AVM Öne Çıkanlar

Dünyanın en büyük AVM’leri-2

Dünyanın her ülkesinde alışveriş keyfini daha yukarı taşımak amacıyla hayata geçirilen AVM’ler sosyalleşmenin de merkezi olurken, lokal ve global mutfakların en lezzetli yemeklerini de çatısı altında buluşturarak bir tüketicinin ihtiyacı olan her şeyi tek bir noktada sunuyor. Büyük metrekarelere sahip olarak dünyaca ünlü markaları, eğlence ve sinema alanlarını marka karmasına dahil eden AVM’ler, on yıllardır ziyaretçilerin uğrak noktası oluyor. Mall Report Dergisi olarak geçtiğimiz ay hazırladığımız “Dünyanın En Büyük AVM’leri” araştırma serimizin ikincisini Nisan sayımızda sizlerle buluşturuyoruz.

10- CENTRAL WORLD

1989 yılında açılan Central World, Bangkok şehir merkezindeki en büyük açık hava etkinlik meydanı unvanını taşıyor. 550.000 metrekare alan üzerine inşa edilen bu AVM, 409.500 metrekarelik kiralanabilir alanıyla dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapıyor. Plazaya dahil edilmiş 400 adet dans eden çeşme başlığı bulunuyor.

11- ICONSIAM

Tayland Bangkok’daki Chao Phraya Nehri kıyısında karma kullanımlı bir kompleks olarak inşa edilen İconsiam, 9 Kasım 2018’de halka açılan büyük bir alışveriş merkezinin yanı sıra otel ve rezidansları da içeriyor. 1.5 milyar dolar değerindeki proje, Taylandlı perakende geliştiricisi Siam Piwat grubu, MQDC ve Charoen Pokphand Group tarafından ortaklaşa geliştirildi.

12- MALL OF AMERICA

Minnesota Bloomington’ta bulunan Mall of America (MoA) 1992 yılında açılmış olup Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük , Batı Yarımküre’nin en büyük ve dünyanın on ikinci büyük alışveriş merkezidir. 266.500 metrekarelik toplam perakende satış alanına sahip olan AVM’yi her yıl yaklaşık 40 milyon kişi ziyaret ediyor.

13- 1 UTAMA

Malezya Selangor’da 519.000 metrekare alana sahip ve 713 mağazası bulunan 1 Utama’ya 2018 yılında 1 Utama E’nin eklenmesiyle 592.015 metrekareye ulaştı. Günümüzde alışveriş merkezinde perakende alanlarının yanı sıra, spor tesis, yağmur ormanı ve ulusal-uluslararası otobüs terminali de hizmet veriyor. EdgeProp Malezya’nın En İyi Yönetilen Mülkiyet Ödülleri 2019’da Altın dahil olmak üzere birçok ödül aldı ve Perakende Dünyası Mükemmellik Ödülleri 2006/07 baskısında Yılın Alışveriş Kompleksi Platin Ödülü’nün sahibi oldu.

14-SM NORTH EDSA

Filipinler’in Metro Manila kentindeki Quezon City’de açılan SM North EDSA, 8 Kasım 1985’te brüt 120.000 metrekare taban alanıyla açıldı. 2019’dan bu yana yapılan bir dizi genişletme çalışmasıyla alışveriş merkezi, mevcut 498.000 metrekarelik brüt taban alanına ulaştı. Alışveriş merkezinin yeniden geliştirilmesi, The Block’un Temmuz 2006’da açılmasıyla başladı. Gelişmeler arasında Aralık 2008’de açılan yeni bir ek bina ve Mayıs 2009’da açılan Sky Garden da vardı.

15- GLOBAL HARBOR

Çin’in Şangay kentinde bulunan büyük bir alışveriş merkezi olan Global Harbor, 5 Temmuz 2013’te açıldı. 480.000 metrekare taban alanına sahip olan AVM’nin üzerinde cam çatıdan görülebilen ikiz gökdelenler yükseliyor. Akşamları dış duvarların yüzeyi ise bilgisayar kontrollü animasyonlu çok renkli aydınlatma ile aydınlatılıyor. Doğu Çin Normal Üniversitesi, güneybatıdaki Global Harbor alışveriş merkezine yakın bir konumdadır. Güneybatının ötesinde de Changfeng Parkı bulunuyor.