FinTech

PAYNET, İLK ÇEYREKTE REKOR KIRARAK PAZAR PAYINI DA ARTIRDI

Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk ve Satış Direktörü Deniz Şensabah ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide Paynet’in 2022 yılı performansını, yeni dönemde hayata geçirdikleri ürün olan PayPOS’u ve 2023 yılı ilk çeyreğindeki büyüme hacmini konuştuk.

Geçtiğimiz yıl Paynet nasıl bir performans sergiledi?

Onur Ertürk: Kredi Kartı ile Tahsilat modülü tarafı hedeflerimizin üzerinde büyüdü, 2022 yılında 16,5 milyar TL’lik bir ödemeye aracılık ettik. 2023 yılı için de bütçelediğimiz rakam 35 milyar TL idi ancak benim kişisel beklentim 40-45 milyar TL’lik bir transaction’a aracılık edeceğimiz yönünde. Dolayısıyla kredi kartı ile ödemeye aracılık alanımız planladığımız ve istediğimiz gibi büyümeye devam ediyor. Bunun yanında kredi kartı iş modelinin dışında neler sunabiliriz diye düşündük. Biz çalıştığı işletmelere çok yakın duran bir firmayız, ürünlerimizi geliştirirken firmaları dinliyor, neye ihtiyaçları olduğunu ya da nakit akışlarında boşluklar var mı bunları anlamaya çalışıyoruz. Onları yoran dijital süreçlere uygun çözümler üretiyoruz. Bu bakış açısıyla 2022 yılında PayPOS ürünümüzü geliştirdik. PayPOS’la işletmeler fiziksel POS cihazlarını bir kenara koyarak Android tabanlı herhangi bir cihazı istedikleri zaman POS makinası olarak kullanabilecek. Bu uygulama fiziksel POS kullanan işletmeler için ciddi bir maliyet avantajı yaratırken operasyonel giderleri azaltıyor ve tabii ki işletmelerin hayatını da kolaylaştırıyor. Bu ürün bu sene bizim gözbebeği ürünlerimizden biri. Bunun yanı sıra Bireysel Tüketici Kredisi ürünümüz var. Kredi kartı limiti yeterli olmayan ya da kredi kartının sağladığı taksit opsiyonları dar gelen işletmeler için bu müşterilere alternatif yaratmak adına bu motivasyonla Bireysel Tüketici Kredisi ürünümüzü Paynet sistemlerine entegre ettik. Bu ürünler bu sene çok daha fazla konuşacağımız ürünler olacak. Yine bu sene lisansını alacağımız Açık Bankacılık platformumuz 2023 yılı içerisinde devreye girmiş olacak. 2024 yılında Paynet artık sadece kredi kartı değil, farklı alternatif finansman enstrümanları ve izleme-raporlama tool’ları ile bambaşka bir finansal teknoloji şirketine dönüşmüş olacak.

Bireysel Tüketici Kredisi ürününüzde üst limit nedir, daha yüksek hacimli krediler de olacak mı?

Onur Ertürk: Tüketici kredilerinin doğası gereği çok yüksek rakamlar olmuyor, dolayısıyla burada çok büyük hacimler yok. Ama bunun yanı sıra işletmelerin kendi finansman ihtiyaçları da var. Biz onların finansman ihtiyaçlarını çözmek için bankalara giderek bu işletmelere ticari kredi opsiyonları açmaya başladık.

İşletmelerin ödeme alma yapılarına ne kadar sürede entegre olabiliyorsunuz?

Onur Ertürk: Süreç tamamen dijital ilerliyor. Bir işletme bize başvuru yaptığı anda satış ekipleri tarafından inceleniyor ve hemen işletmeyle temasa geçiliyor. TCMB lisanslı kuruluşuyuz, bu nedenle bazı evrak ve sözleşmelerimiz mevcut. Bu süreç tamamlandıktan sonra operasyon ekiplerimiz hızlıca müşteri bilgilerini inceliyor ve müşteri kaydı yaratıyor. Müşteri kaydının altında kullanıcı adı ve şifre bilgisi de oluşturulup müşteriye bilgisini veriyorlar. İşletmeler ister cep telefonundan isterse web tabanlı bir cihazdan Paynet’e giriş yapıp anında o gün ödeme almaya başlayabiliyorlar.

