Ana içeriğe atla

ggh

E-ticaret büyümeye devam ediyor

07.03.2018 - 15:35

DOPIGO, TÜRKİYE ÇAPINDA HAZIRLADIĞI VE 100’DEN FAZLA E-TİCARET GİRİŞİMCİSİNİN KATILIMI İLE İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ‘E-TİCARET GÖRÜNÜM ARAŞTIRMASI’NI YAYIMLADI. İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ YAPAN TÜM GİRİŞİMCİLERİN E-TİCARET OPERASYONLARINI TEK BİR NOKTADAN YÖNETMELERİNİ SAĞLAYAN BULUT BİR E-TİCARET ÇÖZÜMÜ OLAN DOPIGO’NUN KULLANICILARININ KATILDIĞI ARAŞTIRMADA 2017 SONUÇLARINA VE 2018 DEĞERLENDİRMELERİNE YER VERİLDİ.

2018’in gidişatının merakla takip edildiği bugünlerde Dopigo, e-ticaret sektörünün ekonomik ve ticari beklentilerini bizzat e-ticaret sektörünün oyuncularından, değişik platform ve web sitelerinden satış yapan şirketlerin yöneticilerinin gözünden değerlendirdi. Dopigo üzerinden e-ticaretini yöneten 100’den fazla farklı kullanıcının 2017 sonuçlarını değerlendirdiği ve 2018 beklentilerini ortaya koyduğu ‘E-ticaret Görünüm Araştırması’ serisinin ilki yayımlandı. Bu araştırmanın dönemsel olarak tekrarlanarak, beklentilerin ve gerçekleşmelerin takip edilmesi planlanıyor.

İNTERNET PAZAR YERLERİ EN POPÜLER SATIŞ KANALI

Çoğunlukla sokak mağazacılığı yapan araştırma katılımcılarının yüzde 70’i 5 yıldan daha az bir süredir e-ticaret ile uğraşıyor. 
n11.com, GittiGidiyor.com, Hepsiburada.com gibi Pazar yerlerinde satış yaptıklarını belirtirken, katılımcıların yüzde 40’ı ayrıca bir e-ticaret sitesine de sahip. 
Katılımcılar, fiziksel, toptan ya da e-ticaret satış kanallarını dikkate aldıklarında en çok geliri e-ticaret üzerinden elde ettiklerini belirtiyor. E-ticaret üzerinden en çok geliri elde ettiğini ifade eden katılımcıların oranı yüzde 55 iken, fiziksel mağazadan daha fazla gelir elde ettiğini belirtenlerin oranı yüzde 20, toptan satış ise yüzde 25 ile çok daha düşük bir paya sahip.

E-TİCARETİN OLMAZSA OLMAZI: YENİ SATIŞ KANALI VE YENİ ÜRÜN BULMA

Araştırma katılımcılarının yüzde 70’e yakını geçtiğimiz 12 ayda hem yeni satış kanalları hem de yeni ürün bularak genişlemeye gittiğini belirtiyor. Bu genişleme alanlarını, yüzde 50 ile yeni teknoloji satın alma, yüzde 35 ile yeni ofis/mağaza açma ve yaklaşık yüzde 25 ile yeni çalışanları işe almak izliyor. 

E-TİCARET KARLI OLMAYA DEVAM EDİYOR!

Geçtiğimiz yıl e-ticarete yaptıkları yatırımları değerlendirmeleri istendiğinde, katılımcıların yüzde 50’si yaptığı yatırım kadar kazancı olduğunu, yüzde 15’i ise yaptığı yatırımdan daha az kazanç elde ettiğini belirtirken, yüzde 15’i yaptığı yatırımın 5 katını, yüzde 20’si ise yatırımının 2 katını kazandığını ifade ediyor.
Önümüzdeki 12 ayda e-ticaret yatırımlarından bekledikleri getiriyi değerlendiren katılımcıların yüzde 55’i yatırımlarından 2 kat, yüzde 30’u ise 5 kat fazla gelir beklediğini ifade ederken, yüzde 15’i ise yaptığı yatırım kadar veya daha az kazancı olmasını beklediğini belirtiyor. 
Katılımcıların yarısından fazlası, 2017 yılında e-ticaretteki ortalama faaliyet büyüklüklerinin yüzde 30’dan fazla arttığını belirtti. Bunun yanı sıra tüm katılımcılar gelecek 1 yıl içinde e-ticaret faaliyetlerinde bir artış bekliyor.

E-TİCARET YAPANLARIN ORTAK PROBLEMİ: OPERASYON VE TAKİP

Araştırma katılımcılarının yüzde 55’i, geçtiğimiz yıl boyunca e-ticaret yaparken en çok zamanlarını alan konuları şöyle sıralıyor: paketleme, fatura kesme, stok takibi ve ürün araştırma. 
E-ticaretten elde ettikleri gelirler sorulduğunda, 2017 yılında katılımcıların yüzde 36,8’i gelirlerinin yüzde 30 oranında arttığını belirtiyor. Daha da önemlisi katılımcılar önümüzdeki yıl da benzer oranda bir gelir artışı beklediklerini ifade ediyor. 
Katılımcıların yüzde 29,4’ü, 2017 yılında mobil site ve uygulamaların getirdiği gelirlerin bir önceki sene ile aynı kaldığını, kalanı ise gelirlerin değişik oranlarda artış gösterdiğini düşünüyor.

NE OLURSA OLSUN EKONOMİK BEKLENTİLER HEP OLUMLU!

‘E-ticaret Görünüm Araştırması’ kapsamında e-ticaretle ilgilenen satıcılara Türkiye ekonomisi ile ilgili düşünceleri ve beklentileri de soruldu. Katılımcıların yüzde 58’i 2017 yılının ekonomik büyüme beklentilerini karşıladığını belirtiyor. 2018 yılına ilişkin öngörülere bakıldığında, katılımcıların yarısı Türkiye ekonomisinde yüzde 30’a varan oranda bir büyüme beklediğini ifade ederken, yüzde 30’u Türkiye ekonomisindeki büyümenin aynı kalacağını vurguluyor. Araştırma katılımcılarının sadece yüzde 20’si ekonominin büyümesinde yüzde 10’a kadar bir düşüş öngörüyor. 

nb

Yukarı