Öne Çıkanlar Perakende

ZMD’DE SERHAN TINASTEPE GÜVEN TAZELEDİ

Zincir Mağazalar Derneği üyeleri yapılan Genel Kurul’da Serhan Tınastepe ile devam kararı aldı. Yeni dönemde derneğin önemli gündem maddesi verimlilik olacak.

Gıdadışı modern perakendenin önemli temsilcisi Zincir Mağazalar Derneği üyelerinin geniş katılımıyla Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdi. Genel Kurul tarafından 2023-2025 dönemi için seçilen Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri şöyle oldu:

Yönetim Kurulu Üyeleri:

Bahadır ÖzbekShaya Murat BüyümezHepsiBurada
Berrin ÖzdumanSephora Murat DemiroğluNebim
Devrim KılıçoğluKoçtaş Murat HelvacıEczacıbaşı
Elif BerkerYves Rocher Mustafa AkdoğanTurkcell
Eren ÇamurdanBoyner Mustafa AltındağDR
Erkmen OnbulakKaraca Merve SalihoğluL’Oreal
Faruk KocabaşMediamarkt Nihat AydınAtasun Optik
Hadi Mert KaraibrahimoğluPenti Nihat ErciyasErciyas Hukuk
Haldun PakRasyotek Ömer TaviloğluMudo
Handan AbdurrahmanoğluArçelik Serdar ErsoyDefacto
Hilal SuerdemKiğılı Serhan TınastepeSimport
İrfan KabilParfois Sitare SezginTeknosa
İsmail BütünTürk Telekom Tarık LeloğluVestel
Kerim NişelIkea Tuncer GülsaranDaikin
Muharrem Mete YurddaşWatsons Ufuk MemoğluGuess

Denetim Kurulu Üyeleri:

Adnan AkanPwC
Fatih DereköylüLinens
Koray YıldızIntel
Aydın ÖzyurtXplace
Birol ZenginHoroz Lojistik
Kazım MavuşEvidea

Seçim sonrası yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında Simport Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Tınastepe, dernek Yönetim Kurulu Başkanı görevine seçilirken, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları olarak MediaMarkt CEO’su Faruk Kocabaş Watsons Genel Müdürü Mete Yurddaş, Erciyas Hukuk ortağı Nihat Erciyas ve Defacto İş Geliştirme ve Alternatif Satış Kanalları Genel Müdürü Serdar Ersoy seçildi.

Güçlü üye yapısı ve kapsayıcı sektörel çalışmalarıyla önemli bir yer edinen Zincir Mağazalar Derneği’nin modern perakendenin yüzde 70’ini temsil eder bir konuma geldiğini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Tınastepe, bunda en önemli payın üyelerin çalışmalara verdiği bilgi paylaşımı ve katılım desteği olduğunun altını çizdi. Yeni dönemde de mevcut çalışmalara yenilerinin eklenerek devam edeceğini belirten Tınastepe, genişleyen üye yapısıyla önemli perakendecilerin dernek bünyesine katıldığını ve çalışmaların bu yolla da çeşitleneceğini vurguladı.

Cumhuriyetin 100. yılının kutlanması, yaklaşan seçimin her alanda hissedilmesi, global enflasyon artışının gerilemeye başlaması gibi etkenlerle 2023’ün önemli bir yıl olduğuna işaret eden Tınastepe, perakendenin tüketicinin nabzını tutan bir sektör olmasından dolayı bu etkenlerden ilk tepkiyi gören sektör olacağını belirtti. 2022’de yüksek enflasyon kaynakli artan maliyetlerle mücadelenin devam ettiğine değinen Tınastepe, yeni yılda perakendenin en önemli gündem maddesinin verimlilik olacağını ifade etti. Özellikle enerji maliyeti sorununa karşı sektörel çabaların sürdüğünü belirten Tınastepe, alternatif enerji kaynağı çözümleri, enerji verimliliği sağlayan verimlilik yatırımları ve alınacak önlemlerle maliyet kontrolünün sağlanması gerektiğini vurguladı.

Yeni dönemde sektörel çalışmalar ile birlikte sorunlara karşı çözüm önerilerine ilişkin temasların da tüm hızıyla devam edeceğini ifade eden Tınastepe, derneklerin bu aşamada önemlerinin bir kez daha öne çıktığını, tüm üyelerin dernek çalışmalarına aktif katkılarının çok değerli olduğunu sözlerine ekledi.