Ana içeriğe atla

gf

YATIRIMCININ ORTAK GİDERE KATKI PAYI YÜKSELDİ

06.01.2022 - 15:01

 Mallmarttürk Danışmanlık AVM Kiralama ve İşletme Genel Müdürü Mehmet Akalın ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, son aylarda yaşanan kur hareketliliğinin ve artan ortak alan giderlerinin AVM’lere olan etkisini konuştuk.

2022 yılı AVM yatırımlarınız konusunda bizleri bilgilendirir misiniz?

 Yeni AVM yatırımları açısından Diyarbakır ve Ankara’da 50.000 m2’den büyük iki proje için yaptığımız saha çalışmaları, fizibilite raporları, kredi arayışları ve markalarımız ile yaptığımız tüm çalışmaları maalesef rafa kaldırmak zorunda kaldık. 2021 Eylül ayında her iki yatırımcımıza 2021 son çeyreği ve 2022 ilk iki çeyreği için bir rapor hazırlayarak yatırımlarını ötelemelerini önermiştik. Bugün geldiğimiz noktada ne kadar doğru bir karar alındığını görüyoruz.

 Faal AVM’lerimiz için 2021 Temmuz ve sonrasında perakende de meydana gelen olumlu ciro ve AVM’lerdeki müşteri ziyaretçi sayısı artışlarını 2022’de devam ettirebilmek için büyük bütçeli satışı artırıcı kampanyalar planlayarak yatırımcılarımızdan bütçeler istemiştik. Ancak, yaptığımız bütçelerin hepsi tek kelime ile çöp oldu. Dolayısı ile 2022 için faal AVM’lerimizde pazarlama, büyüme, vs. için bir bütçe ayırmak bir yana ancak işletme giderlerinden dolayı yatırımcının karşılamak zorunda kaldığı tutarları nasıl düşürebiliriz planlarını yapabiliyoruz.

2021’in son aylarında yaşanan döviz kurundaki hareketlilikten etkilenmemek adına AVM yönetimi olarak nasıl bir strateji geliştirdiniz?

 Bilindiği üzere ortak alan gelirlerinde artış ancak TÜFE oranında olabiliyor. Yaklaşık %20 civarında artış yapabilirsiniz. Ancak, diğer gider kalemlerinizin tümünde %50 ve üzerinde artış var. Özetle, her ay %30 cari açık oluşacak. Zaten mevcut durumda ortak alan geliri gideri karşılamıyordu. Şimdi her ay bunun üzerine %30 daha ilave olacak. “Dolarla iş yapıyor olsak” hareketliliğin sonuçları üzerinden bir plan geliştirmek mümkün ama TL ile iş yapıyoruz ve AVM’lerin mali opsiyonlarda manevra kabiliyeti birçok kanun ve yönetmelikle sınırlandırıldı. Yatırımcı ne yapacak? Elbette oluşan bu negatifi regüle edebilmek için maliyetleri kısacak rasyonel olmayan adımlar atacak. Atıyor da…

Kurdaki dalgalanmalar kurumunuzda ortak alan giderleri ve kiralara yansıdı mı?

 Başta sarf malzemeler olmak üzere, teknik malzemeler, ekipmanlar, jeneratör yakıtı, kırtasiye vs. her şeyin fiyatlarının yükselmesi ile ortak alan giderleri hazırladığımız bütçelerin patlamasına sebep oldu. Bu artışları yansıtabildiğiniz kiracı oranı düşük. Sonuçta yukarıda da belirttiğim gibi yatırımcının ortak gidere katkı payı daha yükseldi. Kiralarda zaten elimiz kolumuz bağlı. Artış oranı belli. Sadece ciro kirası ile çalışılan kiracılarda Temmuz 2020 sonrasında ertelenen talebin etkisi ile birkaç ay iyi gelir elde edildi ancak bu sürecin de tıkanmaya başladığını Kasım sonundan itibaren net olarak görüyoruz.

Açıklanan asgari ücret sonrası personel istihdamı ve mağazalardaki fi yatlandırma politikası konusunda öngörüleriniz nelerdir?

 Faal projelerimizin istisnasız hepsinin yatırımcısından temizlik, güvenlik, ofis ve hatta teknik bölümden personel azaltılması için baskı geliyor. Ücretsiz izne çıkarma opsiyonları tartışılıyor. Asgari ücret üstünde alan personel için maaş artışında şimdiye kadar %20 üzerinde verelim diyen çıkmadı.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Her şeye rağmen uçurumun kenarında değiliz.

jyh

Yukarı