PayPOS’un özelliklerinden bahseder misiniz?

Deniz Şensabah: Paynet olarak süreçlerimizi tamamen sanal POS’tan ilerletiyorduk. Biraz daha dijitalleşiyoruz, fiziksel kartların yerini sanal kartlar alıyor ama yine de sahada ya da bayilerde fiziksel POS kullanımına dair bir talep vardı. Bizim fintek ekosistemine biraz aykırı dursa da bunu dijitalleştirerek gitmek istedik ve NFC özellikli Android POS ile bu tahsilatları gerçekleştirmek istedik. Android POS’larda maliyetler daha az, fiziksel tahsilat sürecindeki gibi kart bilgisine ihtiyaç yok, yalnızca kartınızı NFC özellikli telefon ya da tablete dokundurarak tahsilatı alabiliyorsunuz. Bununla hem son kullanıcıyı hem bayiyi mutlu etmek istedik. Başta FMCG olmak üzere ürünlerimiz perakende olan bütün sektörlere hitap ediyor. Mağaza, bayilik veya şube yapısıyla çalışan birçok firmaya uygun bir ürün PayPOS.

En çok kullanılan, talep gören ürününüz şu anda hangisi?

Deniz Şensabah: Bayi ağına özel tahsilat çözümlerimiz var bizim. Ana firma, toptancı, bayi ve son kullanıcıya değen süreçte bankacılık dilinde süpürme dediğimiz modelde çalışıyoruz. Ana müşteriniz olan firmanın altında yüzlerce toptancı, onlara bağlı yine yüzlerce bayi olduğunda biz bunları aynı platformda toplayıp siz bir ürün aldığınızda alt bayiden yaptığınız tahsilatın ana firmaya kadar süpürülmesini sağlıyoruz. Paynet olarak amiral gemimiz bu diyebilirim.

Ödeme alma kısmında güvenlik altyapınızda nasıl bir sistemle ilerliyorsunuz?

Deniz Şensabah: PCI-DSS sertifikalarımız mevcut ama bunun fraud tarafı önemli. Orada da çok güçlü bir ekibimiz var, çünkü bayilik yapısıyla çalıştığımız için katman çok büyük, Türkiye’nin 81 ilinde varız. Bu nedenle işlemler 7/24 anlık olarak inceleniyor. Hangi karttan ne kadar sıklıkla, hangi volume’lerde ve ne zaman işlem geçmiş bunlar sürekli takip ediliyor ve bayilerle iletişim halinde kalınıyor. Fatura teyitlerinden işlemin gerçekten reel bir tahsilat olup olmadığına kadar bizim tarafımızdan inceleniyor.

Paynet Açık Bankacılık alanında nasıl bir rol oynayacak?

Deniz Şensabah: Bir bankada 10 tane hesabınız var ya da 10 bankada 100 hesabınız var, bunları tek platformda bütün bu bahsettiğim PayPOS tahsilatlarından bayi tahsilatlarına ve krediye kadar tek platformda takibini sağlamak istediğimiz için bizim çok önemli. Lisansımız onaylandıktan sonra burada transfer, döviz alımsatım gibi işlemleri de işletmelere sağlayabileceğimiz için bizim adımıza çok önemli. Çalışmalarımız da tüm hızıyla sürüyor, yazılım tarafımızda her şey hazır sadece lisans sürecini bekliyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Onur Ertürk: İşletmelerin hayatını ve bütün finansal yapılarını dijitalleştirmeye çalışıyoruz. Onların daha kolay ürün satmasını, daha iyi ürünler üretmesini, kendi işiyle ilgili ne gerekiyorsa o alanlara odaklanmasını, onun dışında işletmelerin sırtında bir kambur olan bu tür operasyon yüklerini azaltmasını istiyoruz, Paynet olarak bunun için çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu sistemleri daha da yaygınlaştıracağız. Mutluyuz, gurur duyduğumuz bir şirketimiz var, Paynet çok güçlü bir bağla birbirine bağlı bir ekip tarafından yönetiliyor.