Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Prime Development’tan 2 yeni proje daha!

10.03.2017 - 11:27

Geçtiğimiz yılın son aylarında faaliyete geçen ve bir Prime Development projesi olan Primemall Sivas’ın yoğun ilgiyle karşılandığını ve rekor sayıda ziyaretçi ağırladığını belirten Prime Development CEO’su Artuğ Çetin,  “Önümüzdeki dönemde Anadolu’da 2 yeni proje daha geliştirmeyi planlıyoruz” dedi. 

Prime Development yatırımcıya ne kazandırıyor?  Mutlu yatırımcı ve kiracı için çalışmaları nasıl sürdürüyorsunuz bizlere kısaca bilgi verir misiniz? 
Prime Development olarak yatırımcıların karşısına yalnızca danışman kimliği ile oturmuyoruz, aynı zamanda yatırımcı kimliğimizle, karşı tarafın hassasiyetlerinin çok farkında olarak, kendi projemiz gibi özel bir ilgiyle yaklaşıyoruz tüm projelere.
Alışveriş merkezinde hem yatırımcının hem de kiracının mutlu olabilmesi için elbette yatırımcının ve kiracının yüksek verim alması gerekiyor yatırımının karşılığında. Bu anlamda, kiracılarımızın performansını yakından takip ederek, sektörde nerede durduğuna, lokal olarak neleri düzeltebileceğine bakıyoruz. Yatırımcılar için de optimum gelir-gider dengesini sağlamaya çalışıyoruz ki, karlılığını en üst seviyeye çıkarabilsin.  Bu noktada bizler için 3 önemli hedef var. Birincisi ziyaretçinin mutluluğu, ikincisi kiracının mutluluğu tüm bunların sonucunda da yatırımcının mutluluğu… Biri diğerinden üstün değil, birbirini zincirleme olarak etkileyen unsurlardan söz ediyoruz. Her birine ayrı aksiyon planları çerçevesinde yaklaşıyoruz.  

Prime Development bünyesindeki AVM’lerden bahsedelim biraz. Prime Development çatısı altında hangi AVM’ler yer alıyor? Hem yatırım hem yönetimini üstlendiğiniz ya da sadece yönetimde destek verdiğiniz projeler hangileri?
Prime Development olarak Türkiye’de 4 alışveriş merkezi yatırımımız söz konusu. Primemall adı altında, İskenderun, Antakya, Gaziantep ve Sivas’ta hayata geçirdiğimiz alışveriş merkezi yatırımlarımızın tamamının yönetimini Prime Development olarak biz yapıyoruz. 
2014 yılından bu yana Prime Development olarak, Türkiye’de farklı yatırımcıların projelerine yönetim danışmanlığı hizmeti veriyoruz. İstanbul’da Ritim İstanbul ve Neomarin projelerinin yanı sıra Isparta’da Centrum Garden, Ankara’da ise Elmar Towers projelerine danışmanlık desteği veriyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AVM yatırımcılarına “Kiraları TL ile alın” mesajı vermesinin ardından pek çok alışveriş merkezi kiralama çalışmalarını TL üzerinden yapmaya başladı. Peki, uygulama ile ilgili genel düşünceleriniz neler?
Gerek perakendeciler, gerek yatırımcılar olarak bizler, aslında aynı gemideyiz. Bu sıkıntılı süreçte yalnızca AVM yatırımcılarının fedakarlıkta bulunması bekleniyor. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki; alışveriş merkezlerinin zor durumda kalması perakendecilerin satış noktalarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalmaları anlamına geliyor olabilir.  
Kısa vadeli kur çalkantıları söz konusu olduğu dönemlerde, pek tabii ki perakendeciler kendilerini adapte etmekte güçlük çekiyor olabilirler. Ancak unutmamak gerekiyor ki; biz yatırımcılar da banka kredilerimizi yabancı para birimi üzerinden ödüyoruz. Banka kredileri uzun vadeli kontratlar ve bunlara bağlı kalmaya yönelik olarak, yatırımcıların azami özen göstermeleri gerekiyor. Kur ne kadar artarsa; biz de o kadar zarar ediyoruz. Devletimizin Euro bazlı kredi maliyetleri oranında TL kredisi verebilmeye yönelik bir yapı oluşturması durumunda bizler de bu kurguyu destekleriz. Bu süreci birlikte atlatmak ve sonuçta birlikte var olmak önemli. 

Son projeniz Primemall Sivas… Projeye yönelik bizlere kısaca bilgi verir misiniz? AVM içerisinde kaç mağaza yer alıyor? AVM nasıl bir mağaza karmasına sahip? Proje için ne kadar bir yatırım söz konusu? Ziyaretçilerin AVM’ ye tepki nasıl? 
Prime Development portföyündeki 4. proje olarak,  250 milyon TL’lik bir yatırımla hayata geçirdiğimiz Primemall Sivas projemizi 14 Aralık’ta açtık. 
35 bin metrekare kiralanabilir alana sahip projemiz, ulusal-uluslararası markalar içeren 120 mağazası, bin 150 koltuk kapasiteli 8 sinema salonu, eğlence alanları, yeme-içme üniteleri ve bin araç kapasiteli otoparkı ile Sivaslılara hizmet vermeye başladı.
Primemall Sivas ile birlikte Sivas’a aralarında Avşar Sinemaları, D&R, Derimod, Gloria Jeans, Hayal Kahvesi, Hotiç, Kanz, Mango, Network, Ramsey, Roman, ToyzShop, gibi 38 yeni marka geldi.  Primemall Sivas, yeni markaların yanı sıra Migros, Teknosa, LCW, Koton, Defacto gibi dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen markalarını da Sivaslılarla buluşturdu.
Bölge il ve ilçeler de dahil, yoğun bir ilgiyle karşılanan alışveriş merkezimizde ilk ay rekor sayıda ziyaretçi ağırladık.

Gerek Primemall Gaziantep, gerek Primemall Antakya, gerek Primemall İskenderun gerekse Primemall Sivas ödüllerle taçlandırılan projeler. Peki, alınan ödüller Prime Development grubuna ve AVM’lere neler kattı? 
Prime Development olarak çok deneyimli, konularında uzman bir ekiple çalışıyor ve oldukça başarılı işlere imza atıyoruz. Ancak şirket kültürümüzde yaptığımız işleri çıkıp anlatmak gibi bir yaklaşımımız söz konusu değil. Bu nedenle ulusal ya da uluslararası otoriteler tarafından verilen ödüller sektörde bizi başkalarının anlatmasına vesile oluyor ve portföy değerimizin artmasını sağlıyor. 

Son olarak, gelecek dönemlere ilişkin projelerinize değinelim. Başta 2017 olmak üzere önümüzdeki diğer yıllarda neler yapmayı planlıyor Prime Development? Yeni AVM projeleri olacak mı? Olacaksa nerelerde ve ne zaman olacak?
Önümüzdeki dönemde Anadolu’da 2 yeni proje daha geliştirmeyi planlıyoruz. Ancak projeler henüz geliştirme aşamasında olduğu için detayları netleşince sizlerle paylaşacağız.

nb

Yukarı