Ana içeriğe atla

ggh

KERKÜK’ÜN İLK AVM’Sİ YÜKSELİYOR: MALL OF KIRKUK

07.04.2021 - 12:17

Irak’taki Türk toplumunun en önemli kültür bölgelerinden biri olan Kerkük’te yeni bir AVM yükseliyor. Hawkary Group yatırımıyla hayata geçirilen Mall of Kirkuk, kapılarını Ekim 2021 ortasında açmaya hazırlanıyor. AVM’nin kiralama çalışmaları MallMartTürk Danışmanlık ve IZ Development tarafından yürütülüyor.

Mall of Kirkuk, Irak’taki Türk toplumu için de oldukça önemli olan Kerkük’te yükseliyor. Dünyanın en prestijli markaları Kerkük’te ilk defa aynı çatı altında buluşuyor. Seçkin marka karmasına sahip olan Mall of Kirkuk’un yüzde 80’ini kiralanmış durumda. AVM’nin kiralama çalışmalarından bir Türk şirketinin de imzası bulunuyor. Kiralama çalışmaları ve marka karma danışmanlığı MallMartTürk Danışmanlık ve IZ Development tarafından yürütülen Mall of Kirkuk, toplam 30 bin metrekarelik kiralanabilir alana sahip.

Uzun yıllardır medikal ve gayrimenkul sektöründe büyük yatırımlar yapan Hawkary Group, yatırımlarına “Kerkük kadar eşsiz Kerkük’te ilk AVM”yi inşa ederek devam ediyor. Hawkary Group, yaptığı büyük yatırımla sadece Kerkük’ün değil bölgenin en seçkin, en ekonomik ve estetik alışveriş merkezi olacak Mall of Kirkuk’u şehrin ihtiyaç ve taleplerini en doğru şekilde karşılayacak şekilde hayata geçiriyor. Bölgenin her türlü ihtiyacına uygun mimari ile kapılarını açmaya hazırlanan Mall of Kirkuk, Kerkük’ün “ilk” alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyor.

MALL OF KIRKUK ÖNEMLİ LOKASYON AVANTAJINA SAHİP

Kerkük’ün ilk ve tek alışveriş merkezi olacak olan Mall of Kirkuk, alışveriş, gurme lezzetlere sahip restoranları, spor, eğlence ve sosyal hayat arayan Kerküklülerin buluşma noktası olacak. Pek çok Türk markasıyla da Kerkük bölgesine hizmet verecek olan AVM, kentin ihtiyaçlarına cevap verecek.

Mall of Kirkuk, Kerkük’ün merkezinde, şehrin ana ulaşım arterleri üzerinde; Kerkük’ün her tarafından 15 dakika içinde ulaşılabilir konumda. Ulaşımdaki bu önemli kolaylık ile bölge halkı alışveriş ihtiyaçlarını karşılayacak ve sosyal yaşam alanlarının tadını çıkabilecek. AVM, Kerkük havalimanının 1 kilometreden daha az uzaklıkta, Bağdat terminalinin de yaklaşık 500 metre yakında bulunuyor.

YÜKSEK GELİR GRUBUNA SAHİP BÖLGE

Mall of Kirkuk, hedef segmente uygun ulusal ve uluslararası birçok marka, gurme market, kafe, restoranlar, eğlence merkezi ve sinema kompleksiyle hedef kitleye sadece alışveriş imkânı değil, vizyon, marka, yaşam tarzı sunan bir yaşam merkezi olacak. Ürün ve marka çeşitliliği ile organize perakendenin Kerkük’teki tek adresi olmaya aday olan Mall of Kirkuk, milyonlarca tüketiciyi en seçkin markalar ve avantajlı alışverişle buluşturmayı hedefliyor. Irak’ın batıya açılan penceresi, ülkenin en hızlı gelişen şehri, yeraltı kaynakları ile bugünün ve yarının kıymetlisi Kerkük, 1,6 milyonu aşan nüfusu ve kişi başı milli geliri ile dikkat çekiyor.

Kerkük’te bir benzeri daha olmayan marka karması ve Kerkük’ün kalbinde bir bahar bahçesi oluşturmayı başaran benzersiz mimarisiyle Mall of Kirkuk, Kerkük’ün yeni cazibe merkezi olacak. Mall of Kirkuk sayesinde tüm Kerküklüler ilk defa doğayla iç içe, çiçek kokuları eşliğinde ve adeta bir orman havası soluyarak, capcanlı ve taptaze bir atmosferde alışveriş yapma şansını yakalayacaklar.

SIRA DIŞI, AKILLI VE ÇEVRECİ MİMARİ

Türkiye ve birçok Avrupa’daki AVM’lere göre “irregular” tarzda dizayn edilen Mall of Kirkuk, çevreci çözümlere de sahip. Mall of Kirkuk’te güneş ışığından maksimum düzeyde (yüzde 79) yararlanılabiliyor. Bir benzeri Pekin Olimpiyatları’nda da kullanılan cam tavanlar sayesinde; binanın aşırı ısınması engelleniyor, bina aydınlık tutuluyor ve aynı zamanda sera etkisi yüzde 82 azaltılabiliyor. Mall of Kirkuk yeşil alan konusunda da birçok AVM’ye göre bir rekora imza atabilecek rakamlara sahip.

30 BİN METREKARE KİRALANABİLİR ALAN

Bilinçli tüketiciler için oldukça rahatsız edici olan ve AVM’lerde daha çok zaman geçirilmesini sağlamak için tasarlanan asansör ve merdiven sistemlerinin tersine; Mall of Kirkuk’te bir kattan diğerine kolayca geçilmesine olanak sağlayan özel bir dikey-yatay sirkülasyon yerleşimi kullanılıyor. Bu da daha keyifli ve özgür bir alışveriş olanağı anlamına geliyor. Irak medyasında “Merkezlerin merkezi” olarak tanımlanan Mall of Kirkuk, toplam 30 bin metrekarelik kiralanabilir alan, 4 bin 800 metrekare restoran-kafe alanı ve 4 bin metrekare eğlence merkezi bulunan Mall of Kirkuk’te 100 mağaza ve sinema yer alıyor. Ayrıca 6 bin metrekare büyüklüğündeki hipermarket Mall of Kerkük’ün en önemli farklılıklarından. “Karma kullanım” proje tipinde tasarlanan Mall of Kirkuk’te ayrıca prestijli ofis katları ve 120 odalı 5 yıldızlı bir otelinde yapımı kısa süre içerisinde başlayacak. Akıllı otomasyon sistemiyle kontrol edilen Mall of Kirkuk’ün güçlü mimarisi uzun yıllar birçok yeni projeye ilham kaynağı olacak.

TÜRK DEVLERİ, KERKÜK’TE İLK KEZ BİR ARADA

Irak’ta ilk kez Mall Of Kirkuk’te mağaza açacak mağazaların yanında Kerkük’te ilk kez mağaza açacak markalar Mall of Kirkuk’te buluşuyor. 6 bin metrekarelik mağazasıyla Carrefour’a ilaveten Lc Waikiki, Defacto, Shopping Shop, FLO, Colin’s, Süvari, Hummel, Adidas, İpekyol, Nike, Columbia gibi prestijli markalar Kerkük’te ilk defa yer alacak.

ÇOCUKLAR 4 BİN METREKARELİK EĞLENCE

4 bin metrekarelik Smileland ile Kerkük’ün eğlence merkezi haline gelecek Mall of Kirkuk’te Irak’taki AVM’lerde daha önce yer almayan birçok ilk yer alacak.

gfd45

nb

Yukarı