Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

KENDİ KAYNAKLARIMIZIN FİNANSAL GÜCÜNE SAHİBİZ

06.10.2021 - 18:17

Deniz Yavuz “Projelerimizde kalite ve zamanında teslim konusunda çok hassasız. Hatta teslim tarihinden önce tamamlamak gibi bir geleneğimiz var” dedi. BOSS4 Gayrimenkul’ün Satış ve Pazarlama Koordinatörü Deniz Yavuz ile hem sektör hem de firmaları hakkında konuştuk.

BOSS4 Gayrimenkul olarak kuruluş hikâyenizden bahseder misiniz?
BOSS4 Gayrimenkul; yenilikçi ve çevreci bir anlayışla çok sayıda prestijli projeye imza atan Akkuş Gayrimenkul ve Türkiye’den inşaat malzemeleri ithalatı gerçekleştiren Lübnanlı El Khatib Group’un kurduğu bir şirkettir. Her iki şirket, sektörde edindikleri köklü tecrübeden yola çıkarak 2017 yılında kurdukları BOSS4 Gayrimenkul ortaklığı ile güçlerini birleştirmiştir. Akkuş Gayrimenkul, şirketin ortakları arasında en büyük temsil gücüne sahiptir. 
Faaliyetlerinizden ve sektördeki konumuzdan bahseder misiniz?
İlk olarak Beylikdüzü’nde Alya Grandis’i sektöre kazandıran BOSS4 Gayrimenkul bünyesinde üç yılda Alya markasıyla 500’e yakın konutu ve onlarca birimden oluşan ticari üniteyi içeren dört projeye imza atılmıştır. Bu projelerin toplam tutarı ise yaklaşık 300 milyon TL civarında gerçekleştirmiştir. Halen beş projede toplam 563 konut üretimini sürdüren BOSS4 Gayrimenkul, toplamda bugüne kadar bin aileyi ev sahibi yapmıştır. Beylikdüzü’nde geliştirdiği Alya Mercan ile Levent’te yer alan Alya Teras projelerinin bu yıl sonunda teslim edilmesi planlanmaktadır. Alya Dolunay ile villa projesi Alya Bella’da inşaat çalışmaları devam ediyor. Esenyurt’ta hafriyat ile ön talep toplama sürecinin başladığı ve geçtiğimiz günlerde lansmanını gerçekleştirdiğimiz ‘Alya 4 Mevsim’ projemiz 2021 yılının son projesidir.
Sizi rakiplerinizden ayıran en önemli özelliğiniz nedir?
Müşterilerin taleplerine öncelik veriyor, yatırımlarımızı ona göre yönetiyoruz. Kendi öz kaynaklarımızdan aldığımız finansal bir güce sahibiz. Bu nedenle sektörde pandeminin yarattığı olumsuzluklar karşısında zor günler geçiren, yeterli donanımda ve tecrübede olmadığı için iflas bayrağını açan firmalardan olmadık. Artan maliyetlere karşın şantiyelerimizin kapısına kilit vurmadık. Yükselen faiz oranları karşısında bankalarla iş birliği kurarak yatırımcılarımıza düşük faizli kredi imkânları yarattık. Alya markamızı hızla olgunlaştırarak geliştirdiğimiz her projede yatırımcılarımızla aramızdaki güveni tazeledik. Her projemizi söz verdiğimiz tarihte, söz verdiğimiz kriterleri dikkate alarak teslim ettik. Yatırımcılarımıza sunduğumuz kişiye özel ödeme seçenekleri ve cazip kampanyalarla onları bütçelerini sarsmadan ev sahibi yaptık.
Gayrimenkul sektörünün son dönemini değerlendirir misiniz? 
Gayrimenkul sektörü birçok sektörde olduğu gibi gerek pandemi gerekse maliyetler nedeniyle zor günler geçiriyor. Artan maliyetler satış fiyatlarını da etkiliyor. Maliyet artışının en büyük nedeni demir ve çimento  fiyatlarının çok yükselmesi, yurt dışında yükseldiği için ülkemizde de yükseldi. Demir ithalatı tekrar serbest bırakılsın. Hurda alımı serbest bırakılırsa demir fiyatları geri gelebilir. Çimento ve demirde fiyatlar geri gelirse inşaat sektörü için daha olumlu yansımaları olur. Bunun yanında en önemli etken faizlerin düşmesidir. Faizler 0,90’ların altını görürse satışlarda bir hareketlenme olacaktır.
Müşterileriniz isteklerini karşılamak adına ne tür stratejiler gerçekleştiriyorsunuz?
Kişiye özel ödeme planı ve şirket bünyesinde vade farksız taksitlendirme alternatiflerimiz satış öncesi memnuniyeti arttırmak için yaptığımız çalışmalar arasında. Bunun yanında dairede kullandığımız malzeme seçimlerinden tutun da proje konseptine, sosyal tesislere kadar tüm kullanım alanlarında yatırımcılarımızdan aldığımız geri bildirimler ile hareket ediyoruz.
Gelecek projelerinizden bahseder misiniz? 
Yakın dönem hedeflerimiz arasında Zeytinburnu’nda 500 konutluk bir kentsel dönüşüm projesi ve Bahçeşehir’de de 250 adetlik bir villa projesini hayata geçirmek yer alıyor. Yeni arazi geliştirme çalışmalarına da devam ediyoruz.
Projelerinizde öncelik verdiğiniz konu nedir?
Kalite ve zamanında teslim konusunda çok hassasız. Hatta teslim tarihinden önce tamamlamak gibi bir geleneğimiz de var. Ayrıca satış aşamasında ne vaat ettiysek birebir teslim etmek de önem verdiğimiz konular arasında.

nb

Yukarı