Ana içeriğe atla

ggh

AVM’LERİN DÖVİZ CİNSİNDEN KREDİ BORÇLARI TL’YE ÇEVRİLMELİ

02.06.2021 - 09:54

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş ile sektörün odağındaki konuları konuştuk. Pandemi döneminde önceliklerinin halk sağlığı olduğunu belirten Altaş, süreçten etkilenen perakende sektörüne desteklerinin devam ettiğini kaydetti. Altaş, AVM yatırımcıları olarak bu zor dönemi atlatabilmek adına kredi borçlarının TL’ye çevrilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

AVM yatırımlarının geldiği son durumu değerlendirir misiniz?

Alışveriş merkezleri, Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinde biri. 100 milyar dolarlık yatırım değeri ve bünyesindeki mağazalarla birlikte 600 bin kişilik bir istihdam sağlaması bunun en önemli göstergesi. Türkiye’de 441 AVM ve yaklaşık 13,5 milyon metrekarelik kiralanabilir alan var. Birçok ilimiz de AVM yatırımları açısından doygunluğa ulaştı. Bu kapsamda yeni AVM yatırımları azalmaya devam edecektir. Ayrıca yeni AVM yatırımlarının yatırım geri dönüş sürelerinin çok daha uzun yıllarda gerçekleştiğini görüyoruz. Tüm bu nedenlerle yeni yatırımlardan çok, proje ve finansman modelleri tamamlanmış AVM’lerin inşaat çalışmalarını sürdürerek açılacaklarını söylemek mümkün. Ayrıca bundan sonraki dönemde mevcut alışveriş merkezlerinde yenileme ve genişleme yatırımları olacaktır.

AYD olarak 2021’e ilişkin hedefleriniz neler? Odağınızda hangi konular var?

2021 yılı için tüm planlamalarımızı yine önce halk sağlığı diyerek yapıyoruz. Yaygın aşılamanın başlaması ve salgının sonra ermesiyle birlikte yeniden tüm paydaşlarımızla ciro ve ziyaret sayılarımızı arttırmaya çalışacağımız günlerin yakın olduğuna inanıyoruz.

Ciro ve ziyaret sayılarının arttırılması çalışmalarının yanı sıra pandeminin olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik çalışmalarımız da devam edecek. Pandeminin en başındaki dönemde kiracısından kira almayan AVM’ler sonraki dönemlerde de zor durumdaki perakendecisine imkanları ölçüsünde destek oldu ve olmaya devam ediyor. Kendisi de döviz cinsinden borçlu durumda olan AVM yatırımcısı tüm bu destekleri sağlarken benzer yaklaşımın finans kuruluşları tarafından yatırımcılarımıza gösterilmesi ve AVM yatırımcısının döviz cinsinden olan kredi borçlarını TL’ye çevrilmesi büyük önem arz etmektedir ve bu konu 2021 yılında da AYD olarak gündeminizde yer almaya devam edecektir. Bir süredir üzerinde çalıştığımız ve sektörümüzün uzun vadedeki sürdürülebilirlik ve değerine önemli katkı sağlayacağına inandığımız ticari gayrimenkul kiralarına yönelik birçok ülkede olduğu gibi ayrı bir kanuni düzenlemenin hazırlanması konusu da 2021 yılında gündemimizde olacak.

Pandeminin getirdiği dijital dönüşüm ve alışveriş alışkanlıklarının değişmesi tüm sektörleri etkiliyor. Peki, AVM’lerde nasıl bir dönüşüm yaşanacak?

Pandemi belki 5-10 yıl sonra yaşayacağımız dijital dönüşümlere hızlı bir geçiş yapmamızı sağladı. E-ticaret ve dijitalleşme günümüz iş dünyasının önemli gerçekleri ve hepimiz teknolojiyi iş yapış modellerimize daha fazla entegre etmek zorundayız. Alışveriş merkezleri de uzun yıllardır bu doğrultuda dönüşümlerini gerçekleştiriyor. Fiziki alışveriş ve online alışverişi bir araya getiren click-collect uygulaması, AVM mağazada teslim gibi uygulamalar bir süredir hayata geçti. AVM’ler ayrıca lojistik ve ürün deneme gibi online alışverişte hizmet kalitesi ve maliyet problemlerine neden olan aşamaların çözümü için de projeler geliştirmeye çalışıyor. Her AVM’nin kendi sanal AVM’sini açması gibi uzun dönemli projeler de bir yandan planlanıyor.

nb

Yukarı