Öne Çıkanlar Ürün ve Hizmet

AR-GE YATIRIMLARI BÜTÇEMİZDE ÖNEMLİ BİR PAYA SAHİP

Su – arıtma, kimya, gıda, maden, tarım ve savunma sanayi gibi birçok farklı sektöre ürün sunan, yakın zamanda da en büyük tasarım ödüllerinden If Design sahibi olan SMS-TORK adına Kurumsal İletişim ve Pazarlama Sorumlusu Elif Kaya ile Temmuz sayımızda bir araya geldik. Kaya, ayrıca son ürünleri olan Multi-Turn Aktüatör’ün lansmanını ilk defa Win Eurasia’da gerçekleştirdiklerini de belirtti.

Tork olarak 38 yıllık tecrübeniz ile su ve arıtma sektöründe öncü rolündesiniz okuyucularımız için ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Tork markası ile 1985 yılından itibaren sektörde yerli üretim yapmaktayız. Ürün grubumuz genel olarak akışkanları kontrol eden ürünlerdir. Üretimimizi Dilovası’ndaki 9.000 metrekare kapalı alana sahip fabrikamızda yapmaktayız. Solenoid vana, patlaç valf, pnömatik aktüatör, elektrikli aktüatör, aktüatörlü vanalar, pistonlu vanalar ve ölçü kontrol ekipmanları genel ana ürün gruplarımızdan. Akışkanları kontrol eden ürünlerimiz olduğundan birçok farklı sektöre de hitap edebiliyoruz. Kimya, gıda, arıtma, maden, tarım, savunma sanayi gibi birçok farklı sektöre ürün sunuyoruz. Su ve arıtma sektörü de bunlardan bir tanesi. “Akışkan kontrol altında” mottonuzla çıktığınız bu yolda AR-GE ekibinizle müşterilerinize özel çözümler Elif Kaya üretmektesiniz.

Bu bağlamda en yeni ürününüz olan Multi-Turn Elektrikli Aktüatör ürününüzü anlatır mısınız, uygulama alanları ve avantajları nelerdir?

Tork olarak her yıl yeni projeler geliştirmeye önem veriyoruz. AR-GE yatırımları da yıllık bütçemizde önemli bir paya sahip. Multi-Turn aktüatörümüz de en son geliştirdiğimiz ürünümüz. Yakın zamanda da en büyük tasarım ödüllerinden If Design sahibi oldu. Kullanıcı dostu bir ara yüze sahip. On/ off ve oransal olarak kontrol edilebilen iki ayrı modeli var. 48 RPM dönüş hızına sahip. Yanında geliştirdiğimiz uygulama ile bluetooth ile kontrol edip, uzaktan çalışması izlenebiliyor. Buradan sıcaklık, açma kapama değerleri veya bakım uyarılarını alabiliyorsunuz. Arıtma, enerji, maden, denizcilik, petrol ve doğal gaz başta olmak üzere ısıtma soğutma, gıda, gemi ve denizaltı, kağıt ve çelik gibi sektörlere de hitap etmektedir.

Win Eurasia Fuarı’nda bu yıl katılımcıydınız. Fuarın size katkıları neler oldu, değerlendirmede bulunur musunuz?

Fuarlar her zaman müşterilerimiz ile buluşup, yeni ürün ve çözümlerimizi yüz yüze paylaşmak ve pazarı takip edebilmek için büyük bir fırsat. Bu anlamda da yurt içi ve yurt dışı birçok farklı sektörel fuarın katılımcısı oluyoruz. Win Eurasia da alanında eski ve köklü bir fuar olduğu için uzun yıllardır katılımcısı olduğumuz bir fuar. Bu sene de güzel ve verimli bir fuar geçirdik. Yeniliklerimizden bahsettik. Multiturn aktüatörümüzün lansmanını ilk defa Win Eurasia’da gerçekleştirmiş olduk. Yerli üretim olarak ürettiğimiz akış şalterimiz ve seviye şalterimiz yine sergilediğimiz ürünlerimiz arasındaydı. Yurt içi ve yurt dışından birçok paydaşımız ve müşterilerimizle görüşüp, yeni çözümlerimizden bahsettik. Fuarda standımıza ilgi de büyüktü. Bu bakımdan güzel ve verimli bir fuar geçirdiğimizi söyleyebilirim.