Ana içeriğe atla

nr

Hindistan’dan Nepal’e mistik bir yolculuk

14.10.2016 - 16:26

SIRA DIŞI YOLCULUK, SIRADAN TATİL KALIPLARININ DIŞINA ÇIKMAK İSTEYEN GEZGİNLERİ BEKLİYOR. 

Yaklaşık beş bin yıllık bir tarihe sahip, büyüleyici kokular ve baharatların ülkesi Hindistan ve kültürel zenginliğiyle kendine hayran bırakan, dünyanın en yüksek noktası Himalayalar’ı içinde barındıran Nepal... 
Ganhi’nin barış ve özgürlük içinde huzurla yaşayan bir insanlık hayalinin yeşerdiği topraklar olan Hindistan’dan, gizem dolu topraklarında ve büyüleyici doğasında tüm dinleri ve ibadethaneleri uyum içinde barındıran Nepal’e uzanan sıra dışı yolculuk, sıradan tatil kalıplarının dışına çıkmak isteyen gezginleri bekliyor. 


NEPAL’İN ORTASINDA BİR BAŞKENT: KATMANDU
Neredeyse her bir sokağı UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilen Katmandu bin bir efsaneyi içinde barındıran yüzlerce tapınağa ev sahipliği yapıyor. Himalayalar’ın gölgesindeki kraliyet sarayları, tarihi evleri ve nehirleriyle Katmandu yüzyıllardır zamana meydan okuyor.


MAHABHARATA’DA ANLATILAN CENNET: AGRA
Agra UNESCO’nun dünya mirası listesindeki en önemli şehirlerden biri. Şah Cihan’ın eşi için yaptırdığı Tac Mahal’e ev sahipliği yapan Agra, Hindu Jain ve İslam mimarisini ve kültürünü bir arada yaşatmaya devam ediyor.


MEDENİYETLERİN BEŞİĞİ: DELHİ
Tarihin birçok eski devleti tarafından yönetilen Delhi farklı medeniyetlerin kurulup yok olmasına tanıklık etmiştir. Eski Delhi bölgesi çeşitli imparatorluk ve krallıkların merkezi sayılırken,  şehrin güneyindeki Yeni Delhi idari hizmetlerin toplandığı bir alandır. İngiliz dönemlerinden kalma ve İngiliz mimarisi ile geleneksel Hint kalıplarının özelliklerini birleştiren Kendriya Saçivalaya, Parlamento Binası ve Başkanlık Sarayı yer alıyor.


“PEMBE ŞEHİR”  JAİPUR
Pembe suların içinde bulunan mücevher merkezi Johari Pazarı ile ünlü şehir, iki buçuk milyon nüfusuyla Rajastan bölgesinin en büyük şehirlerinden biri. Motosiklet kiralanarak gezilmesi oldukça keyifli olan şehirde, Kali Tapınağı ve Rüzgar Sarayı mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.


ZAMANIN DURDUĞU YER: VARANASİ
Hindistan’ın en kutsal nehri Ganj’ın batı tarafına kurulan şehir Varanasi, ziyaretçilerine mistik bir dünya vaat ediyor. Yaygın inanışa göre Varanasi’de sona eren yaşamlar sürekli cennette kalıyor ve sonsuzluğun bir parçası haline geliyor. Bu sebeple şehir “ölünecek yer” olarak anılıyor. Gazella turu ile bölgede yaşayanlar tarafından yapılan seremonilere şahit olunarak unutulmayacak bir deneyim yaşanıyor.


HİNDİSTAN - NEPAL TURUNDA GEZGİNLERİ NELER BEKLİYOR?
•Şah Cihan tarafından yaptırılan ve 17. yüzyıldan günümüze kadar görkemini korumaya devam eden, içinde birbirinden güzel bina ve anıtlar barındıran Red Fort,
•Hindistan’ın en büyük camii olan Cuma Camii,
• Hindistan’ın en eski ve büyük minaresi Qutb Minar,
• Şehrin ulusal simgesi Hint Kapısı,
• Rajastan ve Moğol mimarilerinden esinlenilerek inşa edilen ve günümüzde varlığını müze olarak sürdüren Mahajara Şehir Sarayı ve astrolojik gözlemevi olan Jantar Mantar,
• Fildişi kaplı salonlarıyla Maota Gölü üzerinde ihtişamla yükselen Amber Kalesi,
• Huzur veren imparatorluk kenti Fatehpur Sikri,
• Muhteşem bahçeleriyle, aşk uğruna yapılmış en büyüleyici yapıtlardan biri olan Taj Mahal,
• Ganj Nehri’nin kutsallığında gün doğumuna tanık olma heyecanı,
• Katmandu’daki Hanuman Dhoka Sarayı,
• Dünyanın en eski ve geniş tapınaklarından biri olan Pashupatinath’ta ölü yakma seremonileri…

nr

Yukarı