Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

TEMMUZDA AVM'LERİ GÜNDE 4 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ

10.09.2020 - 15:17

Alışveriş merkezlerine ziyaretçi sayılarında toparlanma başladı. Haziranda yaklaşık 3 milyon olan AVM'lere günlük ziyaretçi sayısının temmuzda 4 milyona yükseldiğini söyleyen AYD Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, “Ağustosta günlük yaklaşık 4,5 milyon ziyaretçiye ulaşmayı bekliyoruz. Ziyaretlerdeki artış beklentimizin üzerinde gerçekleşiyor.” dedi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, AVM’lerin faaliyetlerine ilişkin açıklamada bulundu. COVID-19 tedbirleri kapsamında kapatılan AVM’lerin bir kısmının 11 Mayıs’ta, tamamının 1 Haziran’da açıldığını hatırlatan Alkaş, "Vatandaşların, başta 'pandemi merkezi' gibi gösterilen alışveriş merkezlerinin sokaktan, pazardan, çarşıdan daha güvenli olduğunu anladı." dedi.

AVM'lere günlük ziyaretçi sayısının haziranda yaklaşık 3 milyon, temmuzda ise yaklaşık 4 milyon olduğu bilgisini veren Altaş, ağustosta günlük 4,5 milyon ziyaretçiye ulaşmayı beklediklerini aktardı. Yeni dönemin normalleşmesinin maske, mesafe ve hijyen kurallarıyla gerçekleştiğini dile getiren Altaş, bunu da sokaktan, pazardan, çarşıdan farklı olarak en iyi AVM’lerin sağlayacağını, güvenli alışveriş noktaları olacağını söylediklerini hatırlattı.

Haziran ayının bunu anlatmakla geçtiğini söyleyen Altaş, şunları kaydetti: “Pandemi öncesine göre rakamlara bakıldığında haziranda giriş sayılarında yüzde 40, cirolarda yüzde 60’ı yakaladık. Bu öngörülerimizin üzerinde gerçekleşti. 1 Temmuz’dan sonraki süreçte giriş sayıları hızla arttı. Pandemi öncesine göre giriş sayılarımızda yüzde 70, cirolarda da yüzde 80’leri yakaladık. Bu seviyelere eylül sonunda ulaşmayı bekliyorduk. Ağustos’ta da rakamlar yükselerek gidiyor. Vatandaşlarımız başta 'pandemi merkezi' gibi gösterilen alışveriş merkezlerinin sokaktan, pazardan, çarşıdan daha güvenli olduğunu anladı. Haziranda günlük yaklaşık 3 milyon, temmuzda günlük yaklaşık 4 milyon ziyaretçi oldu, ağustosta günlük yaklaşık 4,5 milyon ziyaretçiye ulaşmayı bekliyoruz. Ziyaretlerdeki artış beklentimizin üzerinde gerçekleşiyor."

KİRA İNDİRİMİNDE TERZİ DİKİŞİ YAPTIK

Birçok ülkeden farklı olarak AVM’lerin kapalı olduğu dönemde perakendecilerden 1 Haziran’a kadar kira almadıklarını belirten Hüseyin Altaş, her AVM ve her perakendeci özelinde çalışmalar yaparak her kiracıya farklı yardım yaptıklarını anlattı. Altaş, şöyle konuştu "Yüzde yüzde 70 kira indirimi alan da var yüzde 30 alan da. Kiracının bulunduğu sektör, AVM’nin konumu gibi durumlar göz önünde bulunduruldu. Mesela turizm sektörüne hitap eden AVM’lerde turist olmadığı ve ciddi anlamda sıkıntı olduğu için ona göre indirimde bulunduk. Tabiri caizse terzi dikişi yaptık. Şu anda perakendecilerden sıkıntılı birini duymuyorsunuz, bu da AVM’lerin bu kolaylıkları sağlamış olmasından.”

Altaş, bundan sonraki süreçte AVM’lerin kapanması gibi bir durum gündeme gelmezse AVM’lerin sıkı bir toparlanmaya girmiş sayılabileceğini vurguladı.

2023’E KADAR AVM SAYISI 475’E ULAŞACAK

Altaş, AVM yatırımlarının belli bir doygunluğa ulaştığını belirterek, “Şu an 436 olan AVM sayımız 2023’e kadar planlanmış olanlarla birlikte 475’e çıkacak. AVM’lerde yeni yatırım beklemiyoruz. Bu ekonomik sebeplerle ilgili değil, toplumun AVM ihtiyacının doygunluğu ile ilgili.” ifadelerini kullandı.

nb

Yukarı