Ana içeriğe atla

ggh

2020 sonuna kadar 44 AVM geliyor

11.04.2018 - 09:39

JLL TÜRKİYE’NİN 2017 YILINI KAPSAYAN “TİCARİ GAYRİMENKUL PAZARI GÖRÜNÜMÜ” RAPORUNA GÖRE TÜRKİYE GENELİNDEKİ 401 ALIŞVERİŞ MERKEZİNDE YAKLAŞIK 12,2 MİLYON METREKARE TİCARİ KİRALANABİLİR ALAN YER ALIYOR. İNŞAAT HALİNDE OLAN 44 AVM’NİN İSE 2020’NİN SONUNA KADAR TAMAMLANMASI BEKLENİYOR.

Ticari gayrimenkulde özgün profesyonel hizmetler sunan JLL Türkiye’nin ‘Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü’ raporuna göre perakende sektörü 2017’nin ilk yarısında benimsediği ‘Bekle-Gör’ yaklaşımından yılın ikinci yarısındaki canlanma ile vazgeçiyor. JLL’nin raporundaki değerlendirmeye göre 2018, AVM’lerde ‘Uzmanlaşma ve Yenilenme’, perakende sektörü için ise ‘Deneyimsel Alışveriş’ yılı olacak.

AVM SAYISI 445’E ÇIKACAK
İstanbul’da şu anda 114 AVM’de yaklaşık 4,4 milyon metrekare ticari kiralanabilir alan bulunuyor. Mega şehirde şu anda inşaat halinde olan 22 AVM’nin ise 2020’nin sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Bu AVM’lerin tamamlanmasıyla İstanbul’daki toplam AVM sayısı 136’ya, ticari kiralanabilir alan ise 5,3 milyon metrekareye çıkmış olacak. Ankara’da ise 39 AVM’de toplam 1,6 milyon metrekare ticari kiralanabilir alan yer alıyor. Başkentte şu anda inşaat halinde olan AVM sayısı ise 8. Türkiye’deki toplam AVM sayısının 3 yıl içerisinde 445’e çıkacağı belirtiliyor.

2018’İN ANA TEMASI ‘YENİLENME’
JLL’nin raporunda AVM ve perakende sektörleri için 2018 tahminleri de yer aldı. Yeni alışveriş merkezi projelerinin sayısında görülen kademeli düşüş nedeniyle mevcut alışveriş merkezlerinde yeniden kiralama ve eskiyen alışveriş merkezlerinde ise yenilenme süreçlerinin önümüzdeki yıllarda gündeme gelmesi bekleniyor. Alışveriş merkezi arzının yüksek olduğu İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde görülen rekabet ve bölgeselleşme nedeniyle ‘Farklılaşma’nın önemi 2018’de de artmaya devam edecek. E-ticaret ve omni-channel eğiliminin alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeye devam edeceği ve deneyimsel mağazacılık konseptinin öneminin giderek artacağı öngörülüyor.
Lojistikte yüzde 73’lük büyüme, turizmde canlı günlere dönüş sinyalleri
Lojistik kiralama işlemlerinde 2017’de 644 bin metrekare ile 2016’ya göre yüzde 73 oranında artış kaydedildi. Depo ihtiyaçları özellikle yılın ilk 4 ayında belirginleşirken, bu durum kiralama işlemi sayılarına pozitif olarak yansıdı. Orta ve alt gelir grubuna hitap eden perakendecilerin daha verimli ve daha düşük maliyetli stok takibi işleri için 20 bin metrekare ve üzeri büyüklükteki depolara yöneldiği görüldü. Özellikle e-ticaretin getirdiği aynı gün teslimat koşulları nedeniyle depoların fiziksel özelliklerinde değişime neden oldu. Bu durum sektörde kent içi dağıtım depolarına ve konsolidasyon merkezlerine ihtiyacı doğurdu.
JLL’nin raporuna göre 2016’da keskin düşüş kaydeden turizm sektörü eski canlı günlerine dönüş sinyalleri veriyor. Uluslararası ziyaretçi sayısı, bir yıl öncesine göre yüzde 28 oranında artarak 2017’de 32,4 milyona yükseldi. Otellerdeki doluluk yüzde 18 oranında artarak yüzde 60 seviyelerine gelirken, 2017 yılında Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden İstanbul’a gelen toplam yolcu sayısı 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 6 artarak yaklaşık 95 milyona yükseldi.

nb

Yukarı