FinTech

DİJİTAL ALANDA SEKTÖRDEKİ LİDERLİĞİMİZİ SÜRDÜRMEYİ HEDEFLİYORUZ

QNB Finansbank Bireysel Bankacılık ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Enis Kurtoğlu’nu ağırladığımız Nisan sayımızda Kurtoğlu, QNB Finansbank çatısı altında müşterilerine sundukları Açık Bankacılık teknolojisinin detaylarını okurlarımız için aktardı.

QNB Finansbank olarak Açık Bankacılık sistemleriniz sayesinde müşterilerinize kazandırdığınız avantajlardan söz eder misiniz? QNB Mobil Açık Bankacılık hizmetleri ile hangi işlemler gerçekleştirilmekte, kullanıcılarına sunduğu kolaylıklar neler?

Açık Bankacılık, kullanıcıların izinleri dahilinde diğer bankalardaki hesapları tek bir uygulamada görüntüleyebildiği ve dilediği hesaptan para transferi gerçekleştirebildiği güvenli bir dijital bankacılık teknolojisi. Bu teknolojiyi ilk aşamada bizim de aralarında olduğumuz 10 banka hayata geçirdi. Müşterilerimiz kullanmakta oldukları QNB Mobil uygulamasından, gerekli izinleri vermelerinin ardından diğer bankalardaki hesaplarını görmeye başlıyor ve bu hesapları kullanarak para transferleri gerçekleştirebiliyorlar. Böylece müşterilerimizin farklı banka uygulaması kullanma gereksinimini ortadan kaldırmış oluyoruz. TV reklam filmimizde de ‘Tüm Bankalar QNB Mobil’de’ sloganını kullanarak bunu vurgulamaya çalıştık.

Açık Bankacılık uygulamasının kullanımını artırmak adına teknolojinin tanıtım çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Özellikle müşterilerimizin ana banka müşterisi olmasını sağlayacak önemli bir etkisi olacağını düşündüğümüzden dolayı, açık bankacılık kullanıcı sayımızı artırmak öncelikli hedeflerimizden biri. Henüz çok yeni bir teknoloji olduğundan açık bankacılıkta hem bireysel hem de tüzel tarafta net bir müşteri sayısı hedefi koymadık ancak hedefimizin dijital alanda sektördeki liderliğimizi sürdürmek olduğunu söyleyebilirim.

Önümüzdeki 2 yıl içerisinde özellikle Servis Bankacılığı alanında bankalar ve firmalar arasında önemli iş birlikleri göreceğimizi düşünüyoruz. Biz de kurmuş olduğumuz Servis Bankacılığı Birimi ile sektörde bu alana yatırım yapmak isteyen firmalar ile iş birliği sürecindeyiz. Tüketicinin yararına olacak her platformda QNB Finansbank olarak var olmayı ve müşterilerimize en doğru deneyimi sunmayı hedefliyoruz.

Ayrıca Açık Bankacılık ve Servis Bankacılığı modeli sayesinde, müşterilerine finansal çözümler sunmak isteyen firmaların bir servis bankası ile iş birliği yaparak kendi web siteleri veya mobil uygulamaları üzerinden müşterilerine bankacılık ürün ve hizmetlerini ulaştırabilmesi mümkün hale geliyor. Bu yeni çalışma modeli, müşterilerimize birçok kanaldan bankacılık ürün ve hizmetlerine ulaşabilme imkânı sağlıyor. Bu durumun rekabeti daha da artırmasını bekliyoruz.

Güvenlik ödeme ve banka sistemlerinde en önemli husustur. Açık Bankacılık hizmetlerinizde aldığınız güvenlik önemlerini okuyucularımızla paylaşır mısınız?

QNB Finansbank olarak yatırımlarımızın ve geliştirmelerimizin büyük bir kısmını güvenlik önlemleri oluşturuyor. Bu konu en çok önem verdiğimiz konulardan biri. API adı verdiğimiz uygulama programlama ara yüzleri, kullanıcıların hesapları arasında güvenli bir bağlantı sağlamak için tasarlanmış, dijital ekonomide kullanılan gelişmiş ve kanıtlanmış bir teknolojiye sahip. Kullanıcılar, açık bankacılık ile hiçbir zaman kimlik bilgilerini paylaşmak zorunda kalmıyor, bununla birlikte verilerini de kontrol edebiliyorlar. Açık bankacılık işlemleri sırasında satıcıyla hiçbir hassas ayrıntı paylaşılmıyor; yetkisiz ödemelere yol açabilecek, müdahale edilebilecek, çalınabilecek hiçbir bilginin sızmaması esas alınıyor. Bunun yerine, açık bankacılık sağlayan kurumlar, ödeme talimatlarını arka planda iletmek ve ödemeyi başlatmak için müşterinin diğer bankasıyla güvenli bir şekilde iletişim kuruyor.

Bu teknolojiden yararlanırken müşterilerimiz, güvenli API’ler aracılığıyla doğrudan ilgili bankalarıyla kimlik doğrulaması yaparak hesaplarına erişim izni veriyorlar. Yani tüm kontroller tüketicinin kendisinde oluyor. Ek olarak, Avrupa Birliği’nin İkinci Ödeme Hizmetleri Direktifi yani PSD2 adı verilen düzenleyici kurumun direktiflerince açık bankacılık hizmeti sağlayan kurumlar, hizmet sundukları her yerde tüm gizlilik ve veri koruma yasalarını karşılamakla ve düzenli aralıklarla denetimler ve kontroller sağlayan bölgesel düzenleyiciler ile ilgili güvenlik düzenlemelerine de uymakla sorumlular.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Açık bankacılık teknolojisini QNB Mobil aracılığı ile müşterilerimizle buluşturmak bizler için önemli bir gelişmeydi. Her zaman olduğu gibi çözüm odaklı, müşterilerimizin finansal hayatlarını kolaylaştıran, onlara daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunan bir bankacılık hizmeti sağlamak için, biz QNB Finansbank olarak, teknoloji yatırımlarımıza önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.