Ana içeriğe atla

gf

AVM’LER İLK ÇEYREKTE PANDEMİYİ ATLATMA SİNYALİ VERDİ

05.04.2022 - 10:42

Venezia Mega Outlet ve İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Oğuz Isıgöllü: “Kısıtlamasız geçen 2022 yılının ilk çeyreğinde, kısmi kısıtlamalarla geçen 2021 yılının aynı dönemine göre, ziyaretçi adetlerinde yaklaşık yüzde 150’ler seviyesinde artış oldu. İkinci çeyrekle birlikte sektör bazında ziyaretçi sayısının pandemi öncesi seviyelere geleceği öngörülüyor” diyerek, AVM'lerin 2022 yılının ilk çeyreğinde pandeminin atlatıldığına dair sinyal verdiğini ifade etti.

Covid-19 pandemisi nedeniyle tedbirler ve kısıtlamalarla geçen 2 yılın ardından, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında kısıtlamaların ve geçen ay HES kodu zorunluluğunun kalkmasıyla başlayan hareketlilikle AVM’ler pandemi öncesi günlerine geri dönüyor.

Venezia Mega Outlet ve İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Oğuz Isıgöllü, 2022 yılında pandemi etkisinin günden güne azaldığını dile getirerek, “Yaşanan sıkıntılı süreçten geriye bazı olumlu unsurlar da kaldı. İnsanlar, ortak yaşam alanlarında nasıl hareket etmeleri gerektiği, hijyenin ve kişisel tedbirlerin ne kadar önemli olduğu konularında daha fazla bilinçlendi. Bu kazanımlar bundan sonra da hayatımızda olmaya devam edecek gibi görünüyor.” dedi.

Pandemi öncesinin 3,5 kat, geçen yılın 1,5 kat üzerinde sepet ortalamaları görüyoruz

Pandemi süreci ve küresel bazda yaşanan üretim, lojistik ve tedarik sıkıntılarının yanına Rusya-Ukrayna savaşının da eklenmesiyle bölgesel ekonomik sorunların meydana geldiğini anlatan Isıgöllü, şöyle devam etti: “Tüm bu olumsuzluklara rağmen, 2022 yılının ilk çeyreği, sektör açısından oldukça verimli geçti. Hızlı toparlanmaların olduğunu gördük. Her iki alışveriş merkezimiz de İstanbul’da en çok turist ağırlayan alışveriş merkezlerinin başında geliyor. Böylece Venezia ve İsfanbul alışveriş merkezlerimiz 2022’nin ilk çeyreğini oldukça verimli geçirdi. Geçtiğimiz yıllara göre daha fazla alışveriş odaklı gelen ziyaretçi ve turistlerin etkisiyle alışveriş sepet ortalamaları çok arttı. Pandemi öncesi dönemin 3,5 kat, geçen yılın 1,5 kat üzerinde sepet ortalamaları görüyoruz.”

Isıgöllü, “Kısıtlamasız geçen 2022 yılının ilk çeyreğinde, kısmi kısıtlamalarla geçen 2021 yılının aynı dönemine göre, ziyaretçi adetlerinde yaklaşık %150’ler seviyesinde artış oldu. İkinci çeyrekle birlikte sektör bazında ziyaretçi sayısının pandemi öncesi seviyelere geleceği öngörülüyor” dedi.

Olumsuz hava dağıldı ve alışveriş arzusu arttı

AVM ziyaretçilerinin alışkanlıklarına ilişkin de bilgi veren Isıgöllü, şunları söyledi: “Artık AVM’lere girişlerde HES kodu sorgulanmıyor ve açık alanda maske takma zorunluluğu bulunmuyor; kapalı alanlarda ise havalandırmanın yeterli olması ve mesafe kuralına uyulması şartıyla maske takılmayabiliyor. Zorunlulukların kaldırılmasının, ziyaretçilerimizi psikolojik olarak rahatlattığını gözlemliyoruz. Bununla birlikte farkındalığın devam ettiğini, çoğu insanın maske kullanmayı sürdürdüğünü, ayrıca sosyal mesafe ve hijyen kurallarına da uyulduğunu görüyoruz. Bilinç devam etmesine rağmen pandemi yavaş yavaş gündemden düşüyor. Alışverişin ölçümlenmesinde kullandığımız parametrelerin verilerine göre de insanlar üzerindeki olumsuz hava dağıldı ve alışveriş arzusu arttı.”

 

Venezia Mega Outlet ve İsfanbul AVM Direktörü Oğuz Isıgöllü, yılın ilk yarısına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “İlk çeyreğin ardından, ikinci çeyrekle birlikte yaz sezonuna giriyoruz. Sinemaların yeni filmlerle hareketlendiği, insanların sadece alışveriş yapmak için değil, aynı zamanda sosyalleşmek, kültürel faaliyetlerde bulunmak ve iyi zaman geçirmek için tekrar alışveriş merkezlerine gittiği bir dönem başlıyor. Önümüzde bir de Ramazan Bayramı var. Yaz sezonuyla turist hareketliliğinin de artmasını bekliyoruz. Yılın ilk yarısının, sektörde herkes için en önemli parametre olan ciroların ve karlılıkların artmaya başladığı bir dönem olacağını düşünüyorum. Tüm beklentilerin ve hazırlıkların bu yönde olduğunu söyleyebiliriz.”

jyh

Yukarı