Ana içeriğe atla

ggh

MALLREPORT

ATAŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN OPTİMUM OUTLET’E CAM DOSTU İŞLETME ÖDÜLÜ

21.02.2017 - 14:21

Optimum Outlet, AVM Ataşehir Belediyesi, Çevko, Şişecam ve Özen Cam işbirliğiyle; cam atıkların diğer ambalaj atıklarını kirletmeden ve zarar görmeden ayrı ve etkin toplanmasını sağlamak amacıyla başlatılan Horeca (Hotel, Restaurant, Cafe) Cam Dostu İşletme Projesi’nde ikincilik ödülü aldı. 

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen en çok cam atık toplayan işletmelerin ödüllendirildiği toplantıda; yüzde 100 geri dönüşebilen tek malzeme olan cam atıklarının, çöpe karışmadan geri dönüşmesine duyarlılık gösteren ve destek olan işletmelere “Işıklı Cam Dostu İşletme Tabelaları” sunuldu. Optimum Outlet AVM, dahil olduğu kategoride, yüzde 100 geri dönüşebilen tek malzeme olan cam atıklarının, çöpe karışmadan geri dönüşmesine duyarlılık göstererek en çok cam atık toplayan işletmeler arasında ikinciliğe layık görülüp 'Işıklı Cam Dostu İşletme Tabelası' ile ödüllendirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, “Günümüzde denizlerimiz, toprağımız, soluduğumuz hava başta olmak üzere tüm tabiatımız, kentlerimiz ve dünyamız çevre kirliliği ile mücadele veriyor. Çevre kirliliği her geçen gün vahim boyutlarla artarken, çevreci kuruluşlar da farkındalık yaratacak projeler üretiyor. Biz, Ataşehir Belediyesi olarak, kurulduğumuz günden itibaren çevreye ve çevreci politikalara büyük önem verdik. Yaklaşık iki yıl önce Çevko, Şişecam ve Özen Cam ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğiyle; cam atıklarının çöpe gitmeden ayrı ve etkin toplanmasını sağlamak amacıyla, 'Horeca Cam Dostu İşletme Projesi’ni başlattık. Cam atıklarının, çöpe karışmadan geri dönüşmesine duyarlılık gösteren ve destek olan işletmelerimize çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ayten Kartal da; bu projeye 2 yıl önce heyecanla başladıklarını ve sonuç olarak Ataşehirliler'in de bu heyecana canla başla ortak olduklarını, projenin büyük bir başarıya ulaştığını söyledi.

Kafe, lokanta, bar, otel, alışveriş merkezi gibi işletmelerin yoğun olarak faaliyet gösterdiği bölgelerde yüksek miktarda ortaya çıkan geri dönüşebilir cam atıklarının çöpe karışmasını engellemek isteyen Ataşehir Belediyesi'nin hazırladığı projeye iki yıl içerisinde 11 otel, 83 kafe-restoran, 7 alışveriş merkezi ve 21 site dahil oldu. Yürütülen Horeca Projesi ile Ataşehir'de toplanan atık cam miktarında yüzde 62,4 artış yaşandı. 2016 yılında toplanan 2006 ton cam atık ile; 702.100 kwh elektrik ve 200 bin 600 litre petrol tasarrufu sağlandı, 1 milyon 344 bin 20 kilogram da karbondioksit gazı salımı engellendi.

nb

Yukarı