Ana içeriğe atla

nr

Markaların imajı cingıllarından sorulur!

17.10.2016 - 09:49

The Brand Age dergisi ve online araştırma şirketi DORinsight işbirliğinde gerçekleşen “Markalara Hayat Veren Cingılların Beğeni Araştırması” sonuçları yayımlandı.

Cingıl; televizyon, radyo veya sesli herhangi bir mecradaki reklam içerisinde geçerken duyduğumuz reklamın sloganına deniliyor. Bir markanın bilinirliğini artırmanın en etkili yöntemlerinden biri olarak kabul edilen cingılın, markanın konseptini yansıtması, kısa ve akılda kalıcı olması büyük önem taşıyor. Aynı zamanda markayı sevdirmesi, sempatik göstermesi, mutluluk ve güven vermesi de gerekiyor. DORinsight’ın The Brand Age dergisi için yapmış olduğu “Markalara Hayat Veren Cingılların Beğeni Araştırması”, cingılların tüketici algısındaki yerini net bir şekilde ortaya koyuyor.


MARKAYI HATIRLAMANIN EN ETKİLİ YOLU CİNGIL
Araştırma sonuçlarına göre tüketiciler, her markanın bir cingılı olmasını istiyor ve cingılı markanın kimliği olarak görüyor. Marka imajı için her markanın bir cingılı olması gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 65, cingılı markanın kimliği olarak görenlerin oranı ise yüzde 63… Cingılın markayı hatırlattığını ve sevdirdiğini söyleyen tüketiciler, cingılın akılda kalıcı olması için ise ünlü bir isim tarafından seslendirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Katılımcıların yüzde 79’u cingılın markayı hatırlattığını düşünürken yüzde 70’i cingılın markayı sevdirdiği konusunda hemfikir. Diğer bir yandan katılımcıların yüzde 61’i cingılların uzun soluklu olması gerektiğinden yana. Akılda kalıcılık söz konusu olduğunda ise katılımcıların yüzde 64’ü ünlü isimlerin cingılları seslendirmesi gerektiğini söylüyor.


CİNGILI EN ÇOK HATIRLANAN MARKALAR: SOLO VE CARREFOURSA
Araştırma kapsamında katılımcılardan, kendilerine dinletilen cingılların markalarını yazmaları istendi. Sonuçlara göre en çok hatırlanan markalar yüzde 93 ile Solo ve CarrefourSA oldu. Bunları yüzde 92 ile LC Waikiki, Arçelik ve Polisan; yüzde 91 ile Turkcell ve Migros; yüzde 90 ile Panda takip etti.


EN BEĞENİLEN MARKA CİNGILLARI ETİ VE LC WAİKİKİ OLDU
Katılımcılara araştırma kapsamına alınan cingıllar tek tek dinlettirilip, cingılın ne kadar beğenildiği soruldu. “Bir Bilmecem Var” cingılıyla en çok beğenilen marka yüzde 74 ile Eti oldu. En beğenilen cingıl sıralamasında yüzde 60 ile LC Waikiki ikinci (LC Waikiki Waikiki Waikiki Waikiki vay), yüzde 55 ile Turkcell (Turkcell’le bağlan hayata, hayata bağlan Turkcell’le)  ise üçüncü oldu. Turkcell’i yüzde 51 ile Pepsi ve Türk Hava Yolları izledi.
Araştırma kapsamında gıdadan perakendeye, telekomünikasyondan bankacılığa varıncaya kadar farklı sektörlerde yer alan firmaların cingılları katılımcılara dinletildi. Genel sonuçlar ise şu şekilde;
Son olarak katılımcılardan dinledikleri tüm cingıllar içerisinde beğendikleri tek bir cingılı seçmeleri istendiğinde, markalar arasında Eti, yüzde 12 oranı ile en beğenilen cingıl oldu. Eti’yi yüzde 10 ile LC Waikiki, yüzde 8 ile Turkcell, yüzde 7 ile Türk Hava Yolları ve Ülker, yüzde 5 ile Coca Cola, Panda ve Maximum takip etti.

nr

Yukarı