Ürün ve Hizmet

YÜKSEKTE GÜVENLİ ÇALIŞMAYI SAĞLAYACAK ÇÖZÜMLERİMİZLE HAYATA BAĞLIYORUZ

Yaşam hatları, ankraj uygulamaları ve özel çözümleriyle yüksekte çalışan personel için güvenli bir çalışma ortamı sağlayan Odin Safety, iş sağlığı ve güvenliği alanında üretimini gerçekleştirdiği ürünlerin yanı sıra hizmet ve eğitimlerle de bu alanda farkındalık oluşturuyor. Mayıs sayımızda dergimizde ağırladığımız Odin Safety Proje Yöneticisi Kübra Sarımsak ile hem iş sağlığı ve güvenliği alanındaki ürünlerini hem de burada üstlendiği önemli rolü konuştuk.

Odin Safety olarak iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yüksek derecede önemli olduğu özellikle güneş enerji santralleri başta olmak üzere hizmet verdiğiniz alanlarda iş sağlığı ve güvenliğine dair nasıl bir protokol geliştirdiniz?

Önceliğimiz çalışanlarımız. Onlar ile yaptığımız güvenli çalışma alanında çalışan-işveren etkinliğini artırdığımız protokollerimiz var. Bazı üniversitelerde yüksekte çalışma iş sağlığı ve güvenliği hakkında eğitimler veriyoruz. Farklı devlet kurumları ve mühendislik odaları ile iş birliğimizi artırmak üzerine çalışmalarımız da devam ediyor.

Çatı üzeri güneş enerji santrallerinin keşif aşamasından başlayarak montajın tamamlamasına kadar geçen süreçte Odin Safety’nin iş sağlığı ve güvenliği alanındaki rolü nedir?

Gelişen dünya endüstrisi, gelişen dünya standartları ve yaşam biçimlerimizin son 50 yıl içerisindeki değişimleri enerjiye olan ihtiyacımızı daha fazla artırmıştır. Bu amaç ile çatılara uygulanan güneş enerji panellerinin gerek kurulumu aşamasında gerekse güneş enerji santralleri (GES) panellerinin kurulumundan sonraki bakım ve temizlik gibi işlemlerinde çalışacak personelin yüksekte güvenli bir biçimde çalışmalarını sağlayacak yaşam hatları, ankraj uygulamaları ve özel çözümlerimiz ile Odin Safety olarak onları hayata bağlıyoruz. “Hatta Bağlan Hayata Bağlan” mottomuz ile her an yanlarındayız.

Bünyeniz dahilinde personelinizi iş sağlığı ve güvenliği hakkında hangi eğitimlere tabi tutuyorsunuz?

Her şeyin önce kişisel sahiplenme ile başladığına inanıyoruz. Bu yüzden firma içinde ailelerimiz ile katıldığımız, güvenliğin önemini anlattığımız etkinlikler yapıyoruz ve güvenliğin resmi hakkında yarışmalar düzenliyoruz. Ayın en güvenli elemanını seçiyoruz ve ödüllendiriyoruz. Bilinçlendirmek, iş sağlığı ve güvenliği kültürünü yerleştirmek için çalışıyoruz. Bunun ile teknik olarak personelimizin senede bir alması zorunlu olan genel iş güvenliği eğitimleri ve yüksekte çalışma eğitimlerini 3 aylık periyodlar ile yeniliyoruz. Ayrıca işimiz yükseklerde olduğu için tüm personellerimiz IRATA LEVEL-1 /LEVEL-2 /LEVEL-3 şeklinde farklı seviyelerde iple erişim eğitimlerini düzenli olarak yeniliyoruz.

Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü adına Odin Safety olarak şirketlerde iş sağlığının önemi hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle iş sağlığı ve işçi sağlığının sağlanabilmesi için tüm tedbirleri almak, gerekli eğitimleri vermek, teçhizat, ekipman ve sistemlere insanların kolaylıkla erişimini sağlamak zorundayız. Bu zorunlu ve tüm çalışanların hakkıdır. Bireyin sağlıklı, güvenli ve işinin niteliğine uygun bir biçimde çalışabilmesi direkt olarak endüstrinin, ilgili kurum amirlerinin, konu ile ilgili kamu yöneticilerinin yani hepimizin ortak sorumluluğundadır. Kanunun da verdiği yetki ile, çalışanlarımız güvenli görmediği yerde işi durdurma yetkisine sahipler ve bunu icra edebilmeliler. Bizler de eğitimler ile ilgili konuda bilinçlendirmeyi, sevdirmeyi, sorgulamayı ve sahiplenmelerini sağlamalıyız

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Hangi alanda çalışırsak çalışalım hepimizin önce emniyet dediğimiz, riskleri analiz ettiğimiz, çevre dostu sistemlere ve gelişimine önem verdiğimiz, yaygınlaştırmaya çalıştığımız, emniyet ve güvenliği her alanda iş olarak değil kişisel olarak sahiplendiğimiz güzel günler diliyorum. Sizlere de bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyorum.