AVM

ATIŞ YAPI PROJELERİNDE TOPLUMA VE BÖLGEYE KATACAĞI DEĞERİ ÖNCELİKLENDİRİYOR

Atış Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Atış ile Haziran sayımız için gerçekleştirdiğimiz söyleşimizde Atış; Bursa’nın en büyük karma projesi olan Downtown’ın kültürel ve gastronomi ağırlıklı bir yapıda oluşturulduğunu ifade ederken perakende sektörüne dair hayata geçirdikleri yeni yatırımları olan Evinn’den bahsetti.

Yenilikçi gücüyle gelişmekte ve büyümekte olan Atış Yapı’yı tanıyabilir miyiz, 2006 yılından bu yana hangi projelere imza attınız?

Aslında ticari geçmişimiz çok daha eskilere dayanmakta. 2006 yılı itibarıyla inşaat sektörüne giriş yapmış olduk. Bugüne kadar irili ufaklı 82 projemizi tamamlayarak hak sahiplerine ulaştırdık. Şu anda devam eden 2 projemiz var. Bunlardan biri sektöre yeni nesil yaşam merkezini kazandıracak olan Downtown projemiz. Bir diğeri de çalışmalarına yeni başladığımız Babylon projemiz.

Bursa’nın en büyük karma projesi olan Downtown/Bursa Yaşam ve Eğlence Merkezi projenizin detaylarından bahseder misiniz?

Downtown için biz “Yeni Nesil Yaşam Merkezi” diyoruz. Downtown içerisinde sadece konut ve alışveriş yok. Benzerlerinin aksine kültürel ve gastronomi ağırlıklı bir yapı söz konusu. Proje içerisinde yaklaşık 10.000 m2 ile Bursa’nın en büyük aile eğlence merkezi yer alıyor. Katlanabilir tribün yapısıyla hem konser salonu hem de konser/tiyatro salonuna dönüşen yapısıyla DasDas, yine Bursa için konsepti itibarıyla bir ilk. Bursa içerisinde luxury konaklama talebini karşılayacak turizm tesis ihtiyacını karşılamak üzere 320 odalı beş yıldızlı bir otelimiz de bulunuyor. Yine yaşam merkezimizin tam kalbinde, Bursa’nın ilk dev gösteri havuzu da bulunuyor. Ayrıca Downtown’ı benzerlerinden ayıran en önemli noktalardan birisi de, içerisinde çok büyük bir müze bulunduruyor olması. Kısaca Türkiye’deki karma kullanım projeler içerisinde en çok farklı unsuru içerisinde barındıran proje olduğunu söyleyebiliriz. Bu konseptimizi de marka karması çalışmalarımızla özellikle destekleyeceğiz.

İlerleyen dönemde Atış Yapı olarak hangi bölgelerde yatırım sürecine girerek büyümenizi sürdürmeyi hedefliyorsunuz?

Firma olarak yatırımlarımızı gerçekleştirirken her zaman “Değer Katma” olgusu üzerinde durduk. Tamamladığımız hiçbir projemizde sadece konut ya da sadece ticaret üretmedik. Fizibilitelerimizde daima bölgeye ne katabiliriz sorusuna cevap aradık. Gerek küçük çaplı işlerimizde gerekse Downtown projemizdeki gibi mega işlerimizde her zaman topluma ve bölgesine katacağı değeri titizlikle gözden geçirdik.

Bursa içerisinde 2 mega projemizin üretim süreçleri devam ediyor. Farklı illerde ve farklı ülkelerde de yatırımlar gerçekleştirmek için fizibilite çalışmalarımız devam ediyor. Burada önemli olan bizim ne yapmak istediğimiz değil, hangi bölgenin neye ihtiyaç duyduğu. O sebeple, başta Bodrum bölgesi olmak üzere Güney Ege’de arkadaşlarımız uzun süredir fizibilite çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah çok yakın zamanda hem yöre halkını mutlu edecek hem de ülkemiz turizmine fayda sağlayacak yatırımlarımızı açıklamaya başlayacağız. Bunun dışında İstanbul içerisinde de bir diğer ekibimiz araştırmalarda bulunuyor. Burada da hassasiyet gösterdiğimiz nokta bölge taleplerini karşılayacak projeler geliştirmek.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Atış Şirketler Grubu olarak, tesis yatırımlarımız olduğu gibi aynı zamanda perakendeci olarak da yatırımlarımız ve geliştirmelerimiz mevcut. Bunlardan vücut bulan ilk projemiz Evinn Design Center markamız da bizimle birlikte Perakende Günleri 22’de görücüye çıktı. Tüm tasarımcıların ve mimarların hizmet alıp hizmet verebildiği bu konseptte yaşadığınız alana dair tüm ihtiyaçlarınızı, alanında uzman kişilerle birlikte değerlendirebiliyorsunuz. Evinn mağazalarımızın ilkini kendi yatırımımız olan Downtown içerisinde yaklaşık 4500 m2’lik bir alanda açtık. İnşallah bu alanda da yatırımlar gerçekleştirerek farklı şehirlerde de önümüzdeki yıllarda bu mağazamızın şube sayısını arttırmak istiyoruz.