Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

Güvenlikte CCTV teknolojileri artık daha etkin

02.08.2017 - 11:32

“Her sektörde olduğu gibi hızla gelişen teknoloji işlerimizi bir nebze de olsa kolaylaştırıyor” diyen Sofra/Compass Group Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Cem Alakuştekin, “Bu doğrultuda CCTV teknolojilerini daha etkin kullanmaya başladık. Özel ekipmanların gelişen teknolojiye paralel olarak revizyonunu sağladık ve güvenlik kadrolarımızı oluşabilecek risklere göre artırdık” dedi. 

Güvenlikte olası riskler neler? Bu risklere karşı ne tür önlemler alıyorsunuz? 
Ülkemizin ve coğrafi bölgemizin içinde bulunduğu karmaşık ve riskli yapı, riskleri her saat değerlendirerek beşeri, fiziki ve elektronik önlemlerimizi güncellememizi ve yeniden planlamamızı gerektiriyor. Bu ortamda sektörel olarak risklerin karşılanması amacıyla Euroserve Güvenlik olarak tedbirlerimizi artırmaya yönelik birçok çalışmaya da imza attık. 
Özellikle AVM’lere yönelik oluşabilecek teröre bağlı olarak canlı bomba, paket bomba, araç bomba, silahlı saldırı, taşlı sopalı saldırı, molotof atma, sabotaj, kundaklama, korkutma vb. eylemlere karşı şirketimizce acil durum eylem planları yaparak olay senaryoları ve önleyici karşı uygulamalar hazırladık.
 
AVM güvenliğindeki yeni anlayışlar neler?
Ticaret hayatının kritik ve rekabetçi yapısına ayak uydurmaya çalışan AVM yönetimleri ve firmalar azami sayıda ziyaretçi çekebilmek, insanların AVM genelindeki dolaşımlarını daha serbest hale getirmek için noktasal kontrollerden ziyade devriye hizmetlerine ve elektronik destekli güvenlik sistemlerine ağırlık vermek durumunda kalmakta. Daha az personelle daha etkin güvenlik sağlamaya çalışan kuruluşlar ise en güncel güvenlik sistemlerini müşterilerine sunmaya başladı. Önceki dönemlerde alışık olduğumuz kalabalık güvenlik kadroları yerini daha kritik noktalarda konuşlanmış ve elektronik sistemlerle desteklenmiş yapıya bırakmış durumda.
Günümüzde artık AVM konseptine uyum amacıyla personel uniforma ve teçhizatları da özenle seçiliyor. Daha modern ve dikkat çekici birim dizaynları ile insanların kontrol fobisini daha sempatik algılamaları için yeni konseptler tercih ediliyor diyebiliriz.
Diğer bir yandan global gelişmeler ışığında Ortadoğu ve Arap Yarımadası vatandaşlarının, Avrupa ve Amerika ziyaretlerinde yaşadıkları sorunlar ve bu ülkelerde aradıkları tüm imkanları Türkiye’de bulmaları nedeniyle ülkemize ciddi oranda turist akımı gerçekleşiyor. Bu durumda turistlerin en çok rağbet ettiği alanlardan biri olarak öne çıkan AVM’ler, ülkenin kültürü ile modernliğini bir arada sunmak için uğraş veriyorlar. Bu nedenle, turizm ağırlıklı bir yapıda güvenlik birimleri daha insan odaklı, daha göze hitap eden bir yapı içinde entegre olma yoluna gitmektedir. Akımın getirileri yanında çeşitlenen risklere karşı da güvenlik birimleri eğitilmekte ve daha modernize olmaktadır.

Elektronik güvenlik sistemleri nasıl gelişiyor? Bu gelişmeler ışığında AVM güvenliği sizce nasıl değişiyor?
Her sektörde olduğu gibi hızla gelişen teknoloji işlerimizi bir nebze de olsa kolaylaştırıyor. Bu doğrultuda CCTV teknolojilerini daha etkin kullanılmaya başladık. Özel ekipmanların gelişen teknolojiye paralel olarak revizyonunu sağladık ve güvenlik kadrolarımızı oluşabilecek risklere göre artırdık. 
Şirketimiz genelinde proje, merkezi yönetim, müşteri ve diğer projeler arasında telefon, sosyal medya ve network tabanlı iletişim ağı oluşturduk ve etkin bir şekilde kullanmaya başladık. Ayrıca olay vukuunda güvenlik uzmanlarınca 7/24 müdahale ve destek sağlanması amacıyla etkin bir mobilizasyon sağladık. 
Endüstriyel işletmelerde yaşanabilecek güvenlik ihmali veya zaafının maddi hasarlara, AVM’lerde yaşanacak güvenlik ihmali ve zaafının ise insan hayatına mal olacağını her daim güvenlik görevlilerine aşılıyoruz. Bu çerçevede, güncel tehditlere karşı eğitim konularımızı revize ederek, personellerin eğitim süreçlerini yoğunlaştırdık. 
 

nr

Yukarı