Ana içeriğe atla

nr

Online alışverişlerde teslimatta dikkat edilmesi gerekenler

12.05.2017 - 16:59

Başarılı bir e-ticaret kanalı yapmanın en önemli yollarından biri de teslimat sistemini iyi bilmekten geçiyor. E-ticarette ürünlerin satışının yapılması önem arz ettiği kadar, ürünlerin hiçbir eksiği olmadan hasarsız ve tam zamanında müşterilere iletilmesi de bir o kadar önemli bir konu. Tüketiciler genellikle online alışveriş yaparken teslimat aşamasında çok fazla sorun yaşıyor. Bu durum e-ticaret siteleri için büyük bir önem arz ediyor. E-ticaret sitelerinin büyük oranda müşterileri kaçırdıkları en önemli aşama da işte burada gerçekleşiyor.
Dikkat edilmesi gereken önemli konular ise;
•Öncelikli olarak müşterilere teslimat aşamasında seçenekler sunmalısınız. Ücretsiz kargo, indirimli kargo, aynı gün teslimat, randevulu teslimat, acil kargo hizmeti gibi müşterilerin istemiş olduğu saatte teslimat yapabilmek alternatifler arasında olmalı.
•Müşteri ürünü satın alma aşamasında ürününe ne zaman kavuşacağını bilmek ister. Satın alınan ürünün tam teslim tarihi ve saatini net olarak bildirmek satın alma kararını etkileyen bir unsur. 
•Sürekli bilgilendirme en önemli noktalardan biri. Müşteriye sadece site üzerinden değil, SMS ya da mail ile de siparişi hakkında bilgi vermelisiniz. Kargolarının gerçek zamanlı olarak nerede olduğu, teslimat saatine ilişkin veriler müşteriyle anlık olarak paylaşılmalı.
•Müşterilerinize, paketlerin nerede olduğunu isterlerse kendilerinin de takip edebilecekleri kolay bir sistem sunmalısınız.
•Teslimat ekibinizin müşteri ile doğru bir iletişim kurabilmesi ve sipariş hakkında gerektiğinde doğru bilgilendirme yapabilmesi için eğitimleri oldukça önemli. Ekibinizi her an güncel tutmalısınız, bilgilendirmeli ve eğitmelisiniz.
•Teslimat öncesi ve sonrasında müşteriyle iletişim halinde olmalısınız. Teslimat veya satın alınan ürünle ilgili bir sorun varsa, en kısa zamanda çözüme kavuşturmak gerekiyor. Müşteri geri bildirimi işinizi geliştirmenizde kullanacağınız en önemli veriniz.
 

nr

Yukarı