Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

En önemli farkı, uzmanlığı…

10.03.2017 - 16:22

“Hom Design Center’ın diğer alışveriş merkezlerinden farkı, uzmanlaşması olacak” açıklamasında bulunan Hom Design Center Yönetim ve Kiralama Direktörü Harun Toftamış, “Bu proje ile birlikte uzman alışveriş merkezlerinin daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz.  Eroğlu olarak bizim de amacımız aynı projeyi yaygınlaştırarak, Anadolu’ya taşımak olacak” dedi. 

Skyland İstanbul projesi kapsamında hayata geçirilecek Hom Design Center hakkında bilgi alabilir miyiz? Proje kaç metre alan üzerine kuruldu? Mimari ve lokasyon özellikleri neler?
Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi Hom Design Center Skyland İstanbul projesinin içerisinde ev ve ofis tasarımına yönelik bir alışveriş merkezi. Proje yaklaşık 40 bin metrekare alan üzerine kurulu olacak. Hom Design Center’ın Türkiye ve İstanbul’da bir eşi daha yok, odağında tasarım olan mobilya ve dekorasyon markalarına sahip ilk alışveriş merkezi olacak.
Proje içerisinde; beyaz eşyadan mobilyaya, züccaciyeden ev tekstiline kadar ev ve ofise yönelik aklınıza gelebilecek her şeyi barındıracak. Yeni evlenen çiftler, ofisini yeniden dizayn edecekler ya da yeni bir ofis kuracaklar, A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını Hom Design Center vasıtasıyla karşılayabilecekler.
Hom Design Center aynı zamanda içerisinde, mimarların da bulunacağı, yeni dizayn ve tasarımların yapılabileceği bir proje olacak. Ayrıca projenin bir katı tamamen food court olacak ve Gastro Court adını verdiğimiz bu katta 25’in üzerinde gastronomi markası yer alacak. Bu da alışveriş merkezinin farklılaşması için gerçekleştirdiğimiz çalışmalardan biri.

Peki, neden özel konsepti bir alışveriş merkezi? Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
Türkiye’de yaklaşık 370’e yakın alışveriş merkezi bulunuyor. Bu sayının 2018’e kadar ise 440’lara kadar çıkması düşünülüyor. Sadece İstanbul’u ele aldığınızda bile 100’ün üzerinde alışveriş merkezi var. Özellikle Büyükdere Caddesi aksında çok daha fazla bu sayı… O nedenle bu bölgede farklılaşmak istedik ve özel konseptli AVM yatırımı yapmaya karar verdik. Zaten Eroğlu Grubu olarak,  tekstile dayanan geçmişimizin de verdiği tecrübe ile tasarıma, farklılığa önem veren bir yapıya sahibiz. Bu önemin de en güzel yansımalarından biri Skyland İstanbul ve Hom Design Center…

