Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

ORTAK GİDERLER KATSAYI ESASINA DAYANDIRILMALI!

12.05.2017 - 17:33

Ortak gider sorunlarına dair görüş ve düşüncelerini aldığımız AYD Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, “Doğru olduğuna inandığımız sistem, tüm dünyada uygulanan, daha önce de federasyonda 5 dernek tarafından imzalanan sistemdir” dedi. 

Ortak giderler konusunda geçtiğimiz yıl perakende sektörünü temsil eden 5 dernek ile beraber çok ciddi bir zaman ayırarak ve büyük emek vererek katsayı esasına dayanan bir çalışma yaptık. Tüm derneklerin imzaladığı ve mutabık kaldığımız bu çalışmayı yetkililere ilettik. Fakat tam da 2016 yılının son günü bizim önerdiğimiz sistemden tamamen farklı bir sistem kabul edilerek, Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. 

“YENİ DÜZENLEMEDE BELİRTİLEN OY BİRLİĞİNİ’NİN SAĞLANMASI İMKANSIZ GÖRÜNÜYOR”
Yeni düzenleme ile AVM’lerdeki perakende işletmelerinin katlandığı ortak giderlere kiracıların yüzde 100 oybirliği içinde mutabakatları bir ön koşul olarak öngörülüyor. Bu düzenleme bir grup kiracının lehine olmakla birlikte, bir diğer grubun ödeyeceği tutarları da artırıyor. AVM’lerde 5 metrekare yeri olanın yanı sıra 20 bin metrekarelik mağazaya sahip kiracılar da var. Dolayısıyla bu kiracılar arasında oybirliğinin sağlanması imkansız görünüyor. Çünkü bu iki grup arasında mali yapı, organizasyon, coğrafi dağılım, ticari hedefler ve pazarlama stratejileri çok farklı. Birisi için anlamlı olan bir masraf, diğeri için anlamlı olmayacaktır.
Yönetmelik, oybirliği sağlanamadığında ortak giderlerin, “perakende işletmelerin satış alanlarının alışveriş merkezinin satış alanına oranı ölçüsünde paylaştırılacağını” öngörüyor. Satış alanının bir anlamda matrah olarak alınması yerinde değildir, zira ortak giderlerin bileşimindeki pek çok gider sadece satış alanından değil, depo ve ortak alanlardan da kaynaklanmaktadır ve bu sistem dağıtımda adaleti tesis etmeyi imkansız kılacaktır. Örneğin 10 metrekarelik satış alanı olan bir fast food dükkanı, binlerce metrekarelik ortak alanı müşterilerine kullandırabilirken sadece 10 metrekare ile sınırlı olarak ortak giderlere katılacaktır. Yine çok az atık üreten büyük mağazalar temizlik giderlerine çok az yük getirirken yüzlerce veya binlerce metrekarelik alanları kapsadıklarından katlanacakları ortak giderler adaletsiz bir şekilde artacaktır.

“BU KONUDA ORTA YOL BULUNACAĞINA İNANIYORUZ”
Bu konuyla ilgili hem perakendeciyi hem de AVM yatırımcısını memnun edecek şekilde yeniden düşünüleceğine ve bir orta yol bulunacağına inanıyoruz. Doğru olduğuna inandığımız sistem, tüm dünyada uygulanan, daha önce de federasyonda 5 dernek tarafından imzalanan sistemdir.

nr

Yukarı