Ana içeriğe atla

ggh

BİR EĞLENCE MERKEZİNDEN DAHA FAZLASI

22.11.2021 - 11:27

Okyanus Akvaryum’un birincil odak noktası derin bir yönetim deneyimi ile büyülü su altında yaban hayatı sergileyen cazibe merkezleri oluşturmaktır. Kurucu Ortak Ayhan Şentürk ile Okyanus Akvaryum hakkında konuştuk.

Okyanus Akvaryum olarak sizi alanınızdaki rakiplerinizden ayıran farklarınız nelerdir?

Projelerimizi anahatar teslim olarak yapıyoruz. Akvaryumların tasarımı, inşaatı, kullanılan ekipmanların üretimi dahil her aşamayı kendimiz gerçekleştiriyoruz. En büyük artımız ise akvaryum işletmedeki tecrübemiz. İşletme ortağı olmadığımız projelere de danışmanlık hizmeti veriyoruz. Büyük tonajlı akvaryumları, tünel akvaryumları, hayvan barınaklarını, özel teraryumları, doğal yaşam parklarını ve hayvanat bahçelerini tasarlayan, inşaatını yapan ve işletebilen Türkiye’de tek, dünyada da sayılı firmalardan biriyiz.

Halk Akvaryumları AVM’lere nasıl bir katkı sağlıyor?

Akvaryumlar AVM’lerin hem marka değerini yükseltiyor hem de harcama kapasitesi yüksek müşterileri AVM’ye çekiyor. İzmir Westpark AVM’de 120 aile ile yapılan bir ankette 118 aile sadece akvaryumu ziyaret etmek için AVM’ye geldiklerini belirtti.  İster okul gezisi olsun ister romantik bir gece ister önemli bir iş toplantısı, her kesimden ziyaretçilerin ilgisini çekmekte ve AVM’nin imajına olumlu etki etmektedir. Özel akvaryumların aşağı yukarı %50’sini AVM akvaryumları oluşturuyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri oluyor.

Akvaryum projesi geliştirme süreci nasıl gerçekleşiyor?

Hayal gücünüzün derinliklerinde ne varsa, hepsi doğal yaşam kompleksi tasarımı konusunda uzmanlaşmış mimarlarımızın ellerinde hayat bulur. Arazi şartlarını en iyi şekilde kullanarak kurgulanan özgün tasarımlar ile projeye ilk adım atılır ve belirlenen konsept üzerinden projelendirme aşaması tamamlanır. İnşaat kısmında ise özel beton karışımları, su yalıtımı ve canlılara zararsız materyaller ile projenin özelliklerine göre özel olarak uygulanır. Uzman mühendislerimiz ve akvaristlerimiz yaşam destek sistemlerinin her bir akvaryum için en uygun şekilde çalışmasına ve tasarlanmasına dikkat eder. Akvaryumun içerisinde yer alan dekor tasarımlarımız canlıların doğal ortamına uygun şekilde, özel tekniklerle üretilir.

Alanınızda dünyadaki sayılı firmalardansınız. Yurt dışı projelerinizden bahseder misiniz? 

Ekim ayında Abu Dhabi’de yer alan işletme ortağı olduğumuz The National Aquarium’un açılışını gerçekleştirdik. Vietnam’da dünyanın en büyük akvaryumlarından biri olan Sea Shell Aquarium’da son su testleri yapılıyor. Özbekistan, Katar ve Endonezya projelerimizin de inşaatı devam ediyor.

Akvaryum haricinde hizmetleriniz de var, bahsedebilir misiniz?

Akvaryum kompleksinin tamamlayıcı öğeleri olarak fotoğraf ve hediyelik eşya kısmı, deniz canlıları fosilleri sergisi, restoran, kafe, dünyanın en zehirli canlılarının yer aldığı tropik sürüngen evleri, dünyaca tanınmış kişilerin balmumu heykellerinin sergilendiği müzeler yer almakta.

nb

Yukarı