Ana içeriğe atla

 

AVM

MALLREPORT

YENİ YALOVA’NIN KALBİ SEMT77’DE ATACAK

05.02.2021 - 09:37

Semt77 Alışveriş ve Yaşam Merkezi; toplamda 140 odalık iki ayrı oteli, 282 adet mağazası ve 345 adet konutuyla Yalova’nın çekim merkezi olacak. Yeni Yalova Devlet Hastanesi, yeni Yalova Hükümet Konağı, yeni Yalova Trafik Şube Müdürlüğü, yeni Yalova Otogarı’nın yanı başında yükselen Semt77 hakkında projenin mimarı Yalova Group Yönetim Kurulu Başkanı Orbay Sabri Tuna ile konuştuk.

Semt77 Alışveriş ve Yaşam Merkezi projesini kısaca tanıtır mısınız?

Semt 77, 3 etaptan oluşan bir karma yaşam projesidir. İlk etabımız olan “AKASYA FAMILY CONCEPT” tamamen aile yaşamına uygun olarak tasarlanırken, “AKORDEON” oda adını verdiğimiz sosyal etkinlik alanları sayesinde site içerisinde hem aileniz hem komşularınız ile keyifli zaman geçirebilirsiniz. İhtiyaç halinde evinizi daha geniş kullanabileceksiniz.

İkinci etabımız “BEGONYA SUIT’S”, 1+0 ve 1+1 dairelerden oluşan ve tamamen yatırımcıya yönelik ürettiğimiz kira ve prim kabiliyeti yüksek bir projedir. 562 adet daire ve 15 adet ticari alandan oluşan proje birçok sosyal alan ile yatırımcının dikkatini çekmektedir. BEGONYA SUIT’S, şu an inşa aşamasında olup pandemiden etkilenmeden yapımına devam edilmektedir. Daha dinamik yaşam tarzına sahip olacak Yalova’nın tartışmasız yeni trend yaşam merkezi olacak.

Üçüncü etabımız Alışveriş ve Yaşam Merkezi ise 267 bin m² inşaat alanına sahiptir. Burası; 767 adet bağımsız bölüm, toplam 140 odalık iki ayrı otel, 282 adet iş yeri, 345 adet konut ve 60 bin m² mağaza alanıyla Yalova’nın ilk AVM projesidir. Lokasyon ve büyüklüğü açısından bir benzerinin yapılma olasılığı yoktur.

aaa

Proje için neden Yalova seçildi? Lokasyon seçiminde öne çıkan unsurlar neler oldu?

Şirketimizin ana merkezi Yalova’da bulunmaktadır. Farklı şehirlerde farklı yatırımlarımız olmasına rağmen en büyük ve en kapsamlı projemizi kendi şehrimizde gerçekleştirmeyi tercih ettik. Bu bizim yaşadığımız şehre bağlılığımızla ilgili bir durum. Projemiz, inşaatı devam eden Yeni Yalova Şehir Hastanesi’nin, inşası yapılacak olan Yeni Yalova Emniyet Müdürlüğü’nün, Yalova Otogarı’nın ve yapılması planlanan bir ilkokulun yanı başında yer alıyor. Ayrıca Yalova’da yapılacak olan İMES OSB ve Avrasya OSB yatırımları ile şehir cazibe ve istihdam merkezi olma yolunda ilerliyor. Arazinin bitişiğinin geniş bir hazine arazisi olması büyüyen Yalova’nın tüm kamu yatırımlarını buraya çekiyor.

İSTANBUL’A 40 DAKİKA MESAFEDE

Yalova-Bursa karayolu üzerinden anayola cephe olan projelerimiz ulaşım açısından kilit bir noktada. Ayrıca Osmangazi Köprüsü aracılığı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na 30 dakika, İstanbul ve Bursa’ya ise sadece 40 dakika uzaklıkta. Konumu açısından Yalova, Marmara bölgesinde kilit noktada yer almaktadır. Tüm bu bilgilerin ışığında Yalova’da daha önce bu büyüklükte alışveriş ve yaşam merkezi inşa edilmedi diyebiliriz. Bu noktada projemizle hem Yalova’da bir ilki gerçekleştiriyor hem de konumundan dolayı rakipsiz kalıyoruz.

Projenin yatırımcısı kimdir ve yatırım tutarı nedir?

