Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

“EGE BÖLGESİ’NİN AKVARYUM PROJESİNE SAHİP İLK AVM’Sİ OLACAĞIZ”

17.11.2017 - 14:33

Westpark Outlet  İle bölgenİn çekİm gücü olmayı hedefleyen Tankar Gayrİmenkul Yatırım A.ş. Yönetİm Kurul Başkanı Mahmut Tan,  mutlu kiracı ve mutlu yatırımcı İlİşkİSİ kurmanın temellerİ arasındakİ en önemlİ krİterİn empatİ kurmak olduğunu dİle getİrdİ.

2017 Tankar Gayrimenkul için nasıl bir yıl oldu? Ekonomi, yatırımlar, değişen siyasal ve diplomatik tutumlar sizlere ne kazandırdı, ne kaybettirdi? 
Tankar Gayrimenkul olarak başarılı bir yıl geçirdiğimizi ve şirketimizin bu yılda istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü söylemek isteriz. Değişen Türkiye koşulları, bizim gibi büyümekte olan firmalara yeni koşullara hızlı adapte olmayı zorlamakta ve geleceği buna göre planlamaya yönlendirmektedir. Firmamızın da en büyük özelliği güncel teknolojik imkanları da kullanarak yeni koşullara hızlı adapte olmaktır.
Şirketimizin bünyesinde birçok alan bulunuyor ve her biri farklı dallarda ivmesini gün geçtikçe yukarı çekmeye devam ediyor. Kısaca 2017 büyümemizi özetlemek gerekirse; Akaryakıt grubumuz Türkiye genelinde yürüttüğü distribütörlükler ile toptan pazarında yüzde 20 büyümenin yanı sıra sekiz olan istasyon sayısını Şubat ayında Bornova Kipa İstasyonu, ekim ayında Yağhaneler istasyonunu devreye alarak ayrıca İstanbul Başakşehir’de yeni bir sözleşme ile İstanbul lokasyonunu da başlatarak, 11‘e çıkarmıştır.  Enerji grubumuz Nisan 2017’de Manisa GES, Ekim ayında Aliağa  projesini devreye almıştır. İnşaat grubumuz Ege’nin en büyük  outleti Westpark projesinin  yanı sıra Balçova’da Villa projesine başlamış  ve Narlıdere’de rezidans projesi içinde hazırlık aşamasındadır. Lojistik grubumuz 2017’de 17 milyon pezo yatırım ile filosunun bir kısmını yenilemiştir. Taahhüt grubumuz devam eden işlerin yanı sıra yüzde 40 büyüme ile yeni projeleri hayata geçiriyor. 

Outlet AVM’lerin geleceğini nasıl görüyorsunuz? 
Outlet AVM’lerin gelecekleri hakkındaki olumlu düşüncelerimiz, günümüz ekonomi devri olması ve değişen perakende çeşitliliğinin artmasından dolayı aynı paralelliktedir. Tüketicinin çok bilinçli olması ve rekabet ortamı gereği marka karmasının artmasından dolayı ziyaretçilerin tercihi uygun fiyata kaliteli ürünleri almaktan yana oluyor.  Durum böyle olunca outlet AVM’lerin avantajları artıyor ve insan sirkülasyonunun fazla olmasından dolayı bir çekim merkezi haline geliyor.  

Türkiye’deki ana değişkenlerden biri de ekonomik göstergeler. Dolar/Euro bandındaki iniş çıkışlar, siyasi rollerdeki değişiklikler ve enflasyon gibi nedenlerle sürekli değişen ülke ekonomisini, perakende ve AVM sektörüne olan etkisini nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Hızla değişen kur nedenlerinden dolayı, son dönemde bu konu ciddi anlamda çok gündemde. Durumun bu şekilde olması perakendeciyi tedirgin ve temkinli olmaya, yatırımcıyı da çok daha fazla araştırarak yatırım yapmaya itiyor. Türkiye’de yabancı para cinsinden fiyatlandırma yapmanın, hızlı enflasyon dönemlerinden kalma bir alışkanlık olduğunu düşünüyoruz. Ekonomimizin sağlıklı temellere ve istikrarlı bir çizgiye oturması açısından, zaten TL ile fiyatlama herkes için daha doğru olacaktır. Bu durumda bir yatırımcı olarak çözüm odaklı olmak, perakendecinin de nabzını dengelemek ve empati kurmak çok daha fazla önem arz ediyor. Mutlu kiracı ve mutlu yatırımcı ilişkisi kurmanın temelleri arasındaki en önemli kriterin empati kurmak olduğuna inanıyoruz. 

Türkiye’de son yıllarda yaşanan AVM sektörünün gelişimine bakacak olursak gereken ivmeyi kazanabildik mi yoksa daha doygunluk noktasına ulaşmadı mı?
Türkiye’de AVM sektörünün son yıllarda ciddi büyüme sağladığını, hatta araştırma şirketlerinin elde ettiği değerlendirmeye göre kiralanabilir alanların 10 yılda 4 kattan fazla büyüdüğünü ve bu alanların yaklaşık yüzde 42’sini İstanbul’un oluşturduğunu düşünürsek bugün bazı noktalarda doygunluk seviyesine gelindiğini bazı noktalarda ise gelişime ihtiyaç duyulduğu apaçık ortadadır. Anadolu’da halen henüz bir yaşam merkezi olmayan şehirler mevcuttur ve her ne kadar İstanbul’un verimlilik oranı daha yüksek görünse de Anadolu şehrinde doğru konumlandırılan bir projenin çok iyi cirolara sahip olacağını gerçekleşen örnekler ile görmekteyiz.

Westpark Outlet AVM ne zaman açılacak? 
Projemizin kapılarını 2018 yılının ilk çeyreğinde ziyaretçilerimize açacağız. Alışveriş merkezimizin bölgede büyük bir çekim ve yaşam merkezi olacağına inanıyoruz. Gerek bölgedeki ilk akvaryum projesine ev sahipliği yapacağımız için gerekse güçlü marka karmamızdan dolayı bölgenin tek ve en büyük outlet merkezi olmayı hedefliyoruz.

Westpark Outlet’in İzmirlilere vaadi ne olacak?
Westpark Outlet sadece İzmirlilere değil, tüm Ege Bölgesi’ne dünya markalarından oluşan bir outlet merkezi vadediyor, bu vaad ile projemiz bölgeye istihdam ve katma değer de katacaktır.  Westpark Outlet lokasyon olarak İzmir’in iki yakasını birbirine bağlayan, çok önemli Karşıyaka-Bornova çevreyolu üzerindedir, dolayısıyla varolan potansiyel lokasyon gücüne projemizin konumlanmasının, büyük bir çekim gücü olacağına, bölgeye prestij, sıra dışı deneyim ve dinamiklik katacağına inanıyoruz. Lokasyon gücünün yanı sıra Ege Bölgesi’nde tek olacak birçok markaya ve projeye de ev sahipliği yapacağız.  Pazarlama etkinliklerimizin farklılıkları, kampanyalarımızın çeşitliliği ve sosyal sorumluluk projelerimizin alışılmışın dışında bölgeye ses getirecek nitelikte olacağını şimdiden duyurmak isteriz. 

ASDAS

Yukarı