Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Yabancı markalar Türkiye’den ayrılırken, Türk markaları yurt dışında atak içinde!

14.12.2017 - 11:37

2017 yılına dair genel görüşlerini aldığımız CEPA AVM Genel Müdür Yardımcısı Yüksel Kocatürk, 2018 yılına yönelik temennilerini de bizlere aktardı. Kocatürk, “Yatırımların sadece işyeri, AVM rezidans sektöründe değil, her alanda yayılacağı bir yıl dilerim” dedi.

Yapılan AVM Endeks verilere göre son birkaç aydır AVM’lerde gerek ciro gerekse ziyaretçi bazında artışlar yaşanmakta.  Ancak diğer taraftan artan dövizle birlikte tüketici tarafında harcamalarda da kısılmaya gidildiğinden bahsediliyor. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz? 
AVM ciro endeksine baktığımızda dikkat çeken konu bence Eylül ayı cirolarının geçmiş senelerde Ağustos ayına göre düzenli olarak artarken, bu sene gerileyerek Temmuz bandına düşmüş olmasıdır.  Bu düşüşle, endeksin geçmiş senelerdekine göre Eylül ayı ritmi bozulmuştur. Bunun sebebini Eylül ayındaki uzun bayram tatilinin etkisi ile tüketim harcamalarındaki kısılma işareti olarak görebiliriz. Ancak bu durumun Ekim ve Kasım ayı cirolarımıza baktığımızda devam etmemesi,  uzun soluklu bir gidişatın olmayacağını gösteriyor. Ancak yine de hızlı artan dövizin ve enflasyonun iki rakamlı hanelere gelmesinin tüketim frenlemesi yaratması ve tasarruf modunda kalınmasının etkisi ile önümüzdeki dönemde dönemsel ciro düşüşleri yaşanabilir.   

2017’yi değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz? Acısıyla tatlısıyla neler yaşandı?
2017’ye daha girerken yaşadığımız gece kulübü katliamı ile duyduğumuz büyük acı, maalesef devam eden şehit haberlerimizle hiç dinmedi. Yılın başında hem Türkiye hem dünyayı ilgilendiren en önemli gelişme Trump’ın göreve başlamasıdır. Ülkemiz de ise yaşadığımız referandum sonucu tüm ekonomik ve siyasi konjonktürü değiştirmiştir. Perakende sektöründe ise bazı yabancı markaların Türkiye’den çıkması kaybımızken, Türk markalarının 2017’de yabancı ülkelerde artarak büyümesi de dikkat çekici bir gelişme olmuştur. 

2017’nin başlıca konularından biri de Türk Lirası’na geçiş süreciydi. Bu süreç içerisinde neler yaşadığınız noktasında bilgi verir misiniz?
Açıkçası CEPA Alışveriş Merkezi olarak böyle bir süreç yaşamadık. Sebebi de USD kurunda uzun süredir kiracılarımıza yaptığımız kur sabitlemesidir. Zaten kurdaki dalgalanmadan etkilenmedikleri için TL’ye geçmek kiracılarımıza bir avantaj oluşturmamıştır. Bunun sonucu olsa gerek, geçtiğimiz Ağustos ayında yenilediğimiz sözleşmelerimizde TL’ye geçiş oranı çok düşük kalmıştır. 

Son olarak 2018’den beklentiler neler, öğrenebilir miyiz? 
2018 yılında en başta yaşadığımız terör olaylarının sonlanması, huzurlu ve güvenli bir ortama ülkemizin kavuşmasını dilerim. Bu huzur ve güven ortamının her alanda ülkemize vereceği katkıya ihtiyacımız var. Ülkemizin seçim ekonomisine girmeyeceğini ümit ettiğim 2018 yılında kalkınma ve büyüme sağlayacağı ve alışverişin canlı kalacağı beklentisindeyim. Yatırımların sadece işyeri, AVM rezidans sektöründe değil, her alanda yayılacağı bir yıl dilerim.

nb

Yukarı