Hom Design Center kiracılarına ve ziyaretçilerine ne gibi avantajlar sağlayacak? 
Bugün bir tüketici eviyle ya da ofisiyle ilgili bir konsept yaratmaya çalıştığı zaman her şeyi aynı yerde bulamıyor ve bunun için İstanbul’un farklı noktalarına gitmesi gerekebiliyor.  Buradaki en büyük özellik, ev ve ofisle ilgili olan bütün mağazaların tek çatı altında olması… Ziyaretçilerimiz kapıdan girdiği zaman yerden yatağa, parkeden perdeye, dekorasyon ürünlerinden mutfak beyaz eşyasına kadar, hem ofis hem de evleri için tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Bu tüketicinin lehine bir özellik… 
Markalar için konuşursak, Kapalıçarşı’yı düşünün, orada aynı işi yapan pek çok firma var ve bir rekabet söz konusu.  Ancak yürütülen ticaret ise oldukça güzel… Hom Design Center da böylesi güzel ticaretin yürüdüğü bir alışveriş merkezi olacak. Ayrıca burası yalnızca Avrupa Yakası, İstanbul ya da Seyrantepe müşterilerine değil, Türkiye ve Ortadoğu müşterilerine hizmet edecek bir ticaret kapısı olacak. Sadece Skyland İstanbul’da 15 bin kişi yaşayacak zaten. Bu sayısının gelen ve gidenlerle birlikte yaklaşık 25 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Tüm bunların dışında,  iki büyük dernek MOBDER ve MOSDER ile de güçbirliği yaparak, gerekli sinerjiyi yaratmaya çalışıyoruz. 
Skyland İstanbul’un birçok müşterisi Ortadoğulu ve bu müşteriler alım noktasında ciddi bir potansiyele sahip. Sadece bir kişi en az 500 bin euroluk alışveriş yapabiliyor. Dolayısıyla Hom Design Center, markaların hem marka algısını yükselteceği hem de ticari anlamda kendini tatmin edeceği bir lokasyon olacak. Seyrantepe aslında yeni gelişen bir bölge. 2017’de bu projenin de bitmesiyle bölgede yaklaşık 12 bin rezidans, 2 bin de yeni ofis olacak. 
Hom Design Center’da en az 100 mağaza yer almakla beraber aynı zamanda hem dinlenme hem de tasarımcıların workshoplarını yaptığı ve tasarımlarını sergilediği özel alanlar da olacak.  Projenin hem Cendere tarafından hem de TEM’den girişi bulunuyor. Ayrıca proje yaklaşık 3 bin 500 araçlık geniş bir otopark kapasitesine sahip. Hom Design Center,  metroya da çok yakın. Bu yakınlığı kendi lehimize daha fazla çevirmek adına ek olarak, metrodan alışveriş merkezine shuttle hizmeti de vereceğiz. AVM yatırımcıları için üç önemli unsur vardır; lokasyon, lokasyon ve lokasyon… Bu açıdan oldukça avantajlı olduğumuzu düşünüyoruz. 
Hom Design Center’ın diğer alışveriş merkezlerinden farkı, belli bir konsept üzerinde uzmanlaşması olacak. Bu proje ile birlikte uzman alışveriş merkezlerinin daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz.  Eroğlu olarak bizim de amacımız aynı projeyi yaygınlaştırarak, Anadolu’ya taşımak olacak.  

Proje için ne kadar bir yatırım maliyeti söz konusu?
Skyland İstanbul projesinin toplamı için konuşursak, 800 milyon dolara ulaşmış bir maliyetten bahsedebiliriz. Hom Design Center da bunun bir parçası tabii ki…

Yönetim, kiralama ve danışmanlık alanında hangi firma ile çalışıyorsunuz? 
Kiralama ile ilgili şu an JLL ile çalışıyoruz. Yönetim için henüz net bir karara varılmadı ama yine aynı firmayla devam edeceğiz gibi gözüküyor. 

Peki, profesyonel anlamda destek almak yatırıma ne kazandırır?
Aslında bizim kendi yönetmiş olduğumuz alışveriş merkezlerimiz de var. Mesela Antalya ve Fethiye’de yer alan Erasta AVM’leri örnek olarak verebiliriz. Ancak bu çok yeni bir konsept… Bu anlamda JLL’in bilgi birikiminden faydalanmak istedik. Ayrıca Edirne’de yer alan ve 31 Mart’ta açılacak olan Edirne Erasta AVM’nin de kiralamasını JLL ile birlikte yürütüyor, onların know-how’undan yararlanıyoruz. 

Siz hem perakendeci, hem de AVM yatırımcısınız. Bu noktada son dönemlerde gündeme gelen kiraların TL ile alınmasıyla ilgili düşüncelerinizi almak istesek, neler söylersiniz?
Her iki taraf için de empati yapabiliyoruz aslında… Zaten biz dolar üstünden hiçbir zaman kira almadık, sözleşmelerimiz dolar endeksli oluyor. Ayrıca Cumhurbaşkanımızın TL’ye geçiş söylemi üzerine yapmış olduğumuz çalışmalar da var. 

Açılışla ilgili biraz bilgi alalım… Projenin açılışı tam olarak ne zaman gerçekleşecek? Açılışa özel çalışmalar olacak mı? 
Herhangi bir aksilik olmadığı taktirde Mayıs ayının sonu gibi projemizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Açılışla ilgili hazırlıklara gelince, projenin geçtiğimiz günlerde lansmanını yaptık. Mayıs’a kadar devam edecek süreçte iletişim ve reklam çalışmalarına ağırlık vereceğiz.

nr

Yukarı