Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

MIPIM 30. KEZ KAPILARINI AÇARAK “GELECEĞİ ETKİLİYOR”

04.03.2019 - 11:37

ALKAŞ GENEL MÜDÜRÜ YONCA AKÖZER İLE 12-15 MART 2018 TARİHLERİNDE GAYRİMENKUL ALANINDAKİ TÜM PAYDAŞLARI FRANSA’NIN CANNES ŞEHRİNDE BULUŞTURACAK OLAN MIPIM HAKKINDA KONUŞTUK. AKÖZER, “BU YIL MIPIM’İN ANA TEMASI ‘GELECEĞİ ETKİLEMEK’. BU ANLAMDA GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜN GELECEK 30 YILI DÜŞÜNÜLECEK VE TARTIŞILACAK.” DEDİ.

MIPIM dünyanın önde gelen gayrimenkul profesyonellerini ağırlamak için bu yıl 30’uncu kez kapılarını açacak. Peki, bu yılın ana teması ne olacak? Hangi konular tartışılacak?
Türkiye gayrimenkul sektörünün önemli oyuncularını, dünyadan dev oyuncularla bir araya getiren MIPIM bu yıl 30. defa kapılarını açıyor. Ana teması ise ‘Geleceği Etkilemek’. Bu anlamda gayrimenkul sektörünün gelecek 30 yılı düşünülecek ve tartışılacak. Seminerler, konferanslar aracılığı ile gayrimenkul sektörüne uzun vadeli bir bakış açısı sağlanacak. 

MIPIM’in konferans programında “Topluma yönelik sağduyulu uygulamalar nasıl yapılır ve mevcut kaynaklar en iyi şekilde nasıl kullanılır?”, “Uzun vadede fayda sağlayacak en iyi stratejiler nasıl seçilir?” gibi sorulara cevap arayan oturumlar düzenlenecek. MIPIM çerçevesinde düzenlenecek oturumlarda 360’ın üzerinde konuşmacı yer alacak. Toplam 100 konferans ve oturumda dünyanın birçok ülkesinden misafir olacak uzmanlar gayrimenkul sektöründeki son trendler hakkında bilgi aktaracak. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un açılış konuşmasını yapacağı Türkiye’ye özel oturumda ise Türkiye’nin yatırım fırsatları uluslararası katılımcılarla paylaşılacak. 

KAMU KURUMLARININ DESTEĞİ GÜVEN VERİYOR
MIPIM’e bu yıl kimler katılacak?  Fuar hakkında genel hatlarıyla bizi bilgilendirebilir misiniz?

Bu yıl MIPIM tarihleri ile Türkiye yerel seçimleri çok yakın tarihlere denk geliyor. Bu sebeple, belediyelerimiz geçtiğimiz yıllardaki gibi yer alamayacak olsa da Türkiye paydaşlarının da olduğu bir katılım olacak. Yani şehirlerimizin imar daire başkanları ya da ticaret odaları yetkilileri fuarda Türkiye’yi temsil edecek. İTO ile birlikte kurduğumuz Paris ve Londra çadırlarının arasında yer alan 685 metrekarelik İstanbul çadırımızda da bu yıl bir değişiklik yapıyoruz. Neredeyse 22 firma kendi projelerini sergileyecek. Bunun dışında, Emlak Konut, GYODER ve Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) bu yıl da geniş katılım ile MIPIM’de olacak. Türk mimarları, müteahhitler, hukuk firmaları da her yıl olduğu gibi MIPIM’de yerlerini alacak. 

TC Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un ziyaretini de ayrıca bekliyor olacağız. Bu bizim için çok önemli bir faktör çünkü kamu kurumlarımızın desteğini hissetmek güven veriyor. Özellikle de yabancı yatırımcının gözünde, hükümetimizin, belediyelerimiz veya ITO gibi kurumların desteğini almak gerçek anlamda bir fark yaratıyor. 

KATILIM HER YIL ARTIYOR
Her yıl katılımcı sayısı biraz daha artıyor. Bu yıl MIPIM’e katılacak ülke sayısı ve ziyaretçi sayısı nasıl? 

MIPIM’e gösterilen yoğun ilgi her yıl giderek artış gösteriyor. Geçen yıl 90 olan katılımcı ülke sayısı bu sene 100’e çıkacak. Fuar alanı ise 20 bin metrekareden 21 bin 500’e çıkacak. Aynı şekilde ziyaretçi sayısında da artış beklenmekte.2017 yılında ziyaretçi sayısı 25 bin iken geçtiğimiz yıl 26 bine yükseldi. Bu yıl ise bu rakamın daha da üstüne geçilmesi öngörülmekte.  Diğer yandan, MIPIM 2019’a proje finansmanı alanında 5 bin, geliştirici alanında 4 bin 800, mimarlık alanında 2 bin, mülk sahibi alanında bin 600, hizmet sağlayıcı alanında 4 bin, portföy yönetimi ve ikincil piyasalar alanında da 5 bin 400 kuruluş şimdiden kayıt yaptırdı. Katılımcı sayısının ilerleyen günlerde de artmasını beklemekteyiz. Belirtmiş olduğum gibi seçimler dolayısıyla Türkiye’den katılım sayısında bu yıl bir azalma olsa da kurum temsiliyetlerimiz devam ediyor. Bununla birlikte, MIPIM 2020’de bu sayının artacağını belirtebilirim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katılımı, Emlak Konut, IBB gibi katılımcılar da bunun bir göstergesidir.

