Ana içeriğe atla

dd

MALLREPORT

Türkiye’nin potansiyeli MIPIM 2017’de gösterilecek

10.03.2017 - 16:14

BİNLERCE YATIRIM ŞİRKETİNİ BİR ARAYA GETİRECEK OLAN VE 500 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM ÖDENEĞİ VERİLEN MIPIM’DE TÜRKİYE, GAYRİMENKUL VE MİMARLIK ŞİRKETLERİ KADAR ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ VE YATIRIMLARDA ÖN PLANA ÇIKMAYA KARARLI ŞEHİRLERLE DE TEMSİL EDİLECEK. 

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul fuarı MIPIM 2017 öncesinde düzenlenen basın toplantısı, fuarın, Türkiye’nin gövde gösterisine sahne olacağını ortaya koydu. Yabancı yatırımcıların Türkiye ilgisinin halen sürdüğünün altının çizildiği basın toplantısında dikkat çekilen konulardan bir diğeri de sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada yaşanan olumsuzluklar karşısında bu ilginin istikrarlı bir şekilde korunması için Türk gayrimenkul yatırımcıları ve belediye başkanlarının fuarda daha önceki yıllardan çok daha etkinleşme kararlılıkları oldu. 

ULUSLARARASI PLATFORMLARDA TÜRKİYE’DEKİ PAZARIN CANLI VE HAREKETLİ OLACAĞININ GÜVENİNİ VERMEMİZ GEREKİYOR
Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, MIPIM’i “Dünyanın hiç şüphesiz en büyük ve en önemli gayrimenkul ve perakende organizasyonu” sözleriyle nitelendirerek, “MIPIM’i büyük ve önemli kılan en önemli etken ise, alanın gerçekten en büyük yatırımcılarının ve iddiasını sadece bulunduğu coğrafya ile sınırlı tutmayıp dünya çapına taşımaya kararlı olan gayrimenkul şirketlerinin burada istikrarlı bir şekilde yer almasıdır. Bir bu kadar önemlisi,  yeni ve geleceği öngören yatırımlarla büyüyüp gelişen şehirlerin de burayı en önemli kilometre taşı olarak değerlendirerek katılmalarıdır” dedi.
Türkiye’nin zor bir yılı geride bıraktığına ve bunun, gayrimenkul sektörüne de yansıdığına işaret eden Avi Alkaş, böyle bir dönemde MIPIM ve benzer uluslararası organizasyonlarda her zamankinden daha etkin bir şekilde varlık gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Avi Alkaş, şöyle devam etti: 
“Geçmişte Başbakan Yardımcısı düzeyinde Ali Babacan’ın da katılımıyla Türkiye’nin Onur Ülkesi olduğu MIPIM Fuarı’na önümüzdeki Mart ayında da daha büyük bir katılım gerçekleştirebilmeyi arzu ediyoruz. Ekonomik canlılıkla, her şeye rağmen ilan edilen ekonomik seferberlikler doğrultusunda yatırımcımızın, iş insanımızın, bu konuda hizmet üretenlerimizin hep birlikte orada yine boy göstermesini sağlamalıyız. Böyle zamanlarda ülke olarak tanıtıma daha çok ihtiyacımız var. Uluslararası platformlarda Türkiye’deki pazarın canlı ve hareketli olacağının güvenini yatırımcıya vermemiz gerekiyor.” 
Avi Alkaş’ın dikkat çektiği bir diğer konu, Türkiye’den mülk edinen yabancıya vatandaşlık verilmesi ve bu fırsatın yabancılara daha iyi tanıtılabilmesi için uluslararası kulvarda yapılması gereken çalışmalar oldu. Avi Alkaş, şöyle konuştu: 
“Türkiye’den mülk edinen yabancıya vatandaşlık verilmesi yönündeki gelişme, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün hareket kazanması açısından oldukça heyecan verici.
Bu hamle ile Türk inşaat sektörüne yurt dışından daha çok talep yaratılacaktır. Ancak, bu fırsatı yabancılara daha iyi tanıtmak için yurt dışında da pazarlama faaliyetlerinde bulunmak gerekiyor. MIPIM gibi Avrupa’nın önemli gayrimenkul fuarları, Türkiye’ye yatırım çekmek için çok önemli bir platform.”

