Ana içeriğe atla

ds

 

SON TEKNOLOJİK ÇÖZÜMLERİMİZLE HAYATIN HER ANINDA GÜVENDESİNİZ

14.09.2020 - 10:51

TAV Güvenlik Genel Müdürü Turgay Şahan ile pandemi sürecinde aldıkları önlemleri konuştuk. Koronavirüse karşı bütün tedbirleri eksiksiz uyguladıklarını söyleyen Şahan, “Teknolojiyi, yeni donanım ve yaklaşımlarını en üst seviyede kullanarak hizmetlerimizi geliştirmeye ve bir çözüm ortağı olarak paydaşlarımıza fayda sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Koronavirüsle birlikte özel güvenliğin önemi daha da arttı. Başta AVM’ler olmak üzere toplu alanlarda güvenliği sağlamak adına ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Bir çözüm ortağı olarak, bizden öncelikle koronavirüse elverişli bir alan oluşmasına engel olmamız bekleniyor. Bunu gerçekleştirebilmek için güvenlik görevlilerimizi gözlemlenebilir belirtilere karşı da son derece bilinçli ve hazır tutmaya çalışıyoruz. Toplu alanlarda alınan en önemli tedbirlerin başında giriş-çıkışlarda yapılan ateş ölçümü veya termal kameralar ile yapılan izleme geliyor. Onun dışında alandaki mevcut kişi sayısının kamera ve yoğunluk ölçen sistemlerle takibi, girişlerde ve dolaşım alanlarında düzenli olarak maske kontrolü, el hijyeni için belirli noktalara dezenfektan yerleştirilmesi, sosyal mesafe kontrolü gibi alınan önlemlerde tesis yönetimlerine destek veriyoruz.

Pandemi sürecinde hizmetlerinize yönelik taleplerde nasıl bir değişim oldu?

Görev yerinin doğasına bağlı olarak dezenfeksiyon ve hijyen ile ilgili yardım ve yönlendirme, maske kontrolü ve dağıtımı, sosyal mesafenin sürekli izlenmesi gibi ilave görevler de doğal olarak günlük iş akışımızın bir parçası oldu. Ayrıca kargo ve mal kabul alanlarında gerektiğinde kargo ve tedariklerin doğru şeklide kabulünün sağlandığından emin oluyoruz. Böylelikle müşterilerimiz ve paydaşlarımız bu tip daha az halka açık alanların kurallara uygun şekilde korunduğundan ve işletildiğinden emin oluyorlar.

Personelinizi bu dönemde hangi özel eğitimlerden geçirdiniz? Olası bir tehlike anında güvenlik personelinizin müdahalesi nasıl oluyor?

Koronavirüsle ilgili belirtilerden bir veya birkaçını taşıdığı tespit edilen kişiler, güvenlik personelimiz tarafından ilgili tesis yönetimine bildiriliyor ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallar çerçevesinde karantinaya alınarak sağlık ekiplerinin gelmesi bekleniyor ve süreç bundan sonra ilgili ekiplere devrediliyor. Eğitim konusunda da e-learning platformumuz üzerinden hem kendi personelimiz hem de gelen talebe göre herkese uzaktan pandemi eğitimleri veriyoruz. Ayrıca, bireysel ve bulundukları ortama göre alınması ve uygulanması gereken tedbirlere yönelik olarak da belirli periyodlarla el yıkama, maske kullanımı ve uyulması gereken diğer kuralları anlatan broşür ve bilgilendirme notları dağıtarak onları güncel tutuyoruz. Hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlığı için görev sırasında maske, eldiven, siperlik, görev yerine bağlı olarak koruyucu tulum gibi donanımlarla ve dezenfektan desteği ile çalışıyorlar. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı maske kullanımı, hijyen önlemleri, sosyal mesafe sınırları gibi pek çok kurala hizmet verilen noktalarda misafirler tarafından da uyulduğundan emin oluyorlar.

Hizmetlerinizde teknolojiden ne oranda faydalanıyorsunuz? Gelecek döneme ilişkin hedefleriniz nelerdir?

20 yılı aşkın bir zamandır Türkiye’de sivil havacılık güvenliği alanında lider konumdayız. Havalimanı dışında da AVM, üniversite, hastane, büyükelçilik, konsolosluk, fabrika gibi yüzden fazla lokasyonda özel güvenlik hizmeti veriyoruz. Bu kapsamda teknolojiyi, yeni donanım ve yaklaşımlarını en üst seviyede kullanmak ve hizmet verdiğimiz lokasyonlarda müşteri ve paydaşlarımızla buluşturmak bir çözüm ortağı olarak bizim görevimiz. Özellikle son dönemde yoğunluk ölçümü, yapay zeka kullanımı, termal kamera ile ateş ölçümleri hayatımıza giren teknolojiler oldu. Kısa zaman içinde yapay zeka yazılımları ile desteklenen güvenlik çözümleri ve biyometrik sistemler de öncelik kazanacak gibi görünüyor. Biz de Ar-Ge ekibimizle kendimizi sürekli güncel tutarak, yenilikleri takip ederek hizmetlerimizi geliştirmeye ve bir çözüm ortağı olarak paydaşlarımıza fayda sağlamaya devam edeceğiz.

ds

Yukarı