B2B sayısının bu yıl ki durumu ne yönde olacak? Bu seneki hedef nedir?
Türk firmaların B2B sayısı geçtiğimiz yıl 4 bin 120 idi. Yani 2018’ de 4 bini aşkın uluslararası görüşmeye imza atıldı diyebilirim. 2019 yılı hedefimiz ise yine bu rakama yaklaşmak. Bu sene İTO önderliğinde sadece çadır içinde bulunan 22 özel firma B2B görüşmeler için çalışıyor. Biz de Alkaş olarak uluslararası data üzerinden destek olmaktayız. Tüm çalışmalarımız hızla devam ediyor. İleriki zamanlarda daha net rakamlar vermek mümkün olacaktır.

İstanbul Çadırı’nda bu yıl kimler var ve nasıl etkinlikler olacak?
İstanbul Ticaret Odası önderliğinde 5. kez kurulacak olan İstanbul Çadırı’nda, Emlak Konut ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul İmar İnşaat projeleri başta olmak üzere, GYODER ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) bünyesinde yer alan yatırımcı kuruluşlar ve mimarlık, değerleme, hukuk konularında lider firmalar yer alacak. İMİB, Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş, Kuzu Toplu Konut İnşaat A.Ş, Gülan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş, I CAN BUY Uluslararası GAY. YAT. A.Ş, Hasanoğlu Şirketler Grubu, Oral Mimarlık Gayrimenkul Paz. A.Ş, Fuzul Yapı İnşaat A.Ş, Sabri Paşayiğit Mimarlık, Yeditepe Gayrimenkul Yatırım A.Ş, Entegre Proje Yönetim ve Danışmanlık, Dome + Partners, Kalyon Holding Sanayi Ticaret A.Ş, Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık Ortaklığı, BOSS4 Gayrimenkul İnşaat ve Dış Ticaret A.Ş, Aksan Hukuk Bürosu, Aremas Gayrimenkul, Cathay Invest Gayrimenkul Geliştirme ve Optimal Proje Yönetimi ve İnşaat İstanbul Çadırı’nda yer alacak firma ve kuruluşlarımızdan olacak. 

İSTANBUL MARKA DEĞERİ YÜKSEK BİR ŞEHİR
Paris ve Londra çadırlarının arasında olmanın nasıl bir katkısı oluyor?

İstanbul marka değeri yüksek bir şehir. Londra ve Paris şehirleri arasında güzel bir sinerji içinde konuklarını ağırlıyor. Dünyadaki konumu sebebiyle önemli bir yere sahip olan İstanbul’un böyle önemli bir fuarda Paris ve Londra gibi öncü şehirlerle birlikte aynı platformda yer alıyor olması bizim için gurur verici. 560 şehir ve yerel yönetimin katılım sağladığı böylesi bir platformda İstanbul şehrimizin de katılımının sürdürülebilir olacağına inancımız tam.

YATIRIMCILAR MIPIM İLE DÜNYAYA AÇILIYORLAR
MIPIM Fuarı’nın ülkemize sağladığı avantajlar neler? 

MIPIM, gayrimenkul sektörü açısından çok önemli yatırımcıların ve fonların katıldığı bir fuar. Dolayısı ile Türkiye olarak, yabancı yatırımcının gelmesini isteyen bir ülke olduğumuzu göz önünde bulundurarak bu tip fuarların önemini daha da artırıyor. Gayrimenkul sektörü Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden birisi. MIPIM de Türkiye’nin başka şehirler, şirketler arasında yeni, güçlü ve istikrarlı iş bağlantılarının kurulmasına olanak sağlıyor. Bu sebeple de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da her yıl desteğini arkamıza alıyoruz.  Yani uluslararası yatırımcıları, kendi alanlarında iddialı sektör isimlerini, şehir planlayıcıları kendi coğrafyasına çekmeye kararlı belediyeler veya özel şirketler MIPIM’e katılarak büyüme ve dünyaya açılma hedeflerini gerçekleştirebilirler.  MIPIM’i Türkiye’ye getirmek ise beraberinde ayrı avantajlar getirecek. MIPIM Türkiye’yi hem Türkiye’ye daha fazla yatırımcı çekmek, hem Türkiye’yi global platformlarda daha fazla tanıtabilmek için çok iyi bir fırsat olarak görebiliriz.   

MIPIM TÜRKİYE 2020’DE
Son olarak, MIPIM Türkiye’nin hazırlıkları ne aşamada öğrenebilir miyiz? Ne zaman yapılması planlanıyor?

MIPIM Türkiye’nin gerçekleştirilmesine çok az kaldı. Fransız Reed Midem şirketi bu yıl da üçüncüsünü düzenleyeceğimiz RE360 Konferansı’na partner olmaya devam edeceğini beyan etti. 2020 yılında MIPIM Türkiye’yi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yabancı ortağımızın da bu hedefteki inancı bizleri motive ediyor. Türkiye, MIPIM Türkiye ile İstanbul global gayrimenkul yatırımcılarının buluşma noktası haline gelecek. 

nb

Yukarı