Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

Başarımızın karnesi ödüller…

06.09.2017 - 11:43

Dünyanın en büyük şirketlerinin, reklam ve halkla ilişkiler ajansları ile sivil toplum kuruluşlarının başvurduğu Marcom Ödülleri için başvuruların başladığı şu günlerde bizler de Mall Report ekibi olarak ödül denildiğinde ilk akla gelen firmayla ve yani Nuit’le görüştük. Bildiğiniz üzere Nuit, kurulduğu günden bu yana pek çok AVM projesinin uluslararası platformlarda ödülle taçlanmasına vesile olan bir ajans…  Danışmanlığını yaptığı projelerle yurt dışında Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil eden ajansın Başkanı Tuba Kılıç Almalı, projelerin ödüle giden sürecini ve bu süreçte yapılan çalışmaları bizlere aktardı.

Şu an Marcom için başvurular başlamış bulunuyor? Peki, platforma başvurular ne durumda? 
Dünyanın en büyük şirketlerinin, reklam ve halkla ilişkiler ajansları ile sivil toplum kuruluşlarının başvurduğu Marcom Ödülleri başvuruları 1 Ağustos tarihinde başladı. Başvurular şu anki süreçte tüm hızı ile devam ediyor. 15 Eylül tarihine kadar başvuru yapmak isteyen tüm markalar başvurularını gerçekleştirebilecek. Ancak bizler danışmanlığını yaptığımız markalarda kesinlikle son deadline tarihine kalmamaya çalışıyoruz.

Bu tür platformların markaya ve sektöre katkıları sizce nelerdir?
Ödüller başarımızı taçlandıran, başarımızın karnesi niteliğinde ve uluslararası normlarda bir kanıttır. Özellikle uluslararası ödül platformlarında başarılı sonuçlar elde edebilmek, markanın adını da uluslararası normlarda duyurmak demektir. Uluslararası ödül platformlarında ödülle buluşmak, marka için prestiji yansıtmanın yanı sıra gerek marka bilinirliğini, gerek çalışan ve partnerlerin motivasyonunu yükseltmek adına önemli rol oynar ve bizleri tatlı bir rekabetin içinde çalıştırır. Elbette ki bu da bizlere hep daha iyiyi hedefletirken; sektörü de azımsanamayacak ölçüde geliştirir.

Hem kendi ajansınız hem de başka ajanslar tarafından hayata geçirilen projelerin danışmanlığını üstlenerek ödül platformlarına taşıyorsunuz. Peki, bir projeyi ödül platformuna taşımadan önce proje üzerinde ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Biz Nuit Reklam olarak kendi projelerimiz kadar başka ajansların projelerini de ödül platformuna taşırken; markalar tarafından bazen gözlemlenemeyen küçük detayları işliyoruz. Projeyi enine boyuna değerlendiriyor, eksileri ve artılarını gözlemliyor, en önemlisi marka ve hedef kitlesine olan yararına dem vuruyoruz. Projenin incelenmesi ve değerlendirilmesi ardından her platformun kendi kriterlerine göre proje hazırlıklarımızı şekillendiriyoruz. Platformdan proje için en uygun kategorileri belirliyor ve markamızla birlikte karar veriyoruz. Hatta bazı platformlarda yeni kategori isimleri oluşturduğumuz bile oluyor. Sonuç olarak; projeyi en doğu şekilde, en doğru alandan, en doğru kriterlerle platforma taşımış oluyoruz.

Ödüle giden yolculuğu başvuru sürecinden başlayarak bizlere kısaca anlatır mısınız?
Ödül platformlarının en önemli kriterinden biri de gerçekleştirilen işin markaya olan katkısı. Bizler bu nedenle markalarımıza ödüle giden yolun aslında ilk etabının doğru projeler seçmek ve hayata geçirmek olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. AVM’ye katkı sağlayacak, ziyaretçi ile güçlü bağlar kuracak başarılı işler gerçekleştiriliyor ve bu işler doğru bir marka imajıyla yansıtılıyorsa buraya kadar tamam. Fakat en az bunun kadar önemli olan bir diğer unsur ise yaptığınız işi, ambalajından içeriğine kadar doğru hazırlayarak platformlara sunmak.  Bu süreçler tabii ki başından sonuna bir koşturmaca ve heyecan ile ilerliyor. Başvuru öncesi hazırlık süreci bazen gergin bazen eğlenceli geçiyorsa da başvurudan sonraki jürileme ve değerlendirmelerin açıklanması etapları her daim heyecanlı geçiyor. Özellikle sonuçlar açıklandıktan sonra markalarımıza “ödülle buluştuk” haberini vermenin hazzı anlatılamaz bir mutluluk…

Sizce AVM’ler ödül kazanabilmek için nasıl projelere imza atmalı? Ödüle giden süreçte en önemli kriter nedir? Nelere dikkat edilmelidir?
AVM’lerin 3 farklı memnuniyet kriteri vardır; kiracılar, ziyaretçiler ve yatırımcı. Yapılan tüm çalışmalar bu 3 memnuniyet kriteri baz alınarak planlanmalıdır. Her daim söylediğimiz gibi kesinlikle farklılığı olan projelere imza atılmalı. Projelere farklı bakış açıları ile yaklaşılarak diğer markalardan ayrışacak başkalıklar katılmalı. Ancak bu başkalıklar katılıp ilkler hayata geçirilirken, projenin doğru hedef kitleye doğru zamanda ve doğru kanaldan ulaşıyor olması da çok önemli.

Projeler platformlardaki kriterlere bağlı kalınarak ödül almak için mi hazırlanıyor, yoksa çok beğenilen ve tutulan bir proje mi ödül platformlarına taşınıyor?
Her ikisiyle de karşılaşmamız mümkün oluyor ve her iki yol da AVM’lere rota olabiliyor. Sonuç olarak her ikisi de başarılı bir yolculuk sürecinin sonucu oluyor. Ödül platformları da zaten hayata geçen proje veya kampanyaların markaya olan faydasını değerlendiriyor. Yüksek fayda sağladığı düşünülen proje veya kampanyalar ödüllendiriliyor. Dolayısıyla ister bir platformun kriterlerine bağlı kalarak hayata geçirilen, ister çok beğenildiği düşünülen bir proje olsun, sonuç itibariyle bu süreçlerin tek kazananı yine AVM’lerin ta kendisi oluyor.

nb

Yukarı