Ana içeriğe atla

TAVADA TAVUK

2022’DE AYNI HIZDA DEVAM EDECEĞİZ

06.01.2022 - 16:03

 Alışveriş merkezi yönetimi konusunda Türkiye'de en tecrübeli ve başarılı yöneticilerden biri olan ve ENS danışmanlık bünyesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük alışveriş merkezi Ceylan Karavil Park AVM' nin Genel Müdürlüğü görevini yürütmekte olan Necati Ufuk Toydemir, 2021 yılını sektör bakımından değerlendirirken 2022 yılı hakkında da görüşlerini paylaştı.

Pozitif gelişmeler yaşandı

 Ceylan Karavil Park AVM Genel Müdürü Necati Ufuk Toydemir 2021 yılına ilişkin; “Alışveriş merkezleri olarak Mart 2020'den itibaren etkilerini hissetmeye başladığımız pandemi döneminin etkisi altında 2021 yılını geride bıraktık. Pandeminin etkileri altında geçen 2021 yılını iki dönem halinde değerlendirmek daha doğru olacaktır. 1 Temmuzda başlayan normalleşme öncesi dönemi daha kontrollü, daha baskı altında geçirirken; ikinci yarısını hem ziyaretçi sayılarında hem de cirolarda pozitif gelişmeleri yaşayarak geçirdik. 2021 yılında da son yıllarda emek verdiğimiz ve üzerinde pek çok proje ürettiğimiz alışveriş merkezlerinin sadece ticari birer yapı olmaktan çıkması, sosyalleşme ve yaşam alanlarına dönüşmesi konusunda yapılan çalışmalar da hızlı bir şekilde devam etmiştir.” dedi.

Sağlıklı ortamlarda güvenli mekanlar

 Genel Müdür Toydemir, pandemi etkilerinin en aza indirilmiş haliyle 2022 yılını yaşamayı umut ettiklerini belirterek “2021 yılında alışveriş merkezleri olarak ziyaretçilerimize daha iyi hizmet verebilmek, onların daha kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak, özellikle pandemi ile birlikte başlayan dönemde sağlıklı ortamlarda güvenli mekanlar oluşturmak üzerine projeler oluşturmaya devam ettik. 2022 yılında da bu konuda çalışmalarımıza aynı hızda devam edeceğiz. Umut ediyorum ki 2022 yılında pandeminin etkilerini minimize edilmiş şekilde yaşayacağız.” diye açıklamada bulundu.

2019 yılı verileri ile bu yılın verilerini karşılaştırıyoruz

Toydemir; “2020 yılı 2019 yılına göre maalesef pozitif sonuçlar vermeyen bir yıl olarak geride kalmıştı. 2021 yılını bu nedenle 2020 yılı ile karşılaştırdığımızda objektif sonuçlara ulaşamıyoruz. Bu nedenle genelde 2019 yılı verileri ile geride bırakacağımız 2021 yılının verilerini karşılaştırıyoruz. 2019 verileri ile 2021 yılı verilerini karşılaştırdığımızda da ziyaretçi sayıları ve metrekare verimlilik konularında pozitif gelişmeleri görüyoruz. Ancak 2022 yılında sektör olarak cirodan daha fazla adet satış rakamları üzerinde yoğunlaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Rahatlatıcı etkiye sahip

 “Alım gücünün özellikle yılın ikinci yarısında hızlı bir şekilde azalmasıyla birlikte asgari ücretteki artış beklentimiz yükselmişti.” diye konuşan Toydemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Açıklanan artış oranı tüm sektör çalışanları için satın alma güçlerini koruyabilmeleri için gerekli idi. Tabi bu artışlar sektörümüzde gerek alışveriş merkezleri kanadında gerekse de perakende fi rmaları kanadında önemli bir yer kaplayacaktır. Ancak bu konuda açıklanan vergi avantajları personel giderleri bütçelerimizde rahatlatıcı etkiye sahip olacaktır. Artan enerji maliyetleri, personel maliyetleri, sarf malzeme maliyetleri kısacası tüm giderlerimizdeki ekonomik gelişmelerden dolayı doğan artışlar, gelir kalemlerimizdeki artılardan oransal olarak çok daha fazla olacaktır. Bunun sonucunda net operasyon gelirleri tablolarımızda fedakarlıklar yaptığımız bir yıl olarak 2022’yi göreceğimizi düşünüyorum.”

TAVADA TAVUK

Yukarı