Perakende

Easy Point yeni projeleriyle, sektörde fark yaratıyor

2017 yılında Mall Logistics bünyesinde tüketicilerin alışveriş deneyimlerini kolaylaştırmak amacıyla kurulan Easy Point, sunduğu hizmetlerin yanı sıra günümüzde hayata geçirdiği projelerle sektörde fark yaratıyor. Son olarak Hands Free Türkiye ve Tax Free Türkiye projelerini tüketicilerin ve AVM’lerin kullanımına sunduklarını aktaran Easy Point Yönetici Ortakları Emre Cevdet Çizmecioğlu ve M. Fatih Şavata ile bir araya geldiğimiz Mart sayımızda, hem projelerin detaylarını ve kullanıcılara sağladığı avantajları hem de yurt dışına yönelik çalışmalarını konuştuk.

Easy Point’i tanıyabilir miyiz? Easy Point olarak sunduğunuz, tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını kolaylaştıran hizmet çerçevenizden bahseder misiniz, perakende sektörü ve AVM’lerle nasıl bir iş birliği yürütüyorsunuz?

Easy Point, AVM’ler ile perakende sektörüne lojistik çözümler sunan Mall Logistics tarafından tüketicilerin alışveriş deneyimlerini kolaylaştırmak için 2017 yılında kuruldu. İnternetten alışveriş yapan müşterilere kargolarını ev ve işyerleri dışında AVM’ler, iş merkezleri ya da konut alanları gibi şehrin uğrak noktalarında bulunan Easy Point, Easy Point Esnaf ve Easy Point Express Teslimat Dolabı noktalarından teslim alma ve iade etme imkânı sağlıyoruz. Tax Free, Emanet Dolap Sistemleri, Eve & Otele Teslimat, Uluslararası & Ülke İçi Kargo gönderim gibi sunduğumuz hizmetlerle uzun yıllardır hem AVM’lerle hem de perakende sektörüyle güçlü bir iş birlikteliği yürütüyoruz.

Bunların yanında, Mall Logistics ve Easy Point olarak çok yakın bir zamanda yurt dışına açıldık. Anlaşmalarımız çerçevesinde artık Dubai ve Katar’da yer alacağız. Azerbaycan’da şirket kurma çalışmalarımız son hızla devam ediyor.

Genellikle projelerimiz nihayete erdiğinde, müşteriye dokunduğunda anlatma çabası içinde olduğumuzdan bu zamana kadar çok fazla konuşmayı tercih etmedik. Bunu yaparken de “Digital Customer Service- Dijital Müşteri Hizmetleri” diye bir motto belirledik. Bu doğrultuda iki tane çok önemli projenin altına imza attık; biri Hands Free Türkiye, bir diğeri de Tax Free Türkiye Hands Free Türkiye, bizim Orta Doğu’da büyümemizde de oldukça etkili bir proje. Direkt müşteriye dokunan bir yapısı var.

Hands Free Türkiye’de sistem şöyle işliyor; AVM’deki perakende mağazasından alışverişinizi yaptınız ve eliniz alışveriş torbalarıyla dolu. Easy Point app veya AVM’nin kendi app’i üzerinden telefonunuzla kasada bulunan QR kodunu okutuyorsunuz ve Easy Point’in altyapısına bağlanıyorsunuz, uygulama da size alışveriş torbalarınızı nereden almak istediğinizi soruyor. Bu seçenekler arasında; AVM’deki Emanet Dolabı, Easy Point noktası ve ev adresinizi tercih edebiliyorken, şu anda üzerinde çalıştığımız aşamayla birlikte eğer yurt dışında yaşayan bir alışverişçiyseniz ülkenize teslimat yapılmasını tercih edebileceksiniz.

Bizim işimiz klasik perakendecilik ya da klasik lojistik değil, yaptığımız işe dijital hamallık diyebiliriz ve bununla da gurur duyuyoruz. AVM’de bu hizmeti sağlıyoruz ve bunu teknolojik yazılımlarla destekliyoruz. Easy Point de müşteriye değerek bunu taçlandırıyor.

Easy Point ile nasıl bir istihdam alanı yarattınız? Malumunuz bu ay 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olduğundan kadın istihdam oranınızı da sormak isteriz.

Mall Logistics ve Easy Point markalarımızın yanı sıra; Lime Teknoloji, Lime Vergi Ödeme Sistemleri, Nokta Haberleşme, Diyez ve Kutu olmak üzere grup şirketlerimizle 35 şehirde 800’ün üzerinde çalışanımızla hizmet veriyoruz.

Easy Point’te kadın çalışan oranımız çok yüksek, yüzde 83 oranında kadın personelimiz bulunuyor. İstihdam sağlıyor olmak bizler için önemli. Bu yıl Ocak ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bölgesel İstihdam Ofisi tarafından İstanbul’un istihdamına sağladığımız katkılar dolayısıyla ödüle layık görüldük.

Türkiye’de ikamet etmeyen müşteriler için alışverişleri sonrası vergi iadesini kolaylaştıran Tax Free Türkiye projenizin de detaylarından bahseder misiniz?

Biz Easy Point olarak halihazırda zaten tax free ödeme şirketiyiz. Tax Free Türkiye ile amacımız; Türkiye’deki AVM’lerin, markalarıyla turiste yönelik satış yapmasını kolaylaştıracak bir sistem tasarlamaktı. Uluslararası bir finans kuruluşu da bu işin pazarlama ayağını üstleniyor. Bu projemizde de sistem şu şekilde işliyor; ülkemizi ziyaret ederek AVM’lerde alışveriş yapan turistler anlaşmalı firmalarımızda alışveriş yaptığında, ödemeyi Easy Point’ten gerçekleştirdikleri takdirde uluslararası finans kuruluşu destekli projede %50 daha fazla tax free almış olacaklar, bu çok önemli bir vaad. Örneğin 10.000 TL’lik ürününde 2.000 TL KDV, 1.200 TL de tax free var, turist eğer bu sistemden geçerse tax free bedeli 1.800 TL olacak ve bu tutarların hepsi AVM’lerde harcanacak. Yani AVM’ler için çok avantajlı bir proje bu. Bizim olduğumuz AVM’ler turist ziyaretçi sayısının fazla olduğu noktalar olduğu için bu proje açısından çok müsait.

Hazırlık aşamasında olduğumuz bir başka projemiz daha var, yakın zamanda onu da sizlerle paylaşacağız. Bu iki proje de bizim için çok önemli. Hands Free Türkiye ve Tax Free Türkiye projelerimizi birçok AVM biliyor ancak biz kullanıcı bazında da bu projelerin bilinmesi istiyoruz.