Uncategorized

ANKAMALL AVM, İLKLERİN ALIŞVERİŞ MERKEZİ OLARAK SEKTÖRDE YER EDİNDİ

ANKAmall AVM Müdürü Selin Oktay ile bir araya geldiğimiz Haziran sayımızda Oktay, AVM’de hayata geçirdikleri yapısal değişiklikleri ve sürdürülebilirlik odaklı çalışmaları okurlarımız için anlattı.

“Değişimin İçinde Ol” mottosuyla marka karmanızda herhangi bir değişikliğe gittiniz mi, müşterileriniz için ne tür kampanyalar düzenlemektesiniz?

Sanatsal ve kültürel boyutu zengin aktiviteler, festival ve konserler, ebeveynleri, çocukları ve gençleri besleyecek etkinliklerimiz yine nitelikli projelerle 2023 yılında da devam ediyor. Hayata geçirdiğimiz kampanyalar da bir o kadar faydalı ve daha çok kişinin faydalanabileceği işler olsun istiyoruz. Köklü geçmişimiz ile sektördeki yeniliklerin birçoğuna öncülük ediyoruz. Alışveriş merkezimizde hayata geçen yapısal değişiklikler, temel unsurları daha da güçlendirirken aynı zamanda heyecanı da yüksek bir işleyiş sağlıyor. Bu heyecanı kiracılarımız, iş ortaklarımız ve ziyaretçilerimizle paylaşıyor, hizmet kalitemizi de üst seviyelere çıkarmaya gayret ediyoruz. Yaptığımız çalışmalardan örnekler: ‘ANKAmall Her Şey’ adlı mobil aplikasyonumuzda, insan dokunuşu ile yapay zekayı bir araya getirdiğimiz müşteri geri bildirim modülümüz bulunuyor. Ziyaretçilerimiz, bu aplikasyon ile tüm mağazaları, mağazalara özel kampanyaları, tüm yenilikleri ve aktif etkinlikleri görebiliyor ve her türlü öneri, istek ve görüşlerini bizlere bu aplikasyon üzerinden iletebiliyor. Ziyaretçilerimizde gelen öneri, görüş ve istekler ile hizmetlerimizi daha üstün bir seviyeye taşıyabiliyoruz.

Küresel sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda ANKAmall AVM nasıl bir yol izliyor?

ANKAmall olarak insana ve çevreye saygılı, topluma sürdürülebilir değer katma vizyonumuzla, Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olmanın yanında ilklerin alışveriş merkezi olarak yer etmiş durumdayız. ANKAmall’un son yıllarda göstermiş olduğu başarılı iş sonuçlarının altında yatan en önemli etmenlerden birisi de bu bakış açışımız. Sıfır atık lisansımızı alarak yemek alanlarımız başta olmak üzere tüm AVM’de kağıt, metal, plastik vb. gibi tüm atıklarımızı yerinde ayırarak geri dönüşüme katkıda bulunuyoruz. Ayrıca 2016 yılından beri çalışan trijenerasyon tesisimiz ile alışveriş merkezimizin elektrik ihtiyacını karşılarken, açığa çıkan ısı enerjisini ise binamızın ısıtma ve soğutma sisteminde kullanıyoruz. Bir diğer projemiz ise 2020 Temmuz ayında hayata geçirdiğimiz, peyzaj alanlarında kullanılan yağmur suyu çalışması. Şu anda toplam 750 ton hacme sahip bu depoda 1 yılda yaklaşık 6 bin ton su depoladık. Hacmimizi yükseltmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mevcutta depolanan yağmur suyunu hem peyzaj alanımızı sulamada kullanıyor hem de filtre ederek WC’lerde rezervuar suyu olarak değerlendiriyoruz. Böylece yaşamın en değerli ihtiyacı olan suya karşı üzerimize düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. En yeni projelerimizden biri ise güneş enerjisi santrali. Bu sayede AVM’nin tükettiği elektrik enerjisini, doğa dostu yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten elde ederek karbon ayak izini de düşürmeyi hedefliyoruz. Ayrıca güneş enerji santrali konusunda da yol kat ettik. Araç şarj istasyonumuz 2 adetti, şu an Tesla’nın 8 araçlık daha kurulumu oldu. Yine bu yıl içinde gıda israfını engellemek için sokak hayvanlarına umut olacak Can Payı projesini başlattık. Proje kapsamında AVM’nin fast food katındaki artan yemekler, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mama fabrikasına gönderilerek kuru mamaya dönüştürülüyor. ANKAmall AVM olarak da insana, can dostlarımıza ve çevreye saygılı, topluma sürdürülebilir değer katma vizyonuyla hareket ediyoruz. Can Payı projemiz sayesinde; ziyaretçilerimizi gıda israfına karşı bilinçlendirmeyi bir yandan da sokak hayvanlarının besin ihtiyacını karşılayarak bu konuda farkındalık yaratmak istiyoruz. Bir diğer kıymetli projemiz ise Mart ayında gerçekleştirdiğimiz “Değer Katan Girişimci Kadınlar” projemiz oldu. Bu projedeki öncelikli amacımız da girişimci ruhu taşıyan ve bu konuda harekete geçmek isteyen ancak ilk adımı atmakta zorlanan kadınlarımıza destek olmaktı. Biliyoruz ki bir toplumda kadın ne kadar etkin ve üretkense toplum o kadar gelişmiştir. Tüm bu projeler sürdürülebilirlik alanında, AVM sektöründeki öncü ve ilklere imza atan çalışmalarımız. 2023 yılında da hem bu projelerin daha da iyileştirilmesi hem de yenilerinin eklenmesi ile ilgili planlamalarımızı sürdürmekteyiz.