FinTech

ÖDEME ALMAK MOKA İLE KOLAY

Nisan sayımızda, Moka Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu Genel Müdürü Halim Memiş ile, Moka’nın sunduğu hizmetleri ve Moka’yı sektörde nelerin farklılaştırdığını konuştuk.

Moka hayatına nasıl başladı, neler yapıyor?

Moka, 2010 sonrasında Amerika ve Avrupa’da hızla yaygınlaşmaya başlayan mobil cüzdan/kart ve mobil kasa çözümlerini Türkiye’de sektörle buluşturmak amacıyla 2014 yılında kurulan bir finansal teknoloji şirketi. 2016 yılında BDDK’dan izin alarak lisanslı bir ödeme kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmeye başlayan Moka, bugün hisselerinin tamamı Türkiye İş Bankası’na ait bir ödeme kuruluşu olarak ödeme dünyasındaki işlemleri hızlandırıyor, müşterilerinin hayatını kolaylaştıran hizmet ve çözümler sunmaya devam ediyor. Bugün Moka’da ödeme ve tahsilat süreçlerindeki tüm ihtiyaçlara yönelik çok sayıda ürün ve hizmet bulunuyor. Bu kapsamda Moka’yı aslında bir nevi ödeme ve tahsilat hizmetlerinin İsviçre çakısı gibi düşünebiliriz.

Moka’da ne gibi hizmetler sunuyorsunuz, firmaların hangi ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz?

Moka’da ürün odaklı bir finansal teknoloji şirketi olarak finansal kapsayıcılığı artırmak, yenilikçi ürün ve hizmetler sağlamak her zaman ana odağımız. Uçtan uca dijitalden yürüttüğümüz başvuru süreciyle müşterilerimizin online’dan yaptığı sanal POS başvuru sürecini en kısa sürede yine online’dan sonuçlandırıyor hemen ödeme almaya başlamalarını sağlıyoruz. Moka Panel ürünümüz ile müşterilerimizin tek panel üzerinden tüm ödeme süreçlerini takip etmelerini sağlıyor, ödemelerini belirlenen vade sürelerinde veya dilerlerse ertesi gün hesaplarına aktarıyoruz. Web sitesine bile ihtiyaç duymadan oluşturacakları linki sms veya e-posta yoluyla paylaşarak ödeme alma yöntemlerini geliştiriyor, bayi tahsilat sistemimiz Mahsupp ile bayilik sistemiyle çalışan üye işyerlerimizin tüm alt bayi ve müşterilerinden tek panelde ödeme almalarına imkan sunuyoruz. Moka Global POS ile uluslararası kart markaları ve yerel ödeme yöntemlerinden ödeme alabilmelerini sağlıyor ürünlerini dünyaya açmalarına yardımcı oluyoruz. Finansal kapsayıcılığımızı arttırmak, tüm ödeme alma süreçlerinde ürün ve hizmetler sunabilmek adına yakın zamanda fiziki POS ürünümüzü de hayata geçirmeyi planlıyoruz. “Siz ürün ve satışlarınıza odaklanın, ödeme işlemlerinizi Moka’ya bırakın’’ mottomuzla müşterilerimizin ödeme alma yolculuğunda tercih edeceği bir yol arkadaşı olmayı hedefl iyoruz.

Moka’yı sektörde farklılaştıran noktalar neler?

Moka’nın sektörde farklılaşan noktası, banka ve bir fintech start-up girişiminin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan sinerji ve değer. Biz Moka’da İş Bankası grubuna dahil olmanın sermaye, kurumsal iş yapış biçimi ve network gibi olumlu yönlerini de yanımıza alarak, gerek yurt içinde gerek yurt dışında, temel motivasyonlarımızdan biri olan finansal kapsayıcılığı arttırmak için bu konuda bizi destekleyeceğine inandığımız iş birlikleri ile çalışmalarımıza devam etmeyi planlıyoruz. Yine İş Bankası’nın finansal teknolojiler, ürünler veya çözümler konusundaki öncülüğünü, tecrübesini, birikimini alıp yeni iş modellerine entegre edeceğimize ve fintech dünyasının dinamiğine uyacak hızlı entegrasyonlarla sektörde güçlü adımlar atacağımıza inanıyoruz.