Projesinin yatırımcısı, fikir ve arsa sahibi ‘YALOVA GROUP A.Ş’dir. Ana hizmet sektörümüz inşaat olmak üzere, geri dönüşüm, medya, tarım, akaryakıt ve gayrimenkul değerleme alanında faaliyet göstermekteyiz. Yalova Group olarak bugüne kadar arsa geliştirme ve inşaat projelerimizde elde ettiğimiz tecrübe ve finansal birikimlerimizi, uluslararası tecrübe ve yatırımcılarımızdan aldığımız güçle harmanlayarak üretim ve istihdam sağlamaya devam ediyoruz. 3 etabıyla birlikte toplam 1 milyar 200 milyon Türk Lirası’na ulaşan yatırımı ile bölgesinde sektörün lider firmasıdır.

Bu proje, Yalovalılara ve Yalova’da yatırım yapmayı düşünenlere ne gibi avantajlar sunacak?

Bir projenin yatırımcısına kazandıran bir yatırım haline gelmesinde lokasyon, nüfus artış hızı ve yapısı, sanayi yatırımları, şehrin arazi yapısı ve kentleşme planı, turizm potansiyeli, devlet yatırımları gibi etkenler belirleyici oluyor. Yalova, bu maddelerin tamamında sahip olduğu büyük potansiyel ile yeni yatırımların gözdesi olarak ön plana çıkıyor. Birçok şehirde fırsatlar tükenmişken Yalova fırsatların yeni başladığı bir şehir olma özelliği ile yatırımcılara büyük şehirlerden daha fazla kazanç vadediyor. Bu kapsamda Semt77, Yalova’nın ilk ve tek karma yaşam projesi olarak tüm Marmara’da yatırımın yeni cazibe merkezi haline geliyor.

Projenin mimarisi hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Semt77 Alışveriş ve Yaşam Merkezi, yaklaşık 270 bin m² inşaat alanına sahiptir. Toplamda 60 bin m² kullanım alanına sahip 2 katlı AVM yapısından ve bu yapıya entegre konut ile ofis bloklarından oluşmaktadır. Hem yatay hem de dikey yönde gelişen çok katlı amorf bir yapıdır.

Kentin rakibi değil, parçası olan bir yapı tasarımına sahiptir. Kentle kurduğu bu diyalog projenin tasarım omurgasını oluşturmaktadır. Arazi kotunda yaratılan geçirgen sirkülasyon alanları, araziyle bütünleşen form, kentsel ihtiyaçları karşılamaya yönelik tutumu ve insan odaklı yaklaşımı bu doğru diyaloğun sonucudur ve bizi yer kavramından yerel kavramına götürerek projeye ruh kazandırır.      

YALOVA’YA BÜYÜK DEĞER KATACAK

Arsayı çevreleyen yaya yolları ve araç yolları ile birlikte arsa içinde de sürekliliği sağlayan geçirgen sirkülasyon alanları oluşturulmuştur. Arsa sınırlarında oluşturulan yarı kamusal alanlar sayesinde özel kullanım alanlarına geçiş yumuşatılmıştır. Bu yumuşak geçişler, kentle diyaloğu pekiştirmektedir. Güneş ve rüzgardan optimum düzeyde fayda sağlamak için yatay ve dikey düzlemde gelişen amorf form, araziyle bütünleşerek doğa ile uyum içerisinde yaşam alanı sunmaktadır. Avlusu açık, sirkülasyon koridorları, açık oturma alanları, kat bahçeleri ve yeşil teraslarının oluşturduğu kentsel sosyalleşme alanları kentsel ihtiyaçları karşılamaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Kalıcı veya geçici tüm kullanıcılar, farklı kotlarda ve bağlamlarda açık alanlarla buluşturulması sağlanmıştır.

Bu kentsel sosyalleşme alanları fiziksel olduğu kadar görsel anlamda da birbirine bağlanmıştır. Böylece çarpan etkisi yaratarak algıdaki kentsel sosyalleşme alan büyüklüğünü artırmaktadır. İnsan odaklı bu yaklaşım, ortak alanları daha nitelikli ve güvenli hale getirmektedir. Alışveriş ve Yaşam Merkezi, kentle kurduğu diyalog ile birlikte tasarım süzgecinden geçerek özgün bir yaşam alanı olarak Yalovalıların karşısına çıkmaktadır. Böylece Yalova’nın hem katma değerini hem de fiziksel çevresinin kalitesini artırarak kente büyük bir kazanç sağlayacaktır.

Projenin açılışı ne zaman gerçekleşecek?

Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin inşaatına Şubat’ta başlanıp 24 aylık sürede tamamlanacak.

ASDAS

Yukarı