Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

EGE MİMARİSİNİ YANSITAN RENKLİ BİR MOLA NOKTASI: NOVADA MENEMEN AVM

10.10.2019 - 16:02

Novada Menemen AVM Teknik ve Operasyon Müdürü Nevzat Tütüncü: “Ege mimarisini yansıtan açık hava konseptinde, bölge halkı ile yerli ve yabancı turistler için renkli bir mola noktası olarak ulusal ve uluslararası 55 markayı ziyaretçiler ile buluşturuyoruz.”

Nevzat Bey öncelikle kısaca sizi tanıyabilir miyiz? 
1979 yılında Balıkesir’in Edremit ilçesinde doğdum. Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi alarak 2001 yılında derece ile mezun oldum. Üniversite ve iş hayatım boyunca teknik ve operasyonel yapıya yoğun ilgimden dolayı Agrobay Seracılık şirketinde iş hayatına ilk adımlarımı atarken kısa süre içerisinde seracılık sektöründe işletme müdürü olarak çeşitli şirketlerde görev aldım. Hala çalıştığım Novada Menemen Alışveriş Merkezi’nin yatırım şirketi olan Fade Gıda’nın tarım sektöründeki işletmesinde işletme ve üretim müdürlüğü yapar iken alışveriş  merkezimizin inşai işleri ile ilgilenmem sonucu projenin hayata geçmesinde şantiye sorumluluğu görevi aldım. Ardından projenin tamamlanıp AVM’nin kapılarını misafirlerine açmasıyla AVM sektörüne teknik operasyon müdürü olarak giriş yaptım. “Beceri ve vizyonlarını değişen durumlara adapte edenler hayatta başarılı olacaktır” felsefesiyle 2017 haziran ayından beri Novada Menemen Alışveriş merkezinin Teknik Operasyon Müdürü olarak görevimi sürdürmekteyim. Evli ve bir çocuk babasıyım. 

Novada Menemen nasıl bir AVM? Lokasyon özelliklerinden bahseder misiniz?
İzmir – Çanakkale kara yolu üzerinde, Eski Foça Kavşağı’nda Menemen, Foça ve Aliağa’nın merkezinde yer alan Novada    Menemen; 22 Haziran 2017’de açıldı. Menemen, Aliağa, Foça’nın yanı sıra Çiğli, Bergama, Dikili’yi de kapsayan etki alanı ile Kuzey Ege’de yer alan tüm tatil beldelerinin ulaşım yolu üzerinde olması, özellikle hafta sonu ve tatil günlerinde Manisa dahil İzmir, Çanakkale hattında yol güzergahında bir mola ve durak noktası olarak toplamda yaklaşık 4 milyon 200 bin kişinin alışveriş ihtiyacını karşılamaktadır. Novada Menemen, Ege mimarisini yansıtan açık hava konseptinde, bölge halkı ile yerli ve yabancı turistler için renkli bir mola noktası olarak ulusal ve uluslararası 55 markayı da ziyaretçileri ile buluşturmaktadır.

Novada Menemen AVM’de teknik ve operasyon anlamında nelere dikkat ediyorsunuz?
Teknik anlamda yapacağımız birtakım renovasyon ve yatırım çalışmaları alışveriş merkezimizin değerini artırırken aynı zamanda misafirlerimiz için sıradanlıktan uzaklaşıp farkındalık yaratacak küçük renkli dokunuşlara dikkat çekiyoruz. Bunları yaparken maliyet ve giderleri düşürmek adına en popüler yöntemimiz “Kendin Yap”. Operasyonel anlamda alışveriş merkezimizdeki önceliğimiz mağazalarımızla misafirlerimiz arasında güvenli, konforlu ve temiz bir alışveriş ortamı oluşturmak. Bunu oluştururken dengeyi de iyi kurmak gerekir. AVM yatırımcısı, kiracı ve misafirleri dengeli ve eş zamanlı korumak aynı zamanda koordinasyonu sağlamak zorundasınız.

Enerji verimliliğini sağlamak adına neler yapıyor, hangi sistemleri kullanıyorsunuz?
AVM’mizdeki enerji tüketiminin en büyük kısmı mağazalarımızın iklimlendirilmesi için harcanmaktadır. Binamızda yapmış olduğumuz iç-dış cephe mantolamanın yanı sıra periyodik olarak cihazların bakımının zamanında ve eksiksiz yapılması gerçek anlamda bir tasarruftur. Ayrıca insan odaklı hatayı minimize etmek adına tam teşekküllü bir otomasyon sistemi ile de kontrolsüz nokta bırakmayarak enerji verimliliğini sağlayabiliyoruz.

nb

Yukarı