Öne Çıkanlar Perakende

PERAKENDE SEKTÖRÜ HARCAMALARI 2022’Yİ GÜÇLÜ KAPATTI

Perakende ticaret sektöründe satış hacmi ve cirolara bakıldığında sektörün 2022’de güçlü bir gelişme kaydettiği görülüyor.

2022 yılı genelinde incelendiğinde, gıda harcamalarındaki artış gıda dışı gruba göre daha istikrarlı bir görünüm sergilediği gözlendi. Öte yandan, gıda harcamaları artış hızı bakımından gıda dışı sektörlere göre daha zayıf bir performans kaydetti.

Kartlı harcamalar verilerine göre giyim ve aksesuar harcamalarında Aralık ayı ortalaması diğer gıda dışı segmentlerin gerisinde kaldı. Mobilya ve beyaz eşya harcamalarında yıl sonuna doğru bir hareketlenme gözlenmekle birlikte konut piyasasındaki yavaşlamaya paralel olarak harcamalar aylık ortalamalara göre bir miktar hız kesti.

Elektronik ürün grubunda ise özellikle 2022’nin Kasım ayında belirgin artışlar izlenirken, Aralık’ta bu harcama grubundaki artış oranında da gerileme kaydedildi.

Perakende ticaret sektöründeki toparlanma AVM ciroları ve ziyaretçi sayılarında da izlendi. Öte yandan, yılın son çeyreğinde AVM’lerin ziyaretçi sayısında yatay bir görünüm izlenirken, reel bazda bakıldığında ciro büyümesi yavaşladı.