Ana içeriğe atla

gf

ESPARK, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ TÜM İŞ SÜREÇLERİNE DAHİL EDİYOR

06.04.2022 - 13:46

Çevrenin ve dünyanın korunması adına sürdürülebilirliği AVM yönetiminin odak noktasına alan Espark Alışveriş Merkezi, hayata geçirdiği çalışmalar neticesinde de uluslararası geçerliliğe sahip birçok belgeye sahip. Espark AVM Teknik Müdürü Özgür Önpeker ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizde Önpeker hem sürdürülebilirliğe dair çalışmalarını hem de AVM olarak yönetim hizmetleriyle müşteri memnuniyetini nasıl sağladıklarını anlattı.

Espark Alışveriş Merkezi olarak, AVM yönetim hizmetinin iyileştirilmesi için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Espark AVM olarak her şeyden önce sürdürülebilirliğe büyük önem veriyoruz. Sürdürülebilirliğin dünyamızın ve çevrenin korunmasının çok daha ötesinde bir kavram olduğuna inanıyor, tüm iş süreçlerimize sürdürülebilirliği dahil etmek için projeler geliştiriyoruz. Bu çerçevede entegre yönetim sistemlerini kuruyor, AVM içerisinde enerji kullanımı, atık yönetimi, güvenlik, hijyen ve temizlik gibi birçok konuda çalışmalar yapıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızı da ulusal ve uluslararası sertifi kalarla belgelendiriyoruz. ISO 9001 Kalite Yönetimi Sistemi, ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri’ni kurup belgelendirmemiz de bu konuya verdiğimiz önemin bir yansıması… Pandemi süreciyle birlikte Safe Asset Group tarafından verilen uluslararası geçerli Safe Certifi cation Belgesi ve TSE Güvenli Hizmet Belgesi ile de güvenli alışverişin merkezi olduğumuzu da ayrıca belirtmek istiyorum.

Müşterilerinizin memnuniyetini arttırmak adına ne tür çalışmalar yapmaktasınız?

Ziyaretçilerimizin ve kiracılarımızın fi kirleri bizim için çok değerli… Bu nedenle memnuniyetler kadar şikayetleri de önemsiyor, bunları titizlikle değerlendirerek sonuca ulaştırmaya çalışıyoruz. Hatta şikayetleri daha fazla önemsediğimizi söyleyebiliriz. Çünkü müşteri şikayetleri bize hatalarımızı görme fırsatı sunuyor. Bu sorunları çözmek bizi ileriye, başarıya taşıyor. Bu amaçla belirli periyotlarda yapılan anketler ile müşterilerimizin istekleri ve şikayetlerini raporluyoruz. Ayrıca ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Sistemi kurulumu ile ilişkili çalışmalarımız da devam ediyor.

AVM’nizin sürdürülebilirlik çalışmalarını anlatır mısınız?

Espark AVM olarak karbon ayak izimizi azaltmak, çevreye verdiğimiz zararı en aza indirmek için enerji performansımızı daha verimli hale getirdik. AVM genelinde tüm aydınlatmalarımızı LED’e çevirerek, tüm sistemlerimizi otomasyonla kontrol ediyoruz. Bu sayede insan hatası faktörünün de önüne geçmiş olduk. Bunun yanı sıra AVM tuvaletlerinde kullanmış olduğumuz tasarruflu fittings malzemeler ile su israfının önüne geçiyoruz. Tüm bu uygulamalar sonucunda AVM olarak Excellent derecesinde Breeam Sertifi kası’na ve Sıfır Atık Sertifi kası’na sahibiz. Yine bu bağlamda ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistemi’ni de kurarak enerjiyle ilgili çalışmalarımızı da belgelendirmiş olduk.

 

jyh

Yukarı