senede 3.Lig,2. Lig,1.Lig, Süper Lig’e geldik. Altyapıya ciddi harcama yapıyoruz çünkü altyapıyı güçlendirmek istiyoruz. Türkiye’nin salon sporları üzerine kendini geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü salon sporları çok daha kaliteli sporlar. Maalesef biz futbolun kalitesini fanatikleştirerek düşürdük. Bayan Voleybol Milli Takımımızı takdir ediyorum. Onlardan özendik ve bayan voleyboluna destek olma kararı aldık, şu an 2.ligdeyiz. Takımımız için öncelikle Yalova’nın gençlerini tercih ettik, sonra ihtiyaç halinde yine fazla açılmadan transferler yaptık. Ama amatör ruhumuzu hiçbir zaman kaybetmedik.

JI

TAVADA TAVUK

Yukarı