BU SENEKİ MIPIM FUARI, TÜRKİYE ALGISINI GÜÇLENDİRMEK VE OLUMSUZ ALGININ GİDERİLMESİ AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, MIPIM Fuarı’nı özellikle kurumsal yabancı yatırımcılara ulaşmak ve projeleri tanıtmak adına verimli bir fuar olarak değerlendirirken, uluslararası fuarları, ülkelere yönelik ilgiyi fırsata çevirmek açısından en önemli buluşma noktaları olarak nitelendirdi. Bu noktada Türkiye’ye yönelik ilgiye dikkat çeken Aziz Torun, pek çok özelliğinin yanı sıra nitelikli gayrimenkul projeleriyle dünyanın farklı coğrafyalarından yoğun ilgi gören Türkiye’ye yönelik ilginin de bu fuarlar vasıtasıyla fırsata çevrilebileceğini söyledi.
Diğer yandan dünya gayrimenkul platformunda Londra, New York, Paris, Moskova gibi dünya şehirleriyle yarıştıklarının altını çizen Aziz Torun, dikkat çekici önerileri dile getirdi: “Bu nedenle önce ülkemizi sonra başta İstanbul gibi şehirlerimizi daha iyi tanıtmalıyız. Yalnızca proje tanıtımı bu açıdan yeterli değil. Bu tanıtımları yaparken ilgili bakanlıklar, belediyeler, sivil toplum örgütleri birlikte hareket etmeli, ülkemizi ve sektörümüzü olarak ön plana çıkacak stratejiler kurgulamalıyız.”
Aziz Torun’un dikkat çektiği bir diğer konu, bu seneki MIPIM Fuarı’nın Türkiye’nin algısını güçlendirmek açısından taşıdığı önem oldu. Aziz Torun, şöyle konuştu: “Ülkemizde yaşanan terör olayları ve darbe girişimi sonrası oluşan olumsuz algının giderilmesi adına da oldukça önemli bir fırsat olacağını düşünüyorum. Terör yalnızca Türkiye için değil dünyanın geneli için bir risk. Türkiye’de uluslararası yatırımcıların can ve mal güvenliği her türlü uluslararası anlaşma ile güvence altına alınmıştır. Ve Türkiye büyüyen gelişen bir ülkedir. Bu büyümedeki en önemli pay gayrimenkul sektörünündür. Altyapı yatırımları, köprüler, yollar, havalimanları, santraller, telekom alt yapıları gibi bir ülkenin gelişmişliğinin en önemli sembolleri olan bu yatırımlar hız kesmeden devam etmektedir. MIPIM tüm bunları anlatmamız için önemli bir platform olacak.” 

HAYAL SATMAYA DEĞİL, TÜRKİYE’NİN EN PRESTİJLİ PROJELERİYLE ÇIKARMA YAPMAYA GİDİYORUZ
Fuara yaklaşık 45 yatırımcı ve Beyoğlu, Galataport, Haliçport, Tarlabaşı, Okmeydanı, Piyalepaşa, Örnektepe’deki 6 proje ile katılan Beyoğlu Yatırım Grubu (Beyoğlu Investor Group-BIG)’na liderlik yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise, MIPIM’e hayal satmak için değil, proje dolu çantalarıyla Türkiye’nin en gözde projelerini dünyaya arz etmek için katıldıklarını vurguladı. Ahmet Misbah Demircan, şöyle konuştu: 
“Türkiye’nin en prestijli projeleri Beyoğlu’nda hayat buluyor. Galataport ve Haliçport projeleri Beyoğlu’nda yükseliyor. Pera bölgesindeki Tarlabaşı projesi Beyoğlu’nda inşa ediliyor. Ülkemizin en büyük kentsel dönüşüm hamlelerinden biri olan Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi bizim sınırlarımızda. Mahalle ve modern kent yaşamına uygun konseptte Piyalepaşa yine Beyoğlu’nda. Sütlüce’deki Örnektepe örnek dönüşüm projemiz yatırımcıların ilgisini çekiyor. Çantamız projelerle dolu. MIPIM’e hayal satmaya gitmiyoruz. Mimarisi, mühendisliği ve şehirleşme konseptiyle Türkiye’nin en iddialı projelerini götürüyoruz.
Son 3 yıldır dünya emlak piyasasının kalbi MIPIM’e düzenli olarak katılıyorduk. Bu sene, Beyoğlu’ndaki tüm iş insanlarımızla bir araya gelerek Beyoğlu Yatırımcılar Grubu (Beyoğlu Investor Group-BIG) olarak müşterek bir platformla MIPIM’e çıkarma yapma kararı aldık. Konjonktürel sıkıntılarla uğraştığımız şu günlerde tüm yatırımcılarımızla kenetlenerek uluslararası vitrine çıkmamız çok anlamlı. Biz yereldeki kamu otoritesi olarak yatırımcımızın yanında olduğumuzun mesajını çok net vermek için MIPIM’de Beyoğlu’nun dolayısıyla Türkiye’nin en gözde projelerini dünyaya arz edeceğiz.”
 

ff

Yukarı