Ana içeriğe atla

nr

MALLREPORT

AVM'lere plaka tanıma sistemi şartı Ankara'da hayata geçti

10.03.2017 - 15:04

TERÖR SALDIRILARI NEDENİYLE AVM’LER İÇİN ŞART KOŞULAN PLAKA TANIMA SİSTEMİNİN İLK UYGULAMASI, ANKARA ORAN’DA BAŞLADI. OTOPARKA GİREN ARAÇLARIN PLAKALARINI TANIYARAK EMNİYETİN KARA LİSTESİYLE KARŞILAŞTIRAN SİSTEM İLK ŞÜPHELİYİ DE YAKALADI.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın AVM otoparkları için şart koştuğu otomatik plaka tanıma sisteminin ilk örneği, Ankara’da siyaset, iş dünyası ve diplomatik temsilcilerin yoğun yaşadığı Oran'da devreye alındı.
Bir AVM’ye kurulan otomatik plaka tanıma sistemi ile otoparka giren tüm araçların plakası otomatik algılanarak sisteme aktarılıyor. Emniyet de AVM’ye şüpheli ve aranan araçların plakasını bildiriyor. Eskiden gözle yapılan plaka kontrolü, bu sistemle otomatik olarak gerçekleşiyor.
Emniyetten gelen şüpheli plakalar, AVM’nin plaka tanıma sisteminde kara listeye kaydediliyor. Bu plakalardan birine sahip araç AVM’ye girdiğinde, sistem kırmızı alarm veriyor.

HIRSIZ YAKALANDI
Sistemin kurulduğu One Tower AVM Genel Müdürü Ferhat Bank, uygulamanın ilk meyvesini geçtiğimiz günlerde verdiğini anlattı.
Plaka tanıma sisteminin hırsızlıktan aranan bir aracı tespit ettiğini ve şüpheliyi emniyete teslim ettiklerini söyleyen Bank, “Sistem yakında emniyete doğrudan bağlanacak. Bunun için emniyetin yapacağı teknik çalışmayı bekliyoruz” dedi.
Güvenlik tedbirlerini daha da sıkılaştırdıklarını belirten Bank, X-Ray sayısını artırarak ana kapılar dışında dükkan ve kafelerden AVM’ye girişleri de önlediklerini ifade etti.

ANLIK PAYLAŞILACAK
Yılbaşında yayımlanan Alışveriş Merkezleri Yönetmeliği’ne göre, AVM’lerde araçla giriş-çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş ve çıkışlarına AVM yönetimi tarafından plaka tanıma sistemi kurulması ve işletilmesi sağlanacak. Bu sistemden elde edilen veriler, kolluk birimleri ile anlık olarak paylaşılacak.
 

nr

Yukarı