Ana içeriğe atla

gf

KERKÜK’ÜN YENİ SEMBOLÜ MALL OF KİRKUK

16.05.2022 - 14:12

Yatırımını Hawkary Group, kiralama ve işletme danışmanlığını Mallmartturk’ün üstlendiği Mall of Kirkuk, kapılarını 27 Mayıs 2022’de açıyor. Henüz açılmamış olmasına rağmen Kerküklüler tarafından büyük ilgi gören Mall of Kirkuk, lokasyonu ve birbirinden seçkin Türk markaları ile Kerkük’ün birçok ilk ve enlerine ev sahipliği yapacak. Diğer yandan, tasarım ve inşaat standartları ile Irak’ta bir ilk olarak kabul ediliyor. Hawkary Group Başkan Yardımcısı Ahmet Ismail Seyan ile Kerkük’te hayata geçirilecek olan projenin detaylarını konuştuk.

Mall of Kirkuk olarak Irak’taki, AVM’lerde Türk yatırımının ve Türk markalarının başarısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Genel olarak Irak'taki Türk markaları başarılı bir hikâyeye imza atıyor. Diğer yandan; her yıl Türkiye'yi ziyaret eden çok sayıda Iraklı olması, Türk markalarına güvenmeleri ve öncelikli tercih etmeleri nedeniyle Türk markaları ülke genelinde daha çok tanınır hale geldi. Son yıllarda Türk markaları Irak pazarında anchor konumuna ulaştı. Özellikle Mall of Kerkük olarak bu markaların rolünü daha çok görüyoruz. Kerkük halkı uzun yıllardır Türk markalarının Kerkük’te şube açmasını bekliyor. Kerkük'ten Erbil'e bu amaçla gelen LCW, Defacto, FLO vb. mağazalardan alışverişlerini yapıyorlar. Biz Mall of Kirkuk’e tüm bu markalar ile anlaşarak Kerküklülerin hizmetine sunuyoruz. Ayrıca Kerkük halkı, bu Türk markalarını şehirlerinde bulundurmanın keyfi ni çıkarmak için bu alışveriş merkezinin açılmasını sabırsızlıkla bekliyor.

Marka karmanızdan söz eder misiniz? Lokasyonun AVM’ye katkıları neler oluyor?

Mall of Kirkuk lokasyonu açısından oldukça stratejik bir konuma sahip ve şehrin merkezinde yer alıyor. Alışveriş merkezi de 12'den fazla sokağa bağlı ve şehirdeki herkesin Mall of Kirkuk’e 10-15 dakikada ulaşabileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca Mall of Kirkuk’ün yeri tüm özel gün kutlamalarının gerçekleştiği bir yer olarak kabul edilir. Mall of Kirkuk, Kerkük için tasarlanan ve inşa edilen ilk alışveriş merkezidir; hatta kalite, tasarım ve inşaat standartları ile Irak'ta bir ilk olarak kabul ediliyor. Hem stratejik konumu hem de yakın çevre şehirlerdekiler ile birlikte 3 milyonluk potansiyel müşteri sayısı sebebiyle Kuzey’in en popüler alışveriş ve yaşam alanı olacağına inanıyoruz. Sonuç olarak, Irak’ın diğer şehirlerinde bulunan tüm markalar Kerkük'te şubelerini açacak.

Profesyonel kiralama ve işletme için önemli unsurlar nelerdir?

Mall of Kirkuk fikrinin doğduğu ilk günden bu yana mimari, inşaat, kiralama ve tesis işletme konularında hep profesyonel ekipler ile çalıştık. Mall of Kirkuk’tan önce Irak’ta açılmış başarılı olmuş projelerin yanında başarısız projeler de var. Bunları çok detaylı analiz ettik. Hem Türkiye’de hem de Avrupa ve Dubai’de popüler olmuş başarılı projeleri inceledik. Bu projelerde gördüğümüz en önemli özellik; AVM planlarının çizilmeye başladığı ilk günden kapılarını müşterilere açtığı güne kadar mutlaka AVM konusunda uzman danışmanlar ile çalışmış olmalarıydı. Bu gerçekler ışığında projenin mimari konseptinin oluşturulmasında, mimarinin işletmeye uygunluğunda, marka karmasında, markalara kiralanmasında ve işletme yönetiminde Mallmartturk Danışmanlık ile iş birliği yaptık. Böylece, Mall of Kirkuk açık ara kendi bölgesinde en iyi proje olarak markalar açısından çok değerli bulundu ve talep gördü.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Mall of Kirkuk’ün Kerkük’e sunduklarının yanında; Kerkük'te ve hatta Türkiye'de binlerce kişiye iş olanağı sağlamış olmasını da çok önemsiyoruz. AVM açıldıktan sonra dolaylı tedarikçiler ile birlikte 1.500 kişiye iş imkânı sağlayacaktır. Mall of Kirkuk, Kerkük’te bu kalitede yapılan ilk proje olduğu ve Kerkük halkının şimdiye kadar bu tür projelerden yoksun olması sebebiyle insanların sevdikleriyle vakit geçirebilecekleri bir yer olacaktır. Kerkük halkı, politikacılar, yerel yöneticiler ve şehri iş vesile ile ziyaret eden kişiler Mall of Kirkuk’tan bahsediyorlar. Mall of Kirkuk, Kerkük'te bir sembol haline geldi.

jyh

Yukarı