Ana içeriğe atla

S

 

MALLREPORT

Züccaciye sektörü dış ticaret raporunu açıkladı!

17.10.2016 - 12:32

Sektör, 2016 yılının ilk 6 ayında verdiği 1 milyar 326 milyon dolar dış ticaret fazlası ile Türkiye'nin cari açığına geçen yıla göre artı yüzde 29'luk katkı sağladı. 

Türkiye’nin dış ticaret fazlası veren ender sektörlerinden biri olan züccaciye sektörü, ihracattaki başarısını göstermeye devam ediyor. Türkiye’nin en güçlü 28. sivil toplum örgütü ve 3. sektörel derneği olan ve 2004 yılından bu yana züccaciye sektörünün çatı derneği olma başarısını gösteren Zücder, yılın ilk 6 ayına ait dış ticaret raporunu açıkladı. Bu rapora göre züccaciye sektörü, Türkiye ekonomisinin ihracatında yüzde 2,4’lük düşüşe rağmen, geçen yılın ilk 6 ayına göre ihracatını yüzde 4 oranında artırarak 2 milyar 30 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. İthalatını ise geçen yılın ilk 6 ayına göre yüzde 24 azaltan züccaciye sektörü, geçen yılın aynı dönemine göre verdiği dış ticaret fazlasını yüzde 29 artırdı ve ilk 6 ayda 1 milyar 326 milyon dolar dış ticaret fazlası ile ülke ekonomisine katkı sağladı. 
Konuyla alakalı bir açıklama yapan Zücder Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan: “Sektörümüz, 10 yıl önce 700 milyon dolar dış ticaret fazlası verirken, 2015 yılında 2,2 milyar dolar, yani 2005 yılının 3 katını geçen oranda dış ticaret fazlası verdi. 2015 yılında 3,9 milyar dolar ihracat, 1,7 milyar dolar da ithalat gerçekleştirilerek bu rakamlara ulaşıldı. 2016 yılının ilk 6 ayına baktığımızda ise 2 milyar 30 milyon dolar ihracat gerçekleştirmişiz. Ülkemizin ilk 6 ayındaki genel ihracatına baktığımızda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 azalma söz konusuyken, züccaciye sektörünün ihracat rakamlarını yüzde 4 arttırması, ülkemizin bu zorlu günlerinde hepimize moral kaynağı olmuştur.” 
Son 10 yılda kilogram olarak züccaciye ihracatının 2 kat arttığına dikkat çeken Ömer Ertuğrul Erdoğan, dolar cinsinden de değer olarak 3 kat arttığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “İthalatta da durum aynı. Yani bu demektir ki daha pahalı, kaliteli, katma değeri yüksek ürünler alır ve satar hale gelmişiz. İhracatın da yüzde 85-90’ı bizim dernek üyelerimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Dış ticaretle ilgili dernek olarak sürekli eğitim ve seminer çalışmalarımız var. Bu sayede ihracatımızı bir basamak daha yukarı çıkartmayı hedefliyoruz” açıklamalarında bulunuyor.


İHRACATTA HEDEF YILI 4 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE KAPATMAK
İhracatı arttırmak adına önemli atılımlarda bulunduklarını ifade eden Erdoğan, “Sektör olarak hedefimiz, 2016 yılını 4 milyar dolar ile kapatmak. Şu anda dünya ihracat sıralamasında 6. sırada yer alıyoruz. Bu yılın ilk 6 ayına ait rakamlar da gösteriyor ki, ihracattaki büyümemiz devam ederse, 5 yıl içinde 4. sırada yer alacağız” diyen Erdoğan, açıklamalarına en çok Birleşik Krallık’a, daha sonra sırasıyla Almanya, İtalya ve Fransa’ya ihracat gerçekleştirdiklerini ifade ederek devam etti. İhracatımızı sürekli artırırken, yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ithalatta yüzde 24’lük bir azalma gerçekleşti. 2015 yılının ilk 6 ayında 1 milyar 26 milyon dolar dış ticaret fazlası veren züccaciye sektörü, 2016 yılının ilk 6 ayında 1 milyar 326 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. 
 

n

Yukarı