Ana içeriğe atla

nara

MALLREPORT

Prime Development portföyüne bir AVM’yi daha ekledi / Prime Development added one more shopping mall to its portfolio

16.11.2016 - 16:13

Prime Development, Isparta’da bulunan Centrum Garden AVM’yi de yönetim portföyüne kattı.

Prime Development has also added Centrum Garden Shopping Mall, which is located in Isparta, to its management portfolio.

15 ülkede 2.5 milyar dolardan fazla gayrimenkul yatırımı bulunan ve Türkiye’de de çok sayıda AVM’in işletmesini yapan Prime Development, yönetim portföyüne Isparta Centrum Garden’ı da ekledi. Ispartalı iş adamı Mesut Şener’in yatırımı olan Centrum Garden, yaklaşık 30 bin metrekare kapalı alana sahip.
Prime Development Türkiye Yönetim Direktörü Emre Şen, Centrum Garden’in çok önemli bir lokasyonda bulundurduğuna dikkat çekti. Centrum Garden’ın 2017’ye yepyeni bir yüz ve konseptle gireceğini belirten Şen, şöyle konuştu: “Burası şehrin önemli bir lokasyonunda. Bizim için tek taş yüzük gibi duruyor.  Ancak yüzüğün üzerindeki tozu hemen almamız ve hızlı bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Markalarla görüşmelerimiz devam ediyor. Operasyonlarımızı hızlı bir şekilde yapacağız. 2017 başında her şeyiyle muntazam, güzel, ciddi, güçlü, kuvvetli bir Centrum Garden geliyor. Logomuzu bile değiştiriyoruz. Rekabete açık bir ortam… Şehre her anlamda destek vermemiz gereken süreç. Burası çok büyük bir yatırım. Yatırımın arkasında duran önemli bir grup var. Yeni markalarla güçlenen bir formata bürüneceğiz. Ocak ayı itibariyle 4×4’lük hale gelmiş olacak. Kapıdan girişte farkı hissedebileceğiniz bir hale gelmiş olacak.”


Prime Development, which has more than $ 2.5 billion real estate investment in 15 countries and is operating a large number of shopping malls in Turkey, has also added Isparta Centrum Garden to its management portfolio. Centrum Garden, which is the investment of businessman Mesut Şener from Isparta, has a closed area of approximately 30 thousand square meters.
Emre Şen, Prime Development Managing Director of Turkey, cautioned that Centrum Garden is in a very important location. Şen who stated that Centrum Garden will enter to 2017 with a new face and concept talked like that: “It is in an important location of the city. It’s like a solitaire ring for us. However, we need to get the powder on the surface of the ring immediately. We need to move quickly. We are still in touch with brands. We will do our operations quickly.  At the beginning of 2017, a Centrum Garden in that everything is fine, beautiful, serious, strong is coming. We are even changing our logo. It is an environment open to competition… It is the process that we need to support the city in every sense. This is a huge investment. There is an important group standing behind the investment. We will also be dressed in a stronger form with new brands. It will be 4 × 4 by January. It will become a form that you can feel the difference at the entrance from the door.”

nara

